REKLAMA

"Piątka Morawieckiego" to plan na najbliższe miesiące. Wkrótce szczegóły

  • Autor: PAP/AH
  • 16 kwietnia 2018 10:01
"Piątka Morawieckiego" to plan na najbliższe miesiące. Wkrótce szczegóły (Fot. Twitter/PiS)

To nie negatywne dla PiS sondaże, ale skuteczna polityka rządu Mateusza Morawieckiego doprowadziła do tego, że pieniądze na cele społeczne, których - według koalicji PO-PSL, nie było - się znalazły - powiedziała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zapowiedział, że najbliższych dniach rząd zakomunikuje, jak programy z tzw. piątki Morawieckiego będą wyglądać i jak będą wdrażane

  • Rzeczniczka rządu pytana o terminy rozpoczęcia zapowiedzianych przez szefa rządu programów powiedziała, że to są pogramy na najbliższe miesiące i zdecydowanie zostaną zrealizowane w tej kadencji.
  • Kopcińska przyznała jednocześnie, że premier Morawiecki "musi się mierzyć z największym kryzysem, jaki był, czyli Komisją Europejska i faktycznie kwestią premii, nagród".
  • Szef Kancelarii Premiera poinformował, że "w najbliższych dniach" rząd będzie komunikować "dokładnie, jak każdy z tych programów będzie wyglądał i będzie implementowany".

Podczas sobotniej konwencji PiS i Zjednoczonej Prawicy premier Mateusz Morawiecki zapowiedział m.in. obniżenie CIT dla małych i średnich firm z 15 do 9 proc., wyprawkę w wysokości 300 zł dla uczniów, 23 mld zł na program dla seniorów Dostępność+, nowy fundusz dróg lokalnych w wysokości co najmniej 5 mld zł. Zapowiedział także obniżkę składek ZUS dla małych firm.

Według Kopcińskiej "to nie negatywne sondaże, ale skuteczna polityka rządu Mateusza Morawieckiego" doprowadziła do tego, że pieniądze których - jak twierdziła rządząca osiem lat koalicja PO-PSL, nie ma - się znalazły i możliwa jest realizacja tych programów. Rzeczniczka rządu mówiła w poniedziałek (16.04) w radiowej Trójce, że uszczelnienie systemu podatkowe pozwoliło na zwiększenie wydatków społecznych.

Kopcińska przyznała jednocześnie, że premier Morawiecki "musi się mierzyć z największym kryzysem, jaki był, czyli Komisją Europejska i faktycznie kwestią premii, nagród".

- Nie tworzy się programów w odpowiedzi na sondaże. Faktycznie zbiegło się parę rzeczy, o których powiedziałam, na ten gigantyczny kryzys. Ale Mateusz Morawiecki pokazuje, że wcześniej ekspert gospodarczy może stać się politykiem, który dostrzega cele społeczne, całościową wizję państwa - zauważyła. 

Według rzeczniczki rządu zapowiedziany przez premiera program wyprawki dla każdego dziecka w wieku szkolnym w wysokości 300 zł rozpocznie się już od sierpnia b.r. - Nie likwidując - dementuję - programu bezpłatnych podręczników rząd Mateusza Morawieckiego przeznacza dodatkowe pieniądze dla dzieci i młodzieży uczącej się do 18 roku życia. Ten program będzie nas kosztował ok. 1,5 mld zł rocznie, ale na to są pieniądze - zapewniła.

Pytana, ilu przedsiębiorców realnie skorzysta z obniżenia CIT dla małych i średnich firm z 15 do 9 proc., powiedziała, że "to jest sprawa mocno skomplikowana". - Myślę, że można szacować, że około 400 tys. małych i średnich przedsiębiorców powinno z tego skorzystać - powiedziała Kopcińska.

Zauważyła, że premier Morawiecki zapowiedział też obniżenie składek na ZUS dla małych firm; takich, których miesięczny przychód nie przekracza 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli ok 5250 zł.

Jak mówiła, na program dla seniorów Dostępność+ rząd chce przeznaczyć przez osiem lat ponad 23 mld zł.

- Drogi lokalne to z kolei coś, co już wcześniej zauważyliśmy i daliśmy na to więcej pieniędzy. Nie tak dawno premier Morawicki spotkał się z wojewodami - pół miliarda złotych przeznaczył na drogi, a teraz dodatkowe pieniądze, tak, aby mogły skorzystać z tego regony do tej pory zaniedbane - mówiła Kopcińska.

Pytana o terminy rozpoczęcia zapowiedzianych przez szefa rządu programów powiedziała, że to są pogramy na najbliższe miesiące i zdecydowanie zostaną zrealizowane w tej kadencji. 

Dworczyk podkreślił w RMF FM, że konwencja PiS była ważnym wydarzeniem, na którym zostały przedstawione "bardzo ważne" deklaracje. "Zobowiązania Prawa i Sprawiedliwości na najbliższe kilkanaście miesięcy, rozwinięcie naszego programu, z którym szliśmy do wyborów w 2015 r. Ale też, jeśli chodzi o samą partię, czuć powiew świeżości, mobilizację - politycy PiS ruszają w Polskę, żeby rozmawiać z Polakami" - mówił.

Szef Kancelarii Premiera poinformował, że "w najbliższych dniach" rząd będzie komunikować "dokładnie, jak każdy z tych programów będzie wyglądał i będzie implementowany".

Dworczyk podał, że zapowiedziana przez premiera Morawieckiego wyprawka dla uczniów w wysokości 300 zł będzie funkcjonowała od września 2018 r. "To będzie program wart ok, 1,5 mld złotych" - dodał.

Szef KPRM powiedział również, że mniejszy ZUS dla małych firm - według jego wiedzy - powinien wejść w życie od 1 stycznia 2019 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Stacho G.-Stańczyk 2018-04-16 16:20:05
    Zanim uwaga, najpierw cytata: "Piątka Morawieckiego" to plan na najbliższe miesiące." Kolejne obietnice mogą być "miodkiem na serca" tych, których mają pozytywnie dotyczyć. Jeśli jednak władze dadzą sobie narzucić bezprawne żądania, którym mają służyć akta 447/1226, a w oddaleniu których - jak się skarży Polonia - warszawska dyplomacja nie pomaga, a rząd i PAD milczą (a "kto milczy to potwierdza") - wtedy można będzie głosić: "Cóż, chcieliśmy wam, wyborcy, nieba przychylić, ale nowy Starszy Brat nas przekonał, byśmy wbrew prawu - dawali kosztem Polski nie wam, lecz tym, którzy nami kręcą...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA