REKLAMA

Piotr Gliński: Głos sektora NGO jest dla nas niezwykle istotny

  • Autor: PAP/JS
  • 19 lutego 2018 19:20
Piotr Gliński: Głos sektora NGO jest dla nas niezwykle istotny W ramach panelu otwierającego seminarium wicepremier wygłosił wystąpienie "Doświadczenie z debaty o dialogu obywatelskim" (fot. Piotr Gliński/twitter)

Głos sektora NGO jest dla nas niezwykle istotny - podkreślił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który uczestniczył w seminarium poświęconym Radzie Dialogu Obywatelskiego.

W KPRM odbyło się seminarium pt. "Koncepcja Rady Dialogu Obywatelskiego". Oprócz wicepremiera Glińskiego, udział w konferencji wzięli m.in. współprzewodniczący Rady Działalności Pożytku Publicznego Krzysztof Balon oraz zastępca dyrektora Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego dr Agnieszka Rymsza.

"Głos sektora NGO jest dla nas niezwykle istotny. Konferencja nt. Rady Dialogu Obywatelskiego to kolejny krok w stronę jego wzmocnienia" - napisał na Twitterze Gliński.

 

W ramach panelu otwierającego seminarium wicepremier wygłosił wystąpienie "Doświadczenie z debaty o dialogu obywatelskim". "Tego typu konferencje, w których uczestniczą przedstawiciele organizacji pozarządowych, są niezwykle cenne, ponieważ pozwalają politycznym decydentom poznać głos trzeciego sektora. Dziękuję wszystkim panelistom i uczestnikom za udział w tej dyskusji" - napisał Gliński na Facebooku po konferencji.

Wiceprezes Konfederacji Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej oraz jeden z uczestników seminarium Tymoteusz Zych powiedział, że głównym tematem dyskusji było utworzenie Rady Dialogu Obywatelskiego. Jak podał, dyskusja dotyczyła zakresu działalności RDO oraz tego, czy zastąpi dotychczasową Radę Działalności Pożytku Publicznego, czy będzie jej dodatkowym organem.

"To co wiadomo, to to, że Rada najprawdopodobniej będzie organem usytuowanym przy KPRM, tak jak w tej chwili jest RDPP; niewykluczone, że ten dotychczasowy organ zastąpi. Będzie zajmować się szerzej działalnością pozarządową, organami władzy (...). Pojawił się pomysł, żeby powołać organ, który będzie dysponował zapleczem eksperckim, legislacyjnym, który będzie mógł występować ze swoimi projektami ustaw. Trochę na wzór Rady Dialogu Społecznego (...). Czyli organ na wyższym poziomie profesjonalizmu, który będzie do Kancelarii Premiera występować z projektami zmian aktów prawnych, będzie mógł w bardziej profesjonalny sposób proponować zmiany projektów wszystkich ustaw dotyczących spraw pozarządowych czy organizacji społecznych w Polsce" - powiedział Zych.

Jak mówił, podczas konferencji zwracał uwagę, że powoływaniu tego typu rady powinna towarzyszyć szersza dyskusja nad wprowadzeniem tego typu instytucji dialogu społecznego w ministerstwach i na poziomie samorządów. W najbliższych miesiącach mają odbyć się kolejne seminaria doprecyzowujące tę koncepcję.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA