REKLAMA

Piotr Duda w Radzie Dialogu Społecznego

  • Autor: PAP
  • 25 września 2015 15:48
Piotr Duda w Radzie Dialogu Społecznego Szef Solidarności zasiądzie w RDS

Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda wraz z siedmioma osobami z Komisji Krajowej zasiądą w Radzie Dialogu Społecznego. Wszyscy przedstawiciele związku zostali zgłoszeni prezydentowi.

Rzecznik Solidarności Marek Lewandowski poinformował PAP, że oprócz Piotra Dudy w Radzie zasiądą jego zastępca Bogdan Kubiak, członek prezydium KK Henryk Nakonieczny i członkowie Komisji Krajowej: Wojciech Ilnicki, Andrzej Kuchta, Jarosław Lange, Waldemar Sopata i Leszek Walczak.

Komisja trójstronna od 26 czerwca 2013 r. nie zbierała się już w pełnym składzie. Wtedy związki zawodowe zawiedzione brakiem dialogu ze strony rządu Donalda Tuska zawiesiły swój udział w niej. Związki uznały, że dialog w KT jest pozorowany, a rząd jedynie komunikuje swoje decyzje. Ustawa to efekt zainicjowanych przez związki zawodowe wspólnych prac ze stroną pracodawców, a później z rządem.

Rada inna niż komisja trójstronna

Nowa Rada w odróżnieniu od komisji ma być ciałem niezależnym, w którym każda ze stron ma równe prawa. W Radzie po ośmiu członków będą miały OPZZ, Forum Związków Zawodowych i NSZZ "Solidarność", a po sześciu cztery organizacje pracodawców - Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Business Centre Club i Związek Rzemiosła Polskiego. Prezydent będzie miał swojego przedstawiciela w Radzie z głosem doradczym, podobnie jak prezesi NBP i GUS.

Obowiązująca od 11 września ustawa o RDS zastąpiła ustawę o komisji trójstronnej. Komisja formalnie działa do momentu powołania pierwszego składu Rady. Tak jak w KT w Radzie zasiądą przedstawiciele związków zawodowych, pracodawców i rządu. Powoła ich prezydent Andrzej Duda na wniosek organizacji, a w przypadku rządowych członków Rady - premiera.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Związkowiec 2015-09-25 23:29:34
    Gdzie ja żyje, gość się panoszy i zachowuję jak SUŁTAN a oni go do Rady Dialogu. Pytanie jakiego dialogu? Niech najpierw wyspowiada się ze swoich grzechów i powie prawdę ludziom pracy co faktycznie o nich myśli. Osobnik niegodny zaufania.
  • IQ 2015-09-25 17:45:39
    Znów tanie koryto dla 'bossów ma..... związkowych, a nie lepiej guma i wąskie drzwi ???REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA