REKLAMA

Piotr Gliński: nie ma zgody na wsparcie dla wspólnoty narodowej w sensie etnicznym

 • Autor: PAP/MIW
 • 12 listopada 2017 13:26
Piotr Gliński: nie ma zgody na wsparcie dla wspólnoty narodowej w sensie etnicznym Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. (fot. www.premier.gov)

Nie ma zgody żeby w przestrzeni publicznej funkcjonowało wsparcie dla wspólnoty narodowej w sensie etnicznym; popieramy myślenie narodowe w sensie narodu kulturowego - powiedział w niedzielę (12.11) wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

- Nie ma zgody na to, żeby w przestrzeni publicznej funkcjonowało wsparcie dla wspólnoty narodowej w sensie etnicznym - powiedział wicepremier, który w Warszawie uczestniczył w I Kongresie Inicjatyw Pozarządowych, zorganizowanym przez Konfederację Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej.

- Dziwię się, że wczoraj, faktycznie gdzieś w przestrzeni publicznej, na pięknym marszu narodowym, pojawił się transparent, który mógłby sugerować, że ktoś myśli o narodzie w kategoriach etnicznych czy w kategoriach rasistowskich - powiedział Gliński.

- Na to wsparcia polskiego rządu nie ma. Chciałbym wyraźnie powiedzieć, że nie popieramy tego rodzaju haseł - oświadczył.

- Myślę, że to było hasło trochę prowokacyjne, w sensie szerszym; pewnie kontekstu rzeczy negatywnych, które są związane czy to z poprawnością polityczną, czy wprost polityką multikulturową. Myślę też, że był to pewien rodzaj prowokacji politycznej - ocenił.

- Chciałbym wyraźnie powiedzieć: popieramy myślenie narodowe w sensie narodu kulturowego. Dziwię się, ponieważ środowiska narodowe od wielu lat w Polsce mówią, że są związane z ideą narodową w sensie kulturowym. I to jest oczywiście potrzebne i ważne. Taka wspólnota jest wspólnotą pożyteczną. Wspólnota narodowa rozumiana w sensie etnicznym jest wspólnotą wykluczającą, wspólnotą, dla której zgody polskiego rządu w Polsce nie ma - podkreślił.

Pod hasłem "My chcemy Boga" ulicami Warszawy w Marszu Niepodległości przeszło w sobotę - jak szacuje policja - ok. 60 tys. osób.

Uczestnicy marszu mieli ze sobą polskie flagi, biało-czerwone opaski, na części z nich był kotwice Polski Walczącej i inne patriotyczne symbole. Widoczne były także flagi z emblematem Narodowych Sił Zbrojnych i napisem "Śmierć wrogom ojczyzny".

Manifestujący nieśli transparenty, na których przeczytać można było m.in. "My chcemy Boga", "Lwów i Wilno pamiętamy", "Wszyscy różni, wszyscy biali", "Europa będzie biała albo bezludna", "Biała Europa braterskich narodów".

Skandowano hasła: "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę", "Bóg, honor i ojczyzna", "Polski przemysł w polskich rękach", "Naszą drogą nacjonalizm", "Precz z lewactwem", "Polska katolicka, nie laicka", "Cześć i chwała bohaterom, biało-czerwone barwy niezwyciężone". W trakcie marszu uczestnicy odpalali świece dymne, race i petardy.

Służby oceniły, że manifestacja przebiegła spokojnie. Policja zatrzymała i doprowadziła do komendy 45 osób, które manifestowały przy trasie Marszu Niepodległości; po zakończeniu czynności zostały wypuszczone. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (2 komentarzy)

 • Madera 2017-11-13 14:35:55
  Panie Gliński vel ........... nie życzę sobie aby Pan Polakom w ich własnym kraju groził ?Nie podoba się panu droga wolna Polak już nie będzie więcej udawał,że nie jesteście Żydami bo jesteście, a jak chcecie być godni szacunku to proszę być uczciwym i zwrócić to co NAM UKRADLIŚCIE !I nie tylko prywatne majątki Polaków, ale i te dzięki którym Żyd w Polsce jest bogaczem a Polak bezdomnym, dlaczego policji i prokuraturze założyliście Talmudyczne kagańce, dzięki ,którym służby nic nie mogą zrobić, nie mogą ścigać Żydowskich przestępców, tylko Polskich pijaczków po Polskich drogach, albo babcie która ukradnie bułkę lub cukierka ! To z miłości do nas tak żeście nas ogołocili i dalej próbujecie nas okradać ....nawet ujęcia wodne nasze sprzedaliście jakim prawem! I Wy coś o rasiżmie pieprzycie ?Możecie mnie wyzywać od Polaków a ja pojadę do Israel i z ziomalami będę was okradać, a wy minie będziecie wyzywać od Polaków a ja będę wrzeszczeć na cały Świat, że jesteście rasistami chociaż pod mostami będziecie mieszkać , Dobrze? Naprawdę tak podłych ludzi ja nie widziałam ! Może zapytamy Naród jak bardzo jest szczęśliwy dymany przez dewiantów, złodziei , oszustów, morderców,lichwiarzy....i każde moje słowo ma pokrycie ! Mazowiecki uknuł plan z Geremkiem, Kwaśniewski ukradł nawet recepturę czekolady, Wałęsa , bezprawie, anarchia i morderstwa, Pawlak, Bielecki,Boni, Buzek, Lewandowski, Balcerowicz i reszta bandytów w twarz Polakom plują zamiast kraty gryżć ! I wy mówicie coś o RASIŻMIE ?
 • mzakrzewski 2017-11-13 09:14:42
  Ale to przecież nasz polski, narodowy i patriotyczny rasizm! Europa walczy z rasizmem a my jesteśmy jedynie słusznym państwem nie będziemy robić tego, co reszta Europy!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA