REKLAMA

Płoty na południowej granicy Polski? MSWiA zabiera głos

  • Autor: Włodzimierz Kaleta
  • 26 lutego 2016 10:02
Płoty na południowej granicy Polski? MSWiA zabiera głos Funkcjonariusze SG wyposażeni są w nowoczesny elektroniczny sprzęt oraz dobrze przygotowani do wykonywania swoich zadań - twierdzi MSWiA /Fot.arch.SG/

• Lasy i niezamieszkane tereny  sprzyjają otwarciu nowego kanału przerzutowego na południowo-wschodniej granicy Polski.
• Polskie granice są dobrze chronione - zapewnia jednak MSWiA ucinając spekulacje dotyczace budowy dodatkowych ogrodzeń.
• Wniosek UE w odniesieniu do wzmocnienia kontroli z użyciem odpowiednich baz danych na granicach zewnętrznych, skuteczniej utrudni terrorystom podróżowanie po UE.

- „Na dzień dzisiejszy oceniamy, że na granicy Polski takich instalacji budować nie ma potrzeby” – zapewnił posłów Komisji ds. UE Jakub Skiba, podsekretarz stanu w MSWiA, nawiązując sytuacji w krajach południowo - europejskich, zwłaszcza bałkańskich, gdzie sprawa budowy płotów na granicach traktowana jest poważnie. Węgrzy np. zdecydowali się odgrodzić granice z Serbią. Chodzi oczywiście o obawy związane z tłumami uchodźców. 

Może nie jest tak dobrze?

Odniósł się tym samym też do obaw niektórych posłów oraz grup społecznych propagujących  od pewnego czasu budowę takich instalacji na naszej południowo-wschodniej granicy. Sylwester Chruszcz (Kukiz` 15) zwrócił m.in. uwagę na wypadek w Sołotwinie w powiecie lubaczowskim na Podkarpaciu, gdzie  Straż Graniczna zatrzymała samochód, który dachował, z 13 emigrantami. Jego zdaniem zdarzenie to potwierdza, że przez granicę przechodzą nielegalni emigranci.

- Oznacza to, polska granica, która jest granicą Unii, jest nieszczelna. Idzie wiosna, będziemy mieć o wiele więcej takich przypadków i musimy być na to gotowi – mówił poseł.

Czytaj też: Ruch narodowy chce ogrodzenia na granicy polsko-ukraińskiej

Nawiązując do tego problemu Wojciech Bakun (Kukiz`15) zwrócił uwagę, że nie mamy danych o przemytach, które się powiodły.

- Jeżeli chcemy mówić o szczelności polskiej granicy, to wystarczy porozmawiać z ludźmi na południowym-wschodzie kraju, z okolic Bieszczad. Oni potwierdzą, że przekroczenie granicy nie jest tam żadnym problemem. Granica nie jest zamknięta. Lasy, niezamieszkane tereny, sprzyjają wręcz otwarciu nowego kanału przerzutowego w tamtym terenie - uważa poseł Bakun.

Nasza granica dobrze strzeżona?

- Wizytowałem tę granicę, widziałem stan zabezpieczeń jaki jest tam stosowany i zapewniam, że poziom ochrony jest dobry. Jest to jedna z najlepiej chronionych granic europejskich. Strażnicy wyposażeni są w sprzęt elektroniczny, w kamery noktowizyjne, termowizyjne, różnego rodzaju czujniki, stosują fotopułapki. Jest ochrona powietrzna, zarówno jeśli chodzi o śmigłowce, jak i odpowiednie samoloty – przekonywał wiceminister Skiba.

Mówił o nadzorowanym zaoranym pasie i wyspecjalizowanych w odnajdywaniu i ściganiu ludzi psów. Jedyną metodą, która mogłaby dodatkowo zwiększyć ten poziom bezpieczeństwa byłaby budowa płotu. - Rząd na razie nie ma zamiaru przeprowadzania tak radykalnego kroku - podkreślał wiceminister.

Struktury mafijne testują granicę

Wiceminister Skiba potwierdził jednak informację o inwazyjnym przekroczeniu granicy. Nie zgodził się za to z ocenami, że południowa granica polska jest nieszczelna. - Oceniamy, że jest to testowanie naszej straży granicznej, naszego zabezpieczenia granic w formie bardzo brutalnej – zapewniał wiceminister.

Wyjaśnił, że samochodem podróżowali obywatele Austrii, ale narodowości Czeczeńskiej oraz obywatel Kosowa. Zgodził się, że może to wskazywać na próbę uruchomienia nowego szlaku migracyjnego.

- W ten proceder zaangażowane są struktury mafijne, przestępcze, niemniej jednak, próba sforsowania granicy nie zakończyła się sukcesem. Szybki i zdecydowany pościg naszej SG uniemożliwił nielegalne przekroczenie granicy. Taka właśnie polityka jeśli chodzi o ochronę polskich granic będzie utrzymywana – zapewniał Skiba.

Jego zdaniem wniosek UE w odniesieniu do wzmocnienia kontroli z użyciem odpowiednich baz danych na granicach zewnętrznych jest odpowiedzią na zmiany kodeksu granicznego strefy Schengen, w związku z atakami terrorystycznymi w Paryżu. Jego celem nie jest jednak zmierzenie się z kwestią migracji, ale walka ze zjawiskiem tzw. zagranicznych bojowników. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA