REKLAMA

PiS znów chce majstrować przy ordynacji wyborczej samorządów? Nie ma zgody Kukiz'15

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl
  • 04 lipca 2017 08:39
PiS znów chce majstrować przy ordynacji wyborczej samorządów? Nie ma zgody Kukiz'15 fot.youtube

Ruch Kukiza ma projekt ustawy w sprawie JOW-ów, ale nie wiadomo, kiedy opuści on szufladę. Tym bardziej, że Jarosław Kaczyński zasugerował likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w gminach niebędących miastami na prawach powiatu.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, podczas ostatniego konwentu tej partii, ponownie wywołał kontrowersje w odniesieniu do samorządów. Tym razem stwierdził, że jednomandatowe okręgi wyborcze w mniejszych gminach – czyli tam, gdzie aktualnie funkcjonują – to „sprawa wątpliwa z punktu widzenia demokracji”. Stwierdził nawet, że tam, gdzie są JOW-y, zdarzają się nadużycia i groźby wobec osób, które chcą konkurować na terenach wiejskich i małomiasteczkowych. U zwolenników JOW-ów słowa te wywołały zdziwienie. 

- Zastraszanie kandydatów nie ma nic wspólnego z ordynacją, ten zarzut jest oderwany od rzeczywistości i myślenia przyczynowo-skutkowego – stanowczo ocenia Maciej Skwara, dyrektor biura regionalnego Ruchu na Rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych.

Ale prezes PiS mówiąc o wątpliwej wartości demokratycznej JOW-ów wskazał przede wszystkim, że w tym systemie nawet kandydat, który otrzyma 40 proc. głosów w wyborach, może się nie dostać do rady gminy. 

- To de facto jest mocna strona JOW-ów, bo ci kandydaci mają największe poparcie strony społecznej, zdobywając najwięcej głosów mieszkańców w danym okręgu. To też jasna informacja dla mieszkańców, kto jest ich przedstawicielem w samorządzie – oponuje Maciej Skwara.

Argument o zastraszaniu kandydatów w małych gminach zaskoczył również Marka Olszewskiego, przewodniczącego Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej. – Jeśli takie sytuacje związane z zastraszaniem się zdarzają, choć osobiście się z tym nie spotkałem, to wszelkie tego typu patologie trzeba zwalczać. Są jednak do tego powołane odpowiednie instytucje państwa – zaznacza.

Więcej czytaj tutaj

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • JOW tak! 2017-07-04 14:47:48
    PISiory boją się JOWów to oczywiste bo nie maja ludzi którym lokalne społeczności by ufały. JOWy powinny być wszędzie by do parlamentu wchodzili prawdziwi przedstawiciele społeczeństwa a nie partyjne kliki i bonzowie z list krajowych. Powinna być też wprowadzona kadencyjność, jak jest w samorządach to powinna być też w parlamencie jeżeli ma być sprawiedliwie. Jeżeli układy na poziomie samorządów są niewskazane to tym bardziej w skali kraju.
  • Polska jest jedna! 2017-07-04 12:32:44
    Zwracam się z małą prośba do kolegów i koleżanek z Kukiz15 nie kompromitujcie się, większość parlamentarna PiS naprawi Państwo Polskie. Samozwańczych samorządów terytorialnych nie ma nawet w Konstytucji RP, Prezydenci Miast, Burmistrzowie czy Wójtowie Gmin powinni być wyłaniani na drodze konkursów przed Komisjami Wojewódzkimi. Koniec Ciasnych Mafii samorządowych, należy przywrócić ład i porządek prawny w kraju.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA