REKLAMA

PiS: bezpieczeństwo Polaków jest celem projektu ustawy antyterrorystycznej

  • Autor: bad/PAP
  • 22 kwietnia 2016 13:50
PiS: bezpieczeństwo Polaków jest celem projektu ustawy antyterrorystycznej Fot. policja.gov.pl

• Projekt ustawy o działaniach antyterrorystycznych ma wkrótce trafić pod obrady Rady Ministrów.
• Nie będzie wykorzystywany do innych celów, jak tylko ochrona bezpieczeństwa Polaków - zapewnia PiS.
• Projekt zawiera dobre zapisy, które mają chronić przed terroryzmem.

Rzecznik klubu PiS Beata Mazurek powiedziała w piątek na konferencji prasowej w Sejmie, że projekt PiS, dotyczący działań antyterrorystycznych, nie będzie wykorzystywany do innych celów, jak tylko ochrona bezpieczeństwa Polaków. "To są dobre zapisy, które w skuteczny sposób będą chroniły bezpieczeństwa Polaków" - podkreśliła.

"Nasza intencja jest taka, żeby był to projekt, który będzie nas chronił przed niebezpieczeństwem terroryzmu" - dodała rzecznik klubu PiS.

Na pytanie, czy jest możliwe, że do projektu zostaną wprowadzone zmiany, Mazurek powiedziała: "Trudno mi powiedzieć, czas na dyskusję będzie w parlamencie, gdzie poza posłami będą zapraszani również przedstawiciele różnych organizacji, które będą chciały się w tym temacie wypowiedzieć".

Projekt nowej ustawy o działaniach antyterrorystycznych ma wkrótce trafić pod obrady Rady Ministrów. Nowe przepisy opracowane w resorcie spraw wewnętrznych i administracji oraz przez ministra, koordynatora służb specjalnych, miałyby obowiązywać od 1 czerwca.

W projekcie ustawy o działaniach antyterrorystycznych zapisano, że za zapobieganie zdarzeniom o charakterze terrorystycznym ma odpowiadać w całości szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. On będzie też koordynował działania służb w tym zakresie, natomiast minister spraw wewnętrznych ma być odpowiedzialny za przygotowania do przejmowania kontroli nad zdarzeniami o charakterze terrorystycznym, reagowanie w przypadku ich wystąpienia oraz usuwanie ich skutków.

Projekt zakłada wprowadzenie czterostopniowej skali zagrożenia, z literowymi oznaczeniami: A,B,C,D. Najwyższy, czwarty stopień (D), wprowadzany byłby, gdy dojdzie do zdarzenia terrorystycznego lub informacje będą wskazywać na zaawansowaną fazę przygotowań do takiego zdarzenia w Polsce, albo wobec Polaków lub naszych instytucji za granicą. Stopień alarmowy będzie wprowadzał premier lub - w przypadkach niecierpiących zwłoki - minister spraw wewnętrznych, informując premiera.

Według projektu, szef ABW w ramach zwalczania terroryzmu może wobec cudzoziemców zarządzić trwające do trzech miesięcy działania operacyjne, m.in. podsłuch rozmów, obserwację i podsłuch w pomieszczeniach i pojazdach, kontrolę treści korespondencji i przesyłek. O wynikach czynności podjętych wobec cudzoziemca szef ABW po ich zakończeniu ma poinformować prokuratora generalnego, który może żądać informacji o ich przebiegu i otrzymać zebrane materiały.

Według projektowanej ustawy, szef ABW uzyskałby też prawo do korzystania z danych i informacji z rejestrów państwowych prowadzonych przez służby specjalne, mundurowe, celne i skarbowe, ministrów, a także urzędy ds. cudzoziemców, komunikacji elektronicznej, lotnictwa cywilnego i Państwową Agencję Atomistyki. Projekt daje też dostęp do danych zgromadzonych przez ZUS, Komisję Nadzoru Finansowego, Głównego Geodetę Kraju oraz samorząd terytorialny.

Zgodnie z projektem, ABW może - za zgodą sądu - korzystać z informacji stanowiących tajemnicę bankową, dotyczących papierów wartościowych, umów ubezpieczeniowych lub innych umów dotyczących obrotu instrumentami finansowymi. Informacje objęte tajemnicą mogą być uzyskiwane też m.in. od giełd towarowych. Ponadto projektowana ustawa ma zobowiązać do podawania danych osobowych, adresu i danych dokumentu tożsamości przy kupowaniu przedpłaconych kart telefonii komórkowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA