REKLAMA

Piotr Gliński o decyzji KRS: to polityka obstrukcji. Jarosław Gowin: to demonstracja polityczna

 • Autor: PAP/MIW
 • 30 października 2017 21:44
Piotr Gliński o decyzji KRS: to polityka obstrukcji. Jarosław Gowin: to demonstracja polityczna Odrzucenie przez KRS wszystkich zaproponowanych przez ministra kandydatów na asesorów wskazuje na to, iż ktoś chce uprawniać politykę obstrukcji - ocenił wicepremier Piotr Gliński. (fot. KPRM)

Odrzucenie przez KRS wszystkich zaproponowanych przez ministra kandydatów na asesorów wskazuje na to, iż ktoś chce uprawniać politykę obstrukcji - ocenił wicepremier Piotr Gliński. Według wicepremiera Jarosława Gowina była to demonstracja polityczna.

W poniedziałek (30.10) wieczorem rzecznik KRS Waldemar Żurek poinformował, że Rada postanowiła nie powoływać asesorów sądowych z listy przesłanej przez ministra sprawiedliwości. Jak dodał wobec wszystkich 265 kandydatów wyrażono sprzeciw.

Komentując te decyzje KRS Gliński powiedział w TVP Info, że "najprawdopodobniej jest to efekt (...) totalnej, opozycyjnej blokady działań polskiego rządu". Dodał, że takie działanie samo się tłumaczy.

- Odrzucenie wszystkich zaproponowanych przez konstytucyjnego ministra osób przez KRS, wskazuje na to, iż ktoś tam chce uprawniać politykę i to taką politykę totalną, obstrukcji. (...) To raczej potwierdza nasze obawy i naszą diagnozę i utwierdza nas w tym, że robimy dobrze dążąc do zdecydowanej reformy polskiego systemu sprawiedliwości, bo ten system jest niesprawny i ludzie, którzy podejmując często decyzje, tak jak w tym przypadku, podejmują decyzje trudne do zrozumienia - powiedział.

Stanowisko KRS komentował również w TVN 24 wicepremier Jarosław Gowin. Przypomniał, że asesorzy, których chciał powołać Ziobro to absolwenci Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, "czyli ludzie, którzy najpierw ukończyli studia prawnicze, potem elita tych ludzi trafiła do tej szkoły i oni studiowali w tej szkole przez parę lat".

- Moim zdaniem KRS odmawiając powołania tych młodych, świetnie wykształconych ludzi zrobiła demonstracje polityczną, to jest samo w sobie oczywiste - podkreślił Gowin.

W kontekście mówił, że prezydent słusznie zawetował ustawę o Sądzie Najwyższym, bo minister sprawiedliwości, a tym samym prokurator generalny nie powinien mieć wpływu na obsadę składu sędziowskiego w SN. Na uwagę, że ma wpływ na obsadę prezesów sądów, Gowin powiedział, że jest to zupełnie co innego.

- Przede mną było trzech ministrów sprawiedliwości, którzy pełnili funkcję prokuratora generalnego i też obsadzali stanowiska prezesów sądów, bo takie było wówczas prawo. Obecnie rozwiązania są analogiczne - mówił.

- Pan prezydent nie ma nic przeciwko temu, żeby minister sprawiedliwości obsadzał stanowiska prezesów sądów, bo przecież podpisał ustawę o sądach powszechnych - zaznaczył. Dodał, że nie chciał jednak, by minister miał bezpośredni wpływ na skład KRS.

- Zarówno na skład KRS, jak i zwłaszcza na skład SN, prokurator generalny nie powinien mieć wpływu bezpośredniego - podkreślił Gowin. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

 • Madera 2017-11-01 00:45:41
  Słuchajcie Żydki weżcie sobie Dulkobis i będzie po obstrukcji.......może jak się wysracie w końcu zaczniecie myśleć. A nie całemu Światu głosicie , że wam się tyłki zapchały. Pewnie" te czopki" Wam nie służą.......niedobrze się robi człowiekowi jak to słysz......REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA