REKLAMA

PiS: Reforma oświaty nie będzie miała opóźnień

  • Autor: GP/PAP
  • 27 października 2016 07:14
PiS: Reforma oświaty nie będzie miała opóźnień Poseł Marzena Machałek zapowiedziała, że jeszcze w tym roku dojdzie do przegłosowania prawa edukacyjnego. (fot.:youtube.com)

• Poseł PiS Marzena Machałek zdementowała informacje medialne, jakoby reforma edukacji miała być zahamowana.
• Zapowiedziała, że w listopadzie projekt ustawy trafi do Sejmu i zostanie przegłosowany jeszcze przed końcem roku.

- Niektórzy mają do nas pretensje, że za dużo robimy - mówiła w czwartek rano (27 października) w TVP Marzena Machałek, poseł PiS oraz członek Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Poseł zaprzeczyła jakoby miała być korekta terminów reformy. W tym tygodniu (23 i 26 października) pojawiły się sugestie, że część posłów Prawa i Sprawiedliwości naciska na Jarosława Kaczyńskiego, by opóźnił zmiany w edukacji.

- To są tylko informacje medialne. Reforma edukacji nie zostanie odłożona, będzie wprowadzana stopniowo i wszystko idzie zgodnie z planem - zapewniała Machałek, tym samym dementując wcześniejsze informacje. W ocenie poseł, pod koniec listopada projekt ustawy będzie w Sejmie. - Do końca grudnia przegłosujemy reformę edukacji - dodaje Machałek.

Poseł podkreśliła, że dzięki reformie, uratowane zostaną licea. Ponieważ reforma przywróci w Polsce system kształcenia 8 + 4, licea zostaną wzbogacone o jeden dodatkowy rok nauczania, co ma wpłynąć na liczbę etatów w szkołach w Polsce. - Zrobimy wszystko żeby nauczyciele nie tracili pracy przez reformę edukacji - podkreśliła poseł.

Przypomnijmy, w połowie września do konsultacji ze środowiskiem szkolnym trafiły dwa projekty ustaw: zupełnie nowej ustawy Prawo oświatowe oraz ustawy wprowadzającej Prawo oświatowe. Prawo oświatowe regulować ma kwestie związane z ustrojem szkolnym, czyli m.in. strukturą szkolnictwa.

Reforma ma wprowadzić zmianę w strukturach szkół z 6+3+3 na 8+4. Ma też częściowo zastąpić obecnie obowiązującą ustawę o systemie oświaty. Resort edukacji zapowiadał w jej miejsce przygotowanie kolejnych ustaw, m.in. dotyczących finansowania oświaty (ma być gotowa ok. 2018 r.).

Zgodnie z propozycją rządu od 2017 r. funkcjonować mają 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum, szkoły branżowe w miejsce zasadniczych szkół zawodowych; zlikwidowane zostaną gimnazja.

Opozycja uważa, że reforma jest "fatalna" i cofa system edukacji do czasów PRL.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA