REKLAMA

PiS już planuje zmiany na uczelniach. PO: cofną nas o 10 lat

 • Autor: TM
 • 02 października 2015 08:42
PiS już planuje zmiany na uczelniach. PO: cofną nas o 10 lat PiS chce gruntownie zreformować szkolnictwo wyższe. Fot. facebook.com

Posłowie PiS Ryszard Terlecki i Włodzimierz Bernacki przygotowują zmiany w szkolnictwie wyższym, które zamierzają wprowadzić w przyszłej kadencji Sejmu - pisze "Gazeta Wyborcza". Obaj posłowie są członkami sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży.

Zmiany, które prawdopodobnie już niebawem wprowadzi Prawo i Sprawiedliwość przygotowują Ryszard Terlecki i Włodzimierz Bernacki. Ten ostatni wymieniany jest wśród kandydatów na ministra nauki w rządzie Beaty Szydło.

Bez licencjatu

Studenci i wykładowcy mają pożegnać się z systemem bolońskim przyjętym w całej Unii Europejskiej. To właśnie dwustopniowy system studiowania, podzielonego na studia licencjackie i magisterskie ma być przyczyną skracania nauki przez studentów.

Chcemy, by student nie był przyjmowany tak, jak obecnie, oddzielnie na studia licencjackie i oddzielnie na magisterskie. Powinien od razu być przyjmowany na pięcioletnie studia magisterskie. A gdy po trzech latach nauki stwierdzi, że wystarczy mu licencjat, to wtedy zakończy naukę - uważa Bernacki. 

Egzaminy wstępne

Według ekspertów PiS, egzamin maturalny nie jest wystarczającym dowodem na przygotowanie danego ucznia do rozpoczęcia studiów. Ich zdaniem, należy przywrócić egzaminy wstępne.

Bernacki chciałby, aby na szkolnictwo wyższe przeznaczać większe pieniądze. Ale chce też ograniczyć wydatki, na przykład o zajęcia dotyczące gender. Jak podaje "Wyborcza", zdaniem profesora UJ, wiele nurtów ideologicznych jest wplatanych w ramy naukowe, a "przecież nimi nie są".

PO: szkodliwe propozycje

Cofną rozwój o dziesięć lat - oceniają politycy PO.

Propozycje PiS uznają za szkodliwe, a obecnie działający system za sprawny.

Matura jest egzaminem państwowym, jednorodnym w całym kraju. Dlatego rekrutacja na jej podstawie jest sprawiedliwa i przejrzysta - komentuje Katarzyna Hall, była minister edukacji w rządzie PO.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Wise man 2016-09-27 20:27:04
  Jak znam życie to uczelnie będą miały poważne kłopoty finansowe. Już niedługo w Polsce zostaną sami starcy, młodzi i tak wyjadą i żadne 500+ tego nie zmieni. Zresztą co komu teraz po magisterce ? Zwykły robotnik teraz niejednokrotnie więcej zarobi niż pracownik biurowy. A Pan magister latami będzie czekał na konkretny fotel, którego bez pleców i tak w Polsce nie dostanie. A tak na marginesie jestem ciekaw ilu PIS-owców czy innych Posłów byłoby w stanie za 1 podejściem zaliczyć 2 godz. egzamin semestralny ( licencjacki ) na platformie :) Powodzenia życzę haha.
 • Alberto 2016-01-03 17:47:22
  Smiem twierdzic, ze maja racje. Z tym tak zwanym systemem bolonskim walczylismy od poczatku, niestety zostal przeforsowany przez komunistòw, poparty przez brata przywodcy PC BERLINGUERA, wychodzi z tego kupa niedouczonych nieukòw, poziom w szkolach polskich jest bardzo niski, nawet nie umieja poprawnie pisac, u nas zreszta tez, jak najbardziej nalezy przywrocic egzaminy wstepne na wyzsze uczelnie, u nas one sa bardzo trudne na kierunki populare, na inne jest test niezbyt trudny.
 • VIKING 2015-10-19 08:04:11
  pani Kopacz Za Rzadow PO-PSL Polska Cofnela Sie O 100 Lat Przed Murzynami I Jestesmy W ciemnej (...)!!
 • ple 2015-10-02 12:13:37
  Miejmy nadzieję, że uda się przynajmniej przywrócić egzaminy wstępne. To uczelnia powinna określać co ma umieć przyszły student. Jak ktoś chce studiować filologię klasyczną to powinien wykazać się przynajmniej znajomością kultury antycznej.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA