REKLAMA

PKW: to wtedy poznamy wyniki referendum

  • Autor: PAP
  • 04 września 2015 17:20
PKW: to wtedy poznamy wyniki referendum PKW po zakończeniu głosowania nie będzie podawała cząstkowych wyników głosowania. Fot. parlamentarny.pl

Wyniki niedzielnego referendum mogą być znane już w poniedziałek - powiedział szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. Zapewnił, że PKW, Krajowe Biuro Wyborcze i komisje referendalne są przygotowane do przeprowadzenia głosowania.

Sędzia PKW powiedział, że oficjalne wyniki referendum mogą zostać podane już w poniedziałek po południu, o podobnej porze, kiedy PKW podała wyniki II tury majowych wyborów prezydenckich (czyli ok. godz. 18).

Hermeliński zaznaczył jednak, że podanie wyników zależy m.in. od tego, jak szybko spłyną wyniki głosowania za granicą.

PKW po zakończeniu głosowania nie będzie podawała cząstkowych wyników głosowania. Także informacja o frekwencji zostanie podana dopiero przy podawaniu oficjalnych wyników głosowania - powiedział Hermeliński.

Cisza referendalna

Sędzia był dopytywany o ewentualne naruszania ciszy referendalnej przez kandydatów startujących w wyborach parlamentarnych. Przypomniał, że PKW zaapelowała do komitetów wyborczych, by na czas ciszy wyborczej nie prowadziły kampanii wyborczej.

Trudno zabronić (w czasie ciszy referendalnej) mówienia o polityce (...) Oczywistym jest, że jeśli cisza będzie zakłócana prowadzeniem kampanii polegającej na prezentowaniu określonego sposobu głosowania, czy wskazywaniu cech pozytywnych czy negatywnych którejś z instytucji, które są objęte pytaniami, to może być traktowane jako naruszenie ciszy wyborczej - powiedział.

Szef PKW zastrzegł jednak, że PKW nie jest organem, który ocenia, czy doszło do naruszenia ciszy referendalnej.

Nie ma do tego instrumentów prawnych i nie jest do tego upoważniona przez ustawodawcę" - powiedział Hermeliński.

Jedna kartka

W niedzielę w lokalu referendalnym otrzymamy jedną białą kartkę z trzema pytaniami. Przy każdym pytaniu możemy postawić tylko jeden znak X: w kratce z odpowiedzią "TAK", albo w kratce z odpowiedzią "NIE" - wówczas nasz głos w zakresie tego pytania będzie ważny. Możemy, ale nie musimy udzielać odpowiedzi na wszystkie pytania.

Lokale referendalne będą otwarte w godz. 6-22. Głosujemy w tym lokalu, w którym jesteśmy ujęci w spisie wyborców (lub w dowolnym na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania). Aby otrzymać kartę do głosowania musimy przedstawić komisji referendalnej dokument ze zdjęciem - może to być np. dowód osobisty lub paszport. Otrzymanie karty do głosowania będziemy musieli potwierdzić podpisem w spisie wyborców.

Trzy pytania

Na kartce w formacie A-4 będą trzy pytania: "Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?", "Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?".oraz "Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?".

Po udzieleniu odpowiedzi kartę do głosowania należy wrzucić do urny.

Państwowa Komisja Wyborcza "w imię zachowania jasnych reguł kampanii wyborczej i dobrze pojętej kultury politycznej" zaapelowała do wszystkich komitetów wyborczych, które będą uczestniczyły w wyborach parlamentarnych, by zrezygnowały z prowadzenia kampanii wyborczej w czasie tzw. ciszy referendalnej. Cisza przed referendum rozpocznie się w piątek 4 września o godz. 24.00 i będzie trwała do zakończenia głosowania w dniu referendum zarządzonego na 6 września.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA