REKLAMA

PiS obniży emerytury funkcjonariuszom SB?

 • Autor: GP
 • 11 marca 2016 11:37
PiS obniży emerytury funkcjonariuszom SB? Funkcjonariusz Milicji Obywatelskiej (MO) w latach 70. XX w. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

• Rząd ma przygotowywać rozwiązanie, która pozbawi emerytowanych funkcjonariuszy Służb Bezpieczeństwa wysokich świadczeń.
• Emerytury byłych funkcjonariuszy SB z czasów PRL wahają się w granicach od 5 do 8 tys. zł miesięcznie. Rekordziści otrzymują nawet 20 tys. zł.
• Oszczędności budżetowe wynikające z obniżenia świadczeń mają sięgać 8 mld złotych.

Wedle ustaleń "Dziennika Polskiego", w gabinetach rządowych trwają prace nad zmianami w prawie emerytalnym. Ich celem jest pozbawienie przywilejów emerytalnych osób, które w okresie PRL były funkcjonariuszami aparatu bezpieczeństwa socjalistycznej władzy.

Gazeta przytacza wyliczenia, które świadczą o wysokości niektórych wynagrodzeń emerytalnych. Najlepiej wynagradzani funkcjonariusze SB mają otrzymywać nawet 20 tysięcy złotych na miesiąc.

Gdy PiS przeprowadzi zamierzone zmiany, te sumy mają się drastycznie zmniejszyć. Rozważane są nawet cięcia do poziomu 900 zł miesięcznie. Obecna średnia tych wynagrodzeń ma oscylować w okolicy 5 do 8 tys. zł.

Przeczytaj: PiS ma dwie osoby na szefa IPN. Znamy nazwiska

- Obniżka obejmie również tych, którzy na początku lat 90. XX wieku przeszli pozytywnie weryfikację w służbach po upadku PRL - precyzuje dziennik. - Ich świadczenia zmniejszone zostaną w części proporcjonalnej do czasu spędzonego w szeregach SB.

Jeśli pomysł wejdzie w życie, może zmienić wysokość emerytur ok. 25 tys. osób, a budżet ma oszczędzić na tym rozwiązaniu około 8 mld złotych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (25 komentarzy)

 • mietek 2016-12-11 16:23:33
  Kubeku Ty mogles w latach 80tych wysylac skargi,ale na siebie ,wszyscy pracowaliscie jeden dzien,kazdy sie broni w ten sposob jeden dzien,a przeciez to bylo nie mozliwe jeden dzien wiec mysl co piszesz,powiem wiecej tacy co niby na dzien wstapili to nadal by tam siedzieli i korzysci zabierali jesli by to bylo mozliwe,moze wraz z PO bo tam jest duzo kubekow dlatego glosowaliscie na nich,ale wreszcie trzeba odpukutowac se czyny i sumienie zdrajcze
 • dzielnicowy z 2016-11-26 01:14:12
  a ja, były SBek mam ich w d*e. Co prawda moja kancelaria robi głównie sprawy spadkowe i gospodarcze. Dla członków KOD-u, SLD i PO daje 50% upustu.
 • tborcz 2016-08-12 17:29:43
  Jeszcze w stanie wojennym komuniści planowali zostać kapitalistami. A SB-cy marzyli o wypasionych emeryturach pod palmami... Marzenia stały się faktem po roku 1989 Pozostaje jeszcze jedno marzenie ideałów młodości; o równości i socjalistycznej sprawiedliwości ...które może zrealizuje PiS równając SB-ckie emerytury z przeciętnym obywatelem... Ale i tak będą "równiejsi" od działaczy opozycji...
 • Zawiedziony 2016-07-20 12:48:35
  Decyzja dobra, ale spóźniona o ćwierć wieku. Dzisiaj taka obniżka niewiele już zmienia. Zaraz po 89-tym wszystkim SB-kom i WSI'kom należało pozabierać majątki i dać bilety na pociąg Moskwy (gratis, od Państwa Polskiego) .
 • ANDRZEJ b. MO i policja 2016-07-18 22:17:45
  Do były wyborca pis: Sedziom i prokuratorom należ się obniżka emerytur chciażby za Sądzenie żołnierzy wyklętych. ale już tych z lat 70 i 80tych. Ja takich zołnierzy wyklętych co to walczyli, a jakżeby inaczej z komuną i w nocy robili po kilka włamań do sklepów GS i WSS oraz czasami Urzędów Gminnych i Pewexu doprowadzałem przed oblicze prokuratorskie. Tam na powitanie dostawali po trzy miechy pudła, a potem od wysokiej sprawiedliwości po 3 lata jesli nie było recydywy. No może nie całkiem byli Zołnierzami Wyklętymi wg nomwnklatury IPN bo nie mordowali tych którzy tego komuszego mienia bronili. Dziśiaj rzesze tych biedaków okradających bądź co bądź komunę powinna wystąpić do IPN by reprezentował ich przed sądami o odszkodowania i nadawania kryminalnych stopni. A sędziom i prokuratorom dobrać się emerytur i wywalić ich z roboty no możę poza Posłem Piotrowskim bo on to takich nie wsadzał do kicia.
 • Polska się przebudziła! 2016-07-18 22:06:45
  Do arkadek: Raniewicz SBek z Chełma ojciec Grzegorza Raniewicza parlamentarzysty Platformy Obywatelskiej, Chełmski Ratusz-Dyrektor ZSMP SBek Józef Górny-PSL ponad 8tyś emerytury, przy tym, pobory z tytułu zastępcy Prezydent Miasta 14tyś w dziadowskim Chełmie, cały samorząd łącznie ze starostą komuniści gorsi od Niemiec Hitlerowskich z uwagi iż, obozy koncentracyjne wymyślili Rosjanie "komuniści" tacy jak Oni!
 • arkadek 2016-07-18 21:49:39
  Do sierżant: Pomijając fakt zbiorowej negatywnej oceny funkcjonariuszy SB własnym oczom nie wierzę ską taki Błaszczak i Zieliński wyssali Srednie emerytury po 5-6 tysięcy a nawet 18 i 21 tysięcy. Naczelny SBek generał Kiszczak miał podobno 14 tys, brutto to kto mógł mieć więcedj i z jakiej racji. Wszystkim emerytom juz obniżono emerytury za czas służby w SB do O,7 % za rok . Również i tym zweryfikowanym pozytywnie, kórym jak to szumnie powiedział prof Rzepliński nowe państwo dało kredyt zaufania. Okazało sięże ten kredyt zaufania można było w (...) wsadzić. Mój znajomy pułkownik SB przesłużył w formacjach bezpieczeństwa 40 lat. Więcej nigdzie nie pracował . Za 40 lat służby policzli mu po nowemu po 0,7 % za rok i emeryturę należną obniżono do 28 %. Zostało mu 137y0 zł. Jeszcze raz pytam gdzie średnie emerytury po 5-8 tysięcy. Gówno rząd zarobi te miliony i miliardy na SBekach. To już ludzie w wieku 65 + i chociaż ich jescze raz okradniecie to oni i tak do nieodległego końca soich dni dociągną a wy z MSW nie szczujcie społeczeństwa . Wszak największą nieprawidłowością dziejową jest to, że takie miernoty dorwały się do władzy.
 • karbo 2016-06-30 16:41:23
  Do Ela: Naliczenie renty następuje na podstawie otrzymywanego w czasie pracy wynagrodzenia. Jak możesz mieć pretensje o małą rentę do funkcjonariuszy służb specjalnych! Przecież oni pracowali, tzn służyli 24 godziny na dobę, byli ludźmi wykształconymi i kształcili się nadal, awansowali, jednym słowem starali się podnosić swój status. Natomiast najwidoczniej Twój mąż nie posiadał żadnych kwalifikacji i pracę miał kiepsko płatną. A jeżeli ma status "represjonowanego" to z pewnością większość czasu spędzał strajkując, albo na piwku, a nie pracując. Wiem coś o tym, bo byłem kierownikiem kadr w dużym zakładzie pracy i znam setki tych, którzy uważają się za represjonowanych.
 • Ela 2016-06-25 16:36:12
  Mój mąż ma nadany statut osoby represjonowanej i dostaje 640 złotych renty. Trzeba było PiS, aby ustalenia w Magdalence pomiędzy Kiszczakiem a Wałęsą, Michnikiem dbające o byłych aparatczyków, milicjantów, SB runęły. To jest żenujące, że przez tyle lat kaci i oprawcy żyją w luksusie a "Bolek" nic z tym nie zrobił. Brawo PiS!
 • patriota 2016-06-23 14:30:12
  A Ja się pytam Rządzących dlaczego najniższe emerytury wynoszą tylko 800 zł, przez 26 lat transformacji nic z tym nie zrobiono - a według nowego systemu będą jeszcze niższe. Mimo deflacji posłowie sobie podnoszą, wydatki na biura,pensje, diety itp. A co do funkcjonariuszy SB to już raz im zmniejszono emerytury a odpowiedzialność zbiorowa jest niezgodna z prawem i jest łamaniem Konstytucji przez POLITYKÓW.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA