REKLAMA

Pióra Dudy, Kaczyńskiego i Tuska na aukcji charytatywnej

  • Autor: PAP/EM
  • 08 lutego 2017 13:08
Pióra Dudy, Kaczyńskiego i Tuska na aukcji charytatywnej Aukcję na rzecz potrzebujących artystów fundacja Mimo Wszystko organizuje po raz dziewiąty (fot. pixabay)

Pióra prezydenta Andrzeja Dudy, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i przewodniczącego Rady Europejskiej, b. premiera Donalda Tuska znajdą się na aukcji charytatywnej, którą na rzecz potrzebujących artystów zorganizuje w niedzielę (12 lutego) w Filharmonii Krakowskiej Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko.

Fundusze zebrane podczas wieczoru zostaną przeznaczone na pomoc trzem artystom: Andrzejowi Brandstatterowi, Adamowi Moszumańskiemu i Maciejowi Negrey'owi

Poza piórami czołowych polskich polityków na licytacji w Krakowie znajdzie się wiele innych, cennych przedmiotów, m.in. trzy medale papieża Franciszka, zegar kard. Stanisława Dziwisza, kombinezon narciarski Kamila Stocha oraz puchar wywalczony przez skoczka w tegorocznych zawodach w Zakopanem. Pełny katalog przedmiotów jest na stronie internetowej fundacji Anny Dymnej.

Aukcję na rzecz potrzebujących artystów fundacja Mimo Wszystko organizuje po raz dziewiąty. Jak co roku, oprócz aukcji, w programie wydarzenia jest koncert - w tym roku zatytułowany "Groj, muzycko, groj! Miłość ceko na nos!". Dochód ze sprzedaży biletów cegiełek także zostanie przeznaczony na wsparcie artystów. Na scenie Filharmonii Krakowskiej wystąpią Zakopower, Białcanki i Hajlandery, a także chór chłopięcy Filharmonii Krakowskiej.

Jak powiedziała Anna Dymna, bycie artystą ma jasne i ciemne strony. Artystów zdrowych i silnych publiczność podziwia. Gdy jednak aktor, muzyk, śpiewak operowy jest chory lub kontuzjowany, to jest "po prostu wykluczony"; kiedy znika ze sceny, to niewiele osób interesują jego losy.

"Los moich kolegów, którzy chorują, staje się nieraz bardzo smutny. Wiem, jak to jest, ponieważ sama przechodziłam w życiu ogromnie trudne okresy, kiedy miałam wypadki samochodowe albo gdy spłonęło moje mieszkanie. Wtedy moi koledzy przy mnie byli, wspierali mnie. To mnie uratowało. Świadomość, że w takich chwilach nie jesteśmy sami, jest niezwykle ważna" - powiedziała aktorka.

Wieczór w Filharmonii Krakowskiej wraz z Dymną poprowadzi znany krakowski poeta Bronisław Maj.

Andrzej Brandstatter jest propagatorem muzyki góralskiej, współzałożycielem zespołu Krywań. Muzyk choruje na stwardnienie rozsiane, jednak nie ma środków na niezbędną rehabilitację. Dodatkowo w 2015 r. upadł i złamał biodro - po wszczepieniu endoprotezy zachorował na sepsę. Udało się mu zwalczyć chorobę. Brandstatter, nawet gdy zaczął się poruszać na wózku inwalidzkim, organizował koncerty i warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży oraz dla niepełnosprawnych. Za działalność społeczną został uhonorowany Orderem Uśmiechu.

Adam Moszumański, gitarzysta i wiolonczelista, który występował m.in. z Markiem Grechutą i Grzegorzem Turnauem, cierpi na chorobę Parkinsona - towarzyszą jej problemy kariologiczne i depresja. W 2011 r. członek zespołów Wawele i Anawa, a potem artysta Piwnicy pod Baranami, przeszedł głęboką stymulację mózgu. Powstrzymała ona drżenie całego ciała. Wtedy jednak pojawiły się u niego problemy z mową, chodzeniem i utrzymywaniem równowagi. Muzyk jest obecnie całkowicie uzależniony od opieki żony. Obawia się, że gdy zabraknie mu środków na leki i rehabilitację, to stan jego zdrowia pogorszy się.

Maciej Negrey, kompozytor i muzykolog, jest po chemioterapii, cierpi na cukrzycę, pozostaje jednak aktywny zawodowo. Od 1979 r. wykłada w Akademii Muzycznej w Krakowie, pisze artykuły najwybitniejszych twórcach muzyki, współorganizuje festiwale muzyki klasycznej. Negrey samotnie wychowuje dwóch synów. Młodszy z nich, 28-letni, cierpi na depresję; drugi, 40-latek, ma porażenie mózgowe, porusza się na wózku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • antoni antczak 2017-02-08 19:17:06
    czy moge do tej aukcji dołączyć 3 albumy polskiego taternika ?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA