REKLAMA

PiS chce zmian w procedurze odwoływania prezesów sądów powszechnych

 • Autor: PAP/JS
 • 22 marca 2018 15:49
PiS chce zmian w procedurze odwoływania prezesów sądów powszechnych W projekcie PiS zaproponowano też zrównanie wieku przechodzenia w stan spoczynku sędziów dla kobiet i mężczyzn do 65 lat. Fot. Shutterstock

Bez opinii kolegium sądu oraz Krajowej Rady Sądownictwa minister sprawiedliwości nie będzie mógł podjąć decyzji o odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu - przewiduje przygotowany przez PiS projekt zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym.

 • Poseł PiS Marek Ast poinformował, że w projekcie zaproponowano też zrównanie wieku przechodzenia w stan spoczynku sędziów dla kobiet i mężczyzn do 65 lat.
 • Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kobiety pełniące funkcję sędziego przechodzą w stan spoczynku w wieku 60 lat.
 • Ast dodał, że podniesienie wieku przejścia w stan spoczynku dla kobiet-sędziów ma być uprawnieniem, a nie obowiązkiem.

Projekt nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym przedstawił na konferencji prasowej w Sejmie poseł Marek Ast (PiS); zapowiedział, że klub PiS złoży go w Sejmie.

Według posła PiS "główne założenia tych projektów wiążą się ze zmianą procedury odwoływania procedury prezesów i wiceprezesów sadów powszechnych".

Ast poinformował, że projekt PiS przewiduje wprowadzenie dwustopniowego trybu konsultacji z udziałem kolegiów sądów oraz Krajowej Rady Sądownictwa. "Czyli bez opinii tych organów minister sprawiedliwości nie będzie mógł podjąć decyzji o odwołaniu prezesa bądź wiceprezesa sądu" - podkreślił poseł PiS.

Jak dodał, druga istotna zmiana zawarta w projekcie dotyczy przechodzenia sędziów sądów powszechnych w stan spoczynku. Zgodnie z przedstawioną przez posła PiS propozycją, prezydent RP ma przejąć uprawnienia ministra sprawiedliwości w zakresie wyrażenia zgody na późniejsze - niż przewiduje to ustawa - przejście sędziego w stan spoczynku.

"Wprowadzamy też kompetencje dla prezydenta, który zastępuje w tym zakresie ministra sprawiedliwości - jeżeli chodzi o wyrażenie zgody na późniejsze przejście w stan spoczynku" - dodał Ast.

Poseł PiS poinformował, że w projekcie zaproponowano też zrównanie wieku przechodzenia w stan spoczynku sędziów dla kobiet i mężczyzn do 65 lat. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kobiety pełniące funkcję sędziego przechodzą w stan spoczynku w wieku 60 lat.

Ast dodał, że podniesienie wieku przejścia w stan spoczynku dla kobiet-sędziów ma być uprawnieniem, a nie obowiązkiem. "Jeżeli pani sędzia będzie chciała przejść w stan spoczynku w wieku 65 lat, to będzie miała do tego prawo" - zaznaczył.

Poseł PiS zauważył, że założenia projektu dot. zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn sędziów wychodzą naprzeciw oczekiwaniom Komisji Europejskiej. Podkreślił, że Komisja zarzuciła obowiązującej ustawie niezgodność z przepisami unijnymi w zakresie wieku przechodzenia sędziów w stan spoczynku.

"Jeżeli chodzi o całość proponowanych przepisów, wypełniają one oczekiwania części opinii publicznej i części środowiska sędziowskiego, która krytykowała przyjęte w ustawie rozwiązania" - dodał.

Poseł PiS zwrócił też uwagę, że "dotychczasowe przepisy są zgodne z konstytucją". "Ale z uwagi na postulaty płynące ze środowiska sędziowskiego przedstawiliśmy taką propozycję" - wyjaśnił.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (6 komentarzy)

 • Ann 2018-03-22 23:17:48
  ps. ciekawe, że posiadanie własnego zdania od razu kwalifikuje do bycia elektoratem PO... (niesłusznie zresztą). choć z drugiej strony trzeba mieć wyprany mózg, by głosować na PiS.
 • Ann 2018-03-22 23:00:31
  DoNaPohybelPo: to skoro KE nie jest autorytetem, to po co się tłumaczą? jakoś z UE JESZCZE się nie chcą wypisać... a wszystko tylko dla kasy, bo się dofinansowywanie skończy i nagle zabraknie na ‚świetne’ rządowe projekty... [a jak kiedyś przypadkiem Cię kolumna rządowa pędząca z niedozwoloną szybkością potrąci, a podporządkowany partii sędzia uzna, że to Twoja wina, bo po co z domu wyszedłeś? to odkryjesz, dlaczego warto mieć niezależne sądy]
 • :-) 2018-03-22 20:54:16
  Do NaPohybelPo: Coś ci się pokiełbasiło robaczku, to pisuar który z taką klasą reprezentujesz niszczy demokrację w sposób którego UE, której jesteśmy przecież częścią, nie może zaakceptować tak jak zdrowy organizm nigdy nie zaakceptuje raka i będzie z nim walczył. Ty i reszta sprzedajno - nieróbskiej pisuarowj bandy jesteście tym rakiem na zdrowym organizmie cywilizowanej Europy.
 • NaPohybelPo 2018-03-22 20:24:28
  Do Ann: Do ciemnego elektoratu skompromitowanych idiotów pełowskiego rządu: Komisja Europejska nie jest dlanas żadnym autorytetem. Nie wtrącają się do łamania praw w Niemczech czy pedofilskiej Belgi czy Holandi więc niech nam nie reformują sądów skoro nawet nie rozumieją co dla wymiaru sprawiedliwości znaczy pzprowska przeszłość takiego choćby Rzeplińskiego
 • Ann 2018-03-22 19:57:05
  mydlenie oczu... że niby coś naprawiają... bo tym jak rozwalili cały system. Komisja Europejska jasno zaznaczyła, że nie do ministra ma zależeć kiedy sędzia sądu powszechnego przechodzi w stan w spoczynku, i nie od prezydenta kiedy sędzia sądu najwyższego przechodzi w stan w spoczynku. A oni teraz zastąpią tu ministra prezydentem.....!!! i mówią, ze wychodzą na przeciw zadaniom komisji... a KRS już jest polityczna, a zatem nic się nie zmienia w kwestii odwoływania sędziów przez p. Ziobre.
 • Dla ciemnogrodu ... 2018-03-22 18:27:14
  wpierw zrobili swój KRS, to teraz łaskawie proponuja takie zmiany, ale ta bolszewia jest prymitywnie bezczelna !!!!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA