REKLAMA

PO atakuje listy PiS. "Dyktator ma więcej do powiedzenia niż prezydent"

  • Autor: PAP
  • 28 sierpnia 2015 14:11
PO atakuje listy PiS. "Dyktator ma więcej do powiedzenia niż prezydent" Poseł PO Marcin Święcicki uznał za niepokojący brak na listach PiS Marcina Mastalerka. Fot. sejm.gov.pl

Sposób układania list PiS, które w całości ustaliła jedna osoba i nie było możliwości sprzeciwu, źle wróży polskiej demokracji - uważają politycy PO. Według nich dowodem na to jest obecność na listach Antoniego Macierewicza i brak Marcina Mastalerka. Niech Platforma zajmie się sobą - odpowiada rzeczniczka PiS.

Komitet polityczny PiS zatwierdził już wszystkie listy w wyborach do parlamentu.

Poseł PO Marcin Święcicki uznał za niepokojący brak na listach PiS Marcina Mastalerka, autora - jak to określił polityk Platformy - sukcesu prezydenta Andrzeja Dudy i bliskiego współpracownika kandydatki PiS na premiera Beaty Szydło. Według niego Mastalerek przegrał konkurencję w woj. łódzkim z "symbolem IV RP i ideologiem PiS" Antonim Macierewiczem.

"W PiS jest dyktator"

W ocenie Święcickiego oznacza to też, że w PiS jest "dyktator".

Osoba, która nie ponosi żadnej odpowiedzialności, ale ma pełnię władzy, ustala w całości listy i nie chce nawet w tej sprawie zabrać głosu" - uważa poseł PO.

W jego ocenie "dyktator" ma więcej do powiedzenia w partii niż prezydent i kandydatka na premiera. I nikt nie ośmiela się mu sprzeciwić.

Święcicki przestrzegał przed głosowaniem na Prawo i Sprawiedliwość. 

"Wielki powrót Macierewicza"

Były minister obrony i senator PO Bogdan Klich ocenił, że zwycięstwo wiceprezesa PiS Antoniego Macierewicza w woj. łódzkim oznacza "wielki powrót Macierewicza do polskiej polityki".

Manewr, który polegał na schowaniu go przez kilka ostatnich miesięcy w czasie trwania kampanii prezydenckiej, się zakończył - podkreślił.

PiS odrzuca zarzuty

Rzeczniczka PiS Elżbieta Witek odrzuciła zarzuty polityków PO o niedemokratyczny sposób układania list podkreślając, że komitet polityczny analizował je sześć godzin.

To jest 1020 osób. Każda była odczytana, omówiona, jeśli były jakieś wątpliwości przeprowadzano dyskusję - mówiła.

Były drobne korekty, przesunięcia, bo okazało się, że nie we wszystkich okręgach spełniony jest wymóg 35 proc. kobiet - dodała.

Teraz listy wrócą do szefów okręgów, którzy będą mieli czas na ich przeanalizowanie przed oficjalnym zaprezentowaniem w przyszłym tygodniu. 

"Jedynki" i nieobecni

Komitet polityczny PiS zatwierdził wszystkie listy. Prezes PiS Jarosław Kaczyński będzie "jedynką" w Warszawie, a wiceprezes partii Beata Szydło "jedynką" w okręgu chrzanowskim - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami.

Na listach znajdą się m.in. Krystyna Pawłowicz, Piotr Gliński, Antoni Macierewicz, Zbigniew Ziobro (Solidarna Polska), Jarosław Gowin (Polska Razem). "Dwójką" w Warszawie ma być Mariusz Kamiński. Adam Bielan miałby startować do Senatu; na listach Prawa i Sprawiedliwości nie będzie Jacka Kurskiego.

Do parlamentu z listy PiS nie będzie także startował Marcin Mastalerek - rzecznik sztabu PiS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • w 2015-08-28 14:38:41
    podobno z wyrokiem nie mozna startowac do swejmu . to co robi na listach kaminskiREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA