REKLAMA

Piotr Duda ostro do prezydenta: Nadszedł czas...

  • Autor: PAP/JS
  • 26 kwietnia 2016 19:02
Piotr Duda ostro do prezydenta: Nadszedł czas... Piotr Duda apeluje do prezydenta o zrealizowanie umowy, jaką jeszcze jako kandydat zawarł ze związkowcami (fot. PTWP)

- Nadszedł czas na realizację porozumienia. My na to nie czekamy, tylko tego się domagamy - podkreślił Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność podczas Walnego Zgromadzenia Delegatów śląsko-dąbrowskiej "Solidarności", które odbyło się we wtorek (26 kwietnia).

Piotr Duda w swoim wystąpieniu zapowiedział, że Solidarność będzie domagała się realizacji umowy programowej podpisanej przed wyborami prezydenckimi z ówczesnym kandydatem na najwyższy urząd w państwie Andrzejem Dudą. Dotyczyła ona m.in. podwyższenia kwoty wolnej od podatku oraz obniżenia wieku emerytalnego i powiązania uprawnień emerytalnych ze stażem pracy. - Nadszedł czas na realizację porozumienia. My na to nie czekamy, tylko tego się domagamy - podkreślił.

Delegaci na WZD ocenili też, że postulat obniżenia wieku emerytalnego i powiązania go ze stażem pracy wciąż nie został zrealizowany w sposób satysfakcjonujący dla większości społeczeństwa, a projekt ustawowych zmian w tym obszarze przygotowany przez Kancelarię Prezydenta RP Andrzej Dudy odbiega od oczekiwań pracowników i członków związku.

- WZD Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność zwraca się z apelem do Pana Prezydenta Andrzej Dudy o podjęcie działań mających na celu realizację przedwyborczych zapowiedzi w sposób zgodny z oczekiwaniami pracowników i członków naszego związku - podkreślono w apelu do prezydenta przyjętym jednogłośnie podczas obrad WZD.

Podczas wtorkowych (26 kwietnia) obrad WZD przyjęło również jednogłośnie, kierowane do premier Beaty Szydło stanowisko ws. realizacji wszystkich zapisów porozumienia zawartego 17 stycznia 2015 r. pomiędzy stroną rządową a reprezentantami strony społecznej.

Czytaj też: Sprzedaż państwowych gruntów wstrzymana na 5 lat

- Aby osiągnąć założony w porozumieniu cel, czyli uzdrowienie sytuacji społeczno-gospodarczej w najbardziej zagrożonych dziedzinach gospodarki w naszym regionie, niezbędne jest wypełnienie całości zobowiązań podjętych przez stronę rządową 17 stycznia 2015 r., w tym w szczególności tych, które dotyczą powstania Kontraktu dla Województwa Śląskiego, jak również wsparcia dla przemysłu energochłonnego oraz przemysłu zbrojeniowego w naszym regionie - napisano w stanowisku.

Jednym z elementów porozumienia była kwestia opracowania nowego Kontraktu dla Śląska, czyli kompleksowego programu wszechstronnego rozwoju województwa śląskiego. Koncepcja stworzenia takiego programu została zainicjowana przez śląsko-dąbrowską Solidarność. Jak przypomniał przewodniczący śląsko-dąbrowskiej "S" Dominik Kolorz, choć ówczesny rząd koalicji PO-PSL nie wywiązał się z deklaracji dotyczącej Kontraktu złożonej w porozumieniu, obecnie w ramach Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego trwają prace nad założeniami tego dokumentu.

- Tu chodzi o rozwój województwa śląskiego w perspektywie co najmniej dwudziestoletniej. WRDS powołała z inicjatywy Solidarności specjalny zespół złożony z naukowców i ekspertów, który do połowy lipca ma przygotować założenia Kontraktu - powiedział przewodniczący.

Kolorz podkreślił też, że choć porozumienie rządu ze stroną społeczną do dzisiaj nie zostało w pełni zrealizowane, pozwoliło uratować dziesiątki tysięcy miejsc pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • alek 2016-04-26 20:20:22
    Do hasler: Tylko na tyle cię stać?
  • hasler 2016-04-26 19:54:01
    Figurant nic nie może poza tym że oszukał. Nie ten adres i adresat :)REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA