REKLAMA

PKW: wrześniowe referendum będzie dużo droższe od październikowego

  • Autor: TM
  • 24 sierpnia 2015 10:28
PKW: wrześniowe referendum będzie dużo droższe od październikowego

Organizacja wrześniowego referendum pochłonie o ponad 30 mln zł więcej niż przygotowanie plebiscytu połączonego z październikowymi wyborami parlamentarnymi - powiedział na antenie radiowej Trójki wiceprzewodniczący PKW.

Wybory do Sejmu i Senatu zaplanowanych na 25 października kosztować mają ok. 130 mln zł - wynika z danych Krajowego Biura Wyborczego.

Koszt referendum, które zostało zarządzone przez byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego na 6 września, to ok. 83 mln zł. Zaś koszt referendum planowanego na 25 października to ok. 52 mln zł.

PKW: poważne problemy z godzinami głosowania

Wiesław Kozielewicz, wiceprzewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej przypomniał, że ustawodawca dopuścił możliwość przeprowadzenia referendum w dniu wyborów do Sejmu i Senatu, ale powoduje to "poważny problem", jeśli chodzi o godziny głosowania.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym wybory do parlamentu odbywają się w godz. 7-21. Ustawa o referendum ogólnokrajowym przewiduje, że referendum trwa w godz. 6-22.

Kozielewicz wyjaśnił jednak, że PKW może rozstrzygnąć pewne kwestie organizacyjne w związku z planem przeprowadzenia referendum w dniu wyborów parlamentarnych.

Jedna komisja i jedna urna

Decyzja PKW będzie musiała wychodzić naprzeciw racjonalnym zachowaniom wyborców. Trudno wymagać, by wyborca o godzinie 6:00 otrzymał kartę referendalną i godzinę czekał na to, by otrzymać o 7:00 kartę wyborczą. To jest ten problem, przed którym stanie PKW - stwierdził gość radiowej Trójki.

Wiceszef PKW wyjaśniał również, że w przypadku połączenia referendum z wyborami, w lokalach wyborczych będzie jedna komisja, a karty do głosowania będą wrzucane do jednej urny. 

Do Senatu wpłynął wniosek prezydenta w sprawie referendum 25 października. Senat musi rozpatrzyć dokument w ciągu 14 dni. Termin ten upływa 4 września, dlatego marszałek Bogdan Borusewicz zwołał na ten dzień posiedzenie Izby.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Jadwiga 2015-08-24 13:36:18
    Są sprawy gdzie dla Pąństwa tak dużego jakPolska 30mln. zł naprawdę nie gra roli. Nie róbmy z siebie wiekszych dziadów niz jesteśmy. Politycy nam wmawiaja,że jesteśmydziadami , a naprawde nie jesteśmy. Pierwsze referendum,tóre ogłosił były prezydent było odpowiedzią na zachowanie znacznej cześci społeczeństwa. W tej pierwszej turze , gdyby nawet zagłosowali na Dudę nic bym nie powiedziała chca zmian i sie nie dziwię. Ale Głosowanie na Rocmena świadczy ,o braku pojęcia o roli Państwa , Prezydenta i Parlamentu.Rozumiem reakcję byłego prezydenta , była uzasadniona. To jest kwestia,że sie obraził , to cheć pokazania społeczeństwu skutków słuchania głupiej propagandy. Bo co innego krytykować i gadac , a co innego wziąć odpowiedzialność. Za co jest gotów Pan Kukiz wziać odpowiedzialność. Jaką politykę na arenie iedzynarodowej chce prowadzić. Łatwo jest wszystko negować , ale co w zamian. Czy Ci ci głosowali na kukiza i dalej chca głosować wiedzą jak funkcjonują JOW-y . Czy Ci cio popieraja tereferenda uważaja,że należy zmienić Konstytucje i wprowadzić zasadę demokracji bezpośredniej i bedziemy chodzić na referenda co miesiąc i ile to bedzie kosztowało - napewno wiecej niż utrzymywanie Sejmu i Senatu. To wszystko sa konsekwencje pewnych wyborów i głosowań przez obywatela. Czy głusując obywatel się zastanawia nad skutkami - nie bo to nie jego problem najwyżej za 4 lata zagosuje inaczej. Niestey , ale ani politycy ani środki masewego przekazu nie spełniaja roli edukacyjnej. O ile u polityków to zrozumiałe , a czesto też sa mało wyedukowani to już od dziennikaży , publicystów i socjologów z parciem na ekran należy wymagać wiecej. Więc zastanówcie się co robicie. Bo w tym roku narobiliście bałaganu. Musicie brać odpowiedzialność za słowa , a nie za ogladalność i czytalność i douczcie się z zasad demokracji , bo na studiach chyba wagarowaliście. Media powinny być neutralne i nie opowiadac sie po rzadnej stronie politycznej tylko relacjonować i udekować , a nie napuszczać jednych na drugich . Ta pigułka , która mamy do przełkniecia bedzie gorzka i mam nadzieję,że po niej czgoś sie nauczymy i bedzie nieaktualne stare pożekadło,że Polak i przed szkodą i po szkodzie głupi.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA