REKLAMA

PiS storpeduje referendum konsultacyjne prezydenta Andrzeja Dudy?

 • Autor: PAP/PSZ
 • 23 kwietnia 2018 09:06
PiS storpeduje referendum konsultacyjne prezydenta Andrzeja Dudy? Andrzej Duda nie przeforsuje referendum konsultacyjnego ws. konstytucji? (fot. dominika zarzycka / Shutterstock.com)

Referendum konsultacyjne ws. konstytucji to autorski pomysł prezydenta Andrzeja Dudy; wycofanie się z niego byłoby dobry krokiem - stwierdził Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Jego zdaniem referendum ma sens wtedy, gdy poddaje się pod nie "pewne gotowe propozycje".

Najnowszy "Wprost" podał, że "w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy trwa urzędnicza burza mózgów, jak zręcznie i delikatnie wycofać się z pomysłu przeprowadzenie referendum konstytucyjnego".

Pytany w internetowej części poranka TVN24, czy zrezygnowanie z referendum konsultacyjnego ws. konstytucji byłoby dobrą decyzją, Sasin odparł: "Ja myślę, że to byłby dobry krok ze strony pana prezydenta".

"Tak myślę, że to rzeczywiście byłby dobry krok, bo moim osobistym zdaniem - nie chcę panu prezydentowi niczego doradzać, on sam wie, co ma robić, ma swoich doradców - natomiast wydaje mi się, że takie referendum ma rzeczywiście wielki sens wtedy, kiedy poddajemy pod referendum już pewne gotowe propozycje, które powinny być wynikiem rzeczywiście bardzo szerokich konsultacji" - mówił Sasin.

Pytany o to, co się stanie w momencie, gdy prezydent złoży w tej sprawie wniosek do Senatu, Sasin odparł, że wniosek będzie procedowany. "Ja nie sądzę, żeby była taka intencja, żeby panu prezydentowi w jakiś sposób przeszkadzać" - podkreślił.

Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów dodał jednak, że pomysł referendum nie jest pomysłem PiS-u. "To jest autorski pomysł pana prezydenta" - zaznaczył.

3 maja ub.r. prezydent Andrzej Duda ogłosił swoją inicjatywę referendum w sprawie zmian w konstytucji. Mówił, że chce, by odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r., albo trwało dwa dni - 10 i 11 listopada.

W zeszłym tygodniu PiS zaprezentował wyniki Ankiety Konstytucyjnej 2017. Prof. Anna Łabno, przedstawiając wnioski z ankiety, powiedziała, odnosząc się do systemu rządów, że większość ankietowanych konstytucjonalistów i prawników wskazała, "że podstawowym celem powinno być stworzenie jednego, silnego ośrodka władzy". "Mam tu przede wszystkim na myśli władzę wykonawczą - ośrodka, który nie byłby skonfrontowany z innym - prezydenckim" - wyjaśniła.

Zgodnie z konstytucją referendum ogólnokrajowe ma prawo zarządzić Sejm lub prezydent za zgodą Senatu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (6 komentarzy)

 • Stach Ostróżka 2018-04-24 16:20:15
  Do WoWa: Czy w takim razie wynik referendum w W. Brytanii za wystąpieniem z U E oznaczało wolę "przenoszenia się" do Rosji, czy też ratowanie suwerenności tego kraju? A skoro tak, to dlaczego czepiasz się "Cyborga28", który słusznie zwraca uwagę na nonsens rozziewu między utraconą suwerennością, a podejmowaniem prac nad konstytucją dla takiego państwa, jakiego już ani prawnie, ani faktycznie nie ma?
 • :-) 2018-04-23 22:55:47
  Do daj spkoój Maliniak: Czyli jak jakiś cudzoziemiec zapali świeczkę na naszym grobie nieznanego żołnierza, będzie to automatycznie oznaczało że zmienił swoje godło na orła z koroną? Według twoich idiotycznych wywodów tak należałoby rozumieć a przecież wszystkim ofiarom wojny należałoby oddać cześć. Żydom w pierwszej kolejności ponieważ ich ofiara była największa. Na referendum też nie pójdę ale z innych powodów.
 • daj spkoój Maliniak 2018-04-23 14:54:34
  VETODUDA da coś o wystawianiu świec chanukowych w oknach i chodzeniu w myckach ? Zmianie godła na gwiazdę ? NIE IDE NA ZADNE REFERENDUM VETODUDY !
 • WoWa 2018-04-23 10:15:09
  Do Cyborg28: Zawsze może się Pan przenieść - w proteście do tego, że Polska jest członkiem UE ze swoimi obowiązkami i prawami - do Rosji.
 • WoWa 2018-04-23 10:09:18
  Panie Sasin Pan bredzi. Intencją referendum nie jest to żeby akceptować określone przez PiS "pewne gotowe propozycje". One będą dopiero wynikiem referendum !!!
 • Cyborg28 2018-04-23 09:49:33
  Po zaakceptowaniu przez tych, "co som przy(wódce) III R P" traktatów lizbońskich na mocy których władze polskie przekazały naszą suwerenność U E, uznając formalnie pierwszeństwo prawa i sądownictwa unijnego nad prawem polskim, mamy taką praktykę, że nie tylko w sprawach tak poważnych, jak reforma sądownictwa, ale nawet w sprawach tak lokalnych, jak wyrąb porażonych przez kornika świerków w Puszczy Białowieskiej, czy lokalizacji obwodnicy Augustowa polskie władze muszą się podporządkowywać UE. W tej sytuacji referendum w sprawie konstytucji Polski może dotyczyć tylko jej autonomii, jako prowincji podległej Unii, albo pytania: Czy dla oszczędności budżetu utrzymywać kosztowne atrapy państwa suwerennego, jak Sejm, Senat, rząd i prezydent, czy zastąpić je Gubernatorem UE d/s Polskiej Prowincji Unijnej z zespołem tłumaczy praw i wytycznych unijnych do realizacji przez wojewódzkich i gminnych jego przedstawicieli? Sołtysów można by zostawić, aby te prawa doprowadzali do ludu.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA