REKLAMA

PiS może poprzeć emerytalny projekt PSL?

  • Autor: PAP
  • 13 lipca 2016 16:05
PiS może poprzeć emerytalny projekt PSL? Projekt "Dobra emerytura, 40 lat stażu pracy" zakłada, że będzie można przejść na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego, albo po przepracowaniu 40 lat. (Fot. Fotolia)

- PiS zamiast popierać prezydencki projekt dotyczący zmian w systemie emerytalnym może poprzeć przygotowany przez PSL obywatelski projekt, który umożliwia przejście na emeryturę po 40 latach pracy - podkreślił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kosiniak-Kamysz zaznaczył na środowej (13 lipca) konferencji prasowej w Sejmie, że rząd do tej pory nie przedstawił stanowiska na temat projektu prezydenta Andrzeja Dudy, który przywraca niższy wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Projekt trafił w marcu do specjalnej sejmowej podkomisji.

Prezes PSL podkreślił, że PiS zamiast popierać projekt prezydencki może poprzeć przygotowany przez ludowców obywatelski projekt ustawy emerytalnej, który umożliwia przejście na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego lub po 40 latach pracy.

Czytaj też: Najniższa emerytura w wysokości 1000 zł?

Zauważył, że "do dziś nie ma stanowiska rządu wobec obietnicy, która była wielokrotnie składana".

- Jest proste rozwiązanie tej sytuacji na najbliższym posiedzeniu Sejmu będzie przedstawiony projekt obywatelski "Dobra emerytura, 40 lat stażu pracy" - mówił Kosiniak-Kamysz. - Staż pracy lepiej oddaje naszą aktywność zawodową i lepiej wpływa na możliwość wyliczania emerytury - przekonywał.

Dodał, że jest to projekt przygotowany przez ludowców, najpierw był składany, jako poselski, a potem został złożony, jako projekt obywatelski; podpisało się pod nim ponad 120 tys. osób.

Projekt "Dobra emerytura, 40 lat stażu pracy" zakłada, że będzie można przejść na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego, albo po przepracowaniu 40 lat (niezależnie od tego, w jakim wieku rozpoczęło się pracę, będzie można otrzymać emeryturę po 40 składkowych latach). Do stażu pracy liczyłaby się praca na etacie, umowie-zleceniu, w ramach działalności gospodarczej oraz np. czas urlopów rodzicielskich; nie liczyłby się natomiast czas studiów lub bezrobocia.

Projekt Stronnictwa pozwala na przejście na wcześniejszą emeryturę także tym, którzy przez cały czas pracy dostawali najniższą pensję, a z wyliczeń wyjdzie im emerytura poniżej minimalnej - czyli w wysokości kilkuset złotych. Ludowcy chcą takim osobom dopłacać do emerytury minimalnej (dziś wynosi ona 880,45 zł) z budżetu państwa.

W pierwotnej wersji wtorkowego (12 lipca) porządku obrad rządu był punkt poświęcony wyrażeniu stanowiska przez Radę Ministrów wobec prezydenckiej propozycji obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. 30 czerwca Komitet Stały RM rekomendował rządowi pozytywną opinię o prezydenckim projekcie ws. obniżenia wieku emerytalnego. Premier Beata Szydło mówiła w ubiegłą środę (6 lipca), że rząd prawdopodobnie w tym tygodniu przyjmie opinię o prezydenckim projekcie.

Jednak w zaktualizowanej wersji porządku obrad, która pojawiła się na stronie w poniedziałek (11 lipca)wieczorem, tego punktu nie było. Rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział , że Rada Ministrów ma przyjąć stanowisko ws. prezydenckiej propozycji na posiedzeniu za tydzień.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • jurek 2016-07-14 08:51:49
    najsprawiedliwiej na całym świecie jest staż pracy i odprowadzone składki widac ze cięzko jest niektórym to zrozumieć
  • jaś 2016-07-13 22:19:59
    Szanowny panie prezesie. A co pan robił, gdy był pan w koalicji rządzącej i jednocześnie ministrem pracy? To pańskie ugrupowanie, razem z koalicjantem podniosło wiek emerytalny. W sierpniu tego roku będę miał 48 lat pracy fizycznej, same składkowe, a do pełnej emerytury musiałbym pracować jeszcze 22 m-ce. Czyli 49 lat i 9 m-cy. Po prawie 50-u latach fizycznej pracy to ja będę wrakiem człowieka, a nie emerytem. (Pracuję bez przerwy od 17-go roku życia, 01-08-1968 r.) W cywilizowanych krajach, by mieć prawo do emerytury, liczy się albo wiek emerytalny, albo DŁUGI STAŻ PRACY. Koalicja PO - PSL nie wzięła pod uwagę tego, że w latach sześćdziesiątych ludzie zaczynali pracę w wieku 17-tu, lub 18-tu lat. 67-18=49; tyle lat muszą pracować ci, co zaczynali pracę np. po "zawodówce" Czy to aby nie za długo?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA