REKLAMA

PiS znajdzie pieniądze na obniżenie wieku emerytalnego

  • Autor: Rynekseniora.pl
  • 12 lipca 2016 09:08
PiS znajdzie pieniądze na obniżenie wieku emerytalnego Zmiany w OFE i niezmniejszenie stawki VAT umożliwią sfinansowanie obniżenia wieku emerytalnego (Fot. Fotolia)

„Dziennik Gazeta Prawna” wylicza, że jest możliwe sfinansowanie obniżenia wieku emerytalnego w przedwyborczym 2018 r.

Co najmniej 3 mld zł rząd zyska, jeśli zatrzyma w ZUS składkę przesyłaną do OFE. Dziś wynosi ona w I i II filarze 19,52 proc. podstawy wymiaru. Jeśli ktoś zadeklarował, że chce oszczędzać w OFE, to 2,92 pkt proc. z tej sumy jest przekazywane do OFE, a równowartość rekompensuje ZUS budżet.

W tym roku łączna rekompensata dla Zakładu za przekazane składki ma wynieść 3,2 mld zł. Jeśli proponowane przez  Mateusza Morawieckiego zmiany w systemie emerytalnym wejdą w życie, 75 proc. aktywów OFE trafi na indywidualne konta emerytalne członków funduszy emerytalnych, ale składka na poziomie 19,52 proc. w całości zostanie w ZUS. To zysk na poziomie ok. 3 mld zł rocznie.

Zobacz: Rząd nie zajmie stanowiska wobec projektu ustawy obniżającej wiek emerytalny

Zyski może dać też druga część tej operacji. Do Funduszu Rezerwy Demograficznej ma trafić 25 proc. obecnych aktywów OFE.  Eksperci podają przykład podobnego funduszu w Norwegii, który może zasilać na bieżąco budżet tego kraju sumą nie wyższą niż roczny zysk. Jak wynika z wyliczeń, taki zysk może sięgnąć 2,6 mld zł w 2018 r.

Rząd ma jeszcze jedną możliwość uzyskania dodatkowych dochodów. Zgodnie z prawem stawki VAT powinny spaść o 1 pkt proc. od 1 stycznia 2017 r., ale już pojawiły zapowiedzi, że tak się nie stanie i jesienią ustawa o VAT zostanie znowelizowana. W takim przypadku w budżecie zostałoby dodatkowe 7,6 mld zł.

Czytaj więcej tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA