REKLAMA

PIE: nie podpisywać ustawy antysmogowej

  • Autor: WGK
  • 22 września 2015 17:27
PIE: nie podpisywać ustawy antysmogowej Nie wszyscy chcą walki z zanieczyszczeniami powietrza

Polska Izba Ekologii i działająca przy niej Platforma Producentów Urządzeń Grzewczych na Paliwa Stałe przesłała na ręce prezydenta Andrzeja Dudy list, w którym apeluje o niepodpisywanie nowelizacji Prawa ochrony środowiska, czyli tzw. ustawy antysmogowej.

Przedsiębiorcy Platformy nie zgłaszali zastrzeżeń w trakcie przygotowywania ustawy, teraz jednak przekonują w swoim piśmie, że zmiana przepisów grozi oddaniem polskiego rynku urządzeń grzewczych zagranicznym koncernom. „Nie możemy sobie pozwolić na ryzyko pozbawienia Polaków możliwości ogrzewania paliwami stałymi, co umożliwiałaby ustawa, którą ma Pan Prezydent podpisać” piszą przedsiębiorcy.

- Jesteśmy izbą gospodarczą i zrzeszamy podmioty gospodarcze. Nie jesteśmy fundacją charytatywną. Dbamy o interesy polskich przedsiębiorców. Nowe przepisy ograniczają wolność gospodarczą i uderzają w przedsiębiorców, bo jeśli jakaś gmina wprowadzi zakaz dla węgla, to w ogóle nie będziemy mogli sprzedawać naszych kotłów. Jest to więc przepis niebezpieczny dla branży – cytuje wypowiedź Grzegorza Pasieki, prezesa Polskiej Izby Ekologii, krakowska Gazeta Wyborcza.

Jednak ustawa nie przewiduje zakazu palenia węglem czy drewnem, co więcej, decyzje o sposobach przeciwdziałania zanieczyszczeniom atmosfery pozostawia w gestii samorządów. Już kilka dni temu Rafał Trzaskowski, sekretarz stanu ds. europejskich w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i poseł Platformy Obywatelskiej apelował, by nie łączyć walki z zanieczyszczeniami z sytuacją polskich kopalń i polskiej energetyki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Jerzy Lipka 2015-09-23 06:52:59
    Więc co, interes producentów kotłów ważniejszy niż zdrowie milionów ludzi w Polsce? Przecież tak zły stan powietrza to gigantyczne koszty, leczenia chorych a także przedwczesnych zgonów! Jak długo jeszcze partykularne branżowe interesy mają być ważniejsze od interesu społeczeństwa jako całości? Wprowadzenie energetyki jądrowej do systemu energetycznego Polski da tanią i czystą ekologicznie energię elektryczną którą można będzie ogrzewać mieszkania i domy! Kotły węglowe to XIX wieczny przeżytek! Prymat dogmatu nad zdrowym rozsądkiem!
  • 65+ 2015-09-22 22:57:42
    Mamy rewelacyjne kotły - eko! Mamy równie genialne paliwa - również eko! Nie potrafimy tylko tych eko paliw sensownie spalić w tych eko kotłach. Na tzw pone wydaliśmy ( wyrzuciliśmy w błoto ) miliardy. Tylko jakoś nikt ( WFOŚiGW ani gminy ) nie sprawdziły po roku czy po dwóch co faktycznie wydobywa się z tych kominów. To może producenci kotłów zlecą takie badania? Może już czas najwyższy zauważyć różnicę między sprawnością maksymalną a sezonową?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA