REKLAMA

PiS zapowiedział kamery w lokalach wyborczych. Władza będzie patrzeć na ręce?

  • Autor: PAP/GP
  • 10 maja 2016 18:51
PiS zapowiedział kamery w lokalach wyborczych. Władza będzie patrzeć na ręce? Kaczyński: Przezroczyste urny, kamery internetowe transmitujące liczenie głosów - to wszystko, by nie mieć do czynienia z nadużyciami, które już miały miejsce. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 2.5)

PiS przedstawi projekt zmian w Kodeksie wyborczym dot. m.in. instalowania kamer w lokalach wyborczych - poinformowała rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek. Dodała, że PiS nie chce zmiany zakładającej utratę mandatu przez parlamentarzystę, który opuści partię.

- Chciałam zdementować doniesienia medialne, że pracujemy nad zmianą Kodeksu wyborczego polegająca na tym, że będą tracić mandaty ci posłowie, którzy zmienią barwy klubu. To jest nieprawda. Będziemy składać nowelizację, ale ona będzie dotyczyła rzeczy, o których mówiliśmy od dawna - powiedziała Mazurek dziennikarzom w Sejmie.

- Będzie to nowelizacja polegająca na wprowadzeniu przezroczystych urn do lokali wyborczych i wprowadzeniu kamer w pomieszczeniach, gdzie będą liczone głosy. W tym kierunku będziemy składać nowelizację ustawy - dodała.

O planowanych zmianach w prawie wyborczym mówił w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

- Oczywiście, to nasze stare postulaty (...). Wrócą w tzw. małej reformie prawa wyborczego, później będzie zmiana Kodeksu wyborczego. Przezroczyste urny, kamery internetowe transmitujące liczenie głosów - to wszystko, by nie mieć do czynienia z nadużyciami, które już miały miejsce - podkreślił Kaczyński.

Przeczytaj: Minister Ziobro dostał zaproszenie od sędziego, by zobaczyć jak pracuje wymiar sprawiedliwości w Polsce

"Dziennik Gazeta Prawna" napisał we wtorek, że do końca czerwca PiS zamierza przedstawić projekt zmian w kodeksie wyborczym. Jeśli wejdą one w życie, zmiana przynależności partyjnej posła będzie jednoznaczna z opuszczeniem parlamentu - pisze "DGP".

- Oficjalnie głównym celem nowelizacji kodeksu jest uregulowanie kwestii ciszy przedwyborczej w internecie i sprawa montażu kamer w lokalach wyborczych. Wszystko wskazuje jednak na to, że przy okazji PiS zajmie się również wprowadzeniem mandatu związanego (imperatywnego) - podał dziennik.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Józef 2016-05-10 19:23:02
    Założenie monitoringu w lokalach Komisji wyborczych to dobry pomysł. To nie "Władza" pragnie patrzeć na ręce wyborców i komisji wyborczych, ale raczej prokuratorzy i krajowe centrum wyborcze.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA