REKLAMA

PiS zapewnia: Rząd walczy o miejsca pracy w górnictwie

 • Autor: PAP/JS
 • 15 września 2016 18:34
PiS zapewnia: Rząd walczy o miejsca pracy w górnictwie PiS sięgnęło po dodatkowe 4 mld zł, które przeznaczy na likwidację kopalń - oświadczyli śląscy posłowie PO (fot.flickr.com/CC BY-NC 2.0)

• PiS sięgnęło po dodatkowe 4 mld zł, które przeznaczy na likwidację kopalń - oświadczyli śląscy posłowie PO.
• Górnicy i mieszkańcy Śląska są dumni z rządu PiS, że z taką determinacją walczy o miejsca pracy w górnictwie - ripostowali posłowie PiS.

Śląscy posłowie PO i PiS zorganizowali w Katowicach konferencje prasowe po tym, jak w środę (13 września) Sejm znowelizował ustawę o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, zwiększając górny limit wydatków budżetowych na restrukturyzację górnictwa z 3 do 7 mld zł. Pieniądze mają być przeznaczone m.in. na osłony dla odchodzących z pracy górników. Teraz nowela trafi do Senatu.

W obowiązującej ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego górny limit wydatków budżetowych na restrukturyzację górnictwa wynosi 3 mld zł do końca 2018 r. W toku prac nad rządowym projektem nowelizacji ustawy sejmowa komisja ds. energii i Skarbu Państwa poparła poselską poprawkę zwiększającą ten limit do 7 mld zł. Tylko do końca br. działania naprawcze w branży pochłoną 1,7 mld zł.

Pieniądze mają być przeznaczane m.in. na osłony - urlopy górnicze i jednorazowe odprawy pieniężne - dla odchodzących z pracy górników oraz działania związane z finansowaniem kosztów kopalń przekazanych do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK).

- PiS bierze z budżetu dodatkowe 4 mld, a więc mamy 7 mld zł, na co? Na likwidację kopalń i restrukturyzację miejsc pracy dla górników kopalń likwidowanych. To też absurd, że posłanka PiS do ustawy rządowej wrzuca nagle 4 mld zł, tak jakby minister w ogóle nic na ten temat nie wiedział, rząd nie wiedział, i to zostało wczoraj przegłosowane - powiedział poseł PO Krzysztof Gadowski.

- Wczoraj w Sejmie wydarzyła się rzecz bez precedensu: PiS dotknięty głęboką amnezją - ponieważ miał być obrońcą każdego miejsca pracy i każdego zakładu górniczego - nagle żąda na 7 mld zł na likwidację tych samych zakładów pracy, tych samych miejsc pracy, których miał bronić. Dla nas to jest szok, bo bez wyliczeń, planów, jakichkolwiek terminów realizacji tego zadania, bez pełnej listy zakładów, które mają być zamknięte, dostają 7 mld zł, czyli mogą likwidować kogo będą chcieć - na kogo padnie, na tego bęc - dodała posłanka PO Danuta Pietraszewska.

- To takie mamienie społeczeństwa i tego środowiska górniczego - że dostaną odprawy jednoroczne, urlopy, wcześniejsze emerytury - to nie załatwia sprawy w dłuższej perspektywie. Co będzie za rok, albo kiedy nie będą już mieli pieniędzy ci 45-letni mężczyźni na tych wcześniejszych emeryturach, urlopach, co zrobią ze sobą? Czy jest przygotowany jakikolwiek plan, aby znaleźli się z powrotem na rynku pracy? Osłony to jest za mało, czy są kursy przekwalifikowania, to co uwzględniał plan PO? - mówiła.

- PO zarzuca, że PiS przygotowuje program, który ma m.in. prowadzić likwidację kopalń. Nic takiego nie ma miejsca, przeciwnie - żaden górnik nie straci pracy - ripostował na zwołanej dwie godziny później konferencji prasowej poseł PiS Grzegorz Matusiak.

- Cytując klasyka powiem, że niektórzy nie skorzystali z okazji, żeby milczeć, bo uważam, że nie powinni w ogóle się wypowiadać szczególnie ci, którzy mieli 8 lat czasu na zrobienie zmian i właściwie specjalizowali się w robieniu działań pozornych - komentował poseł klubu parlamentarnego PiS Andrzej Sośnierz.

Z kolei poseł PiS Grzegorz Janik oświadczył, że jest "przekonany, że górnicy i mieszkańcy śląska są dumni z rządu PiS, że z taką determinacją walczy o miejsca pracy w górnictwie i te 7 mld zostanie zainwestowane w nasze śląskie górnictwo". "Dzisiaj niezadowoleni są chyba tylko posłowie PO" - dodał.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA