REKLAMA

PO będzie informować wieś o konsekwencjach ustawy o obrocie ziemią

 • Autor: PAP/GP
 • 18 marca 2016 17:17
PO będzie informować wieś o konsekwencjach ustawy o obrocie ziemią W czwartek (17 marca) późnym wieczorem sejmowa komisja rolnictwa pozytywnie oceniła projekt ustawy ws. obrotu ziemią. (fot.:facebook.com)

Posłowie PO ruszą od kwietnia w Polskę, by informować m.in. rolników o negatywnych konsekwencjach wejścia w życie ustawy dot. obrotu ziemią rolną - poinformował podczas piątkowej konferencji (18 marca) eksperckiej poseł PO Ryszard Wilczyński.

W piątek (18 marca) w Sejmie - w związku z toczącymi się w parlamencie pracami nad projektem ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości rolnych Skarbu Państwa - Platforma Obywatelska zorganizowała konferencję pt. "Zamach na ziemię".

Uczestniczący w spotkaniu z ekspertami i rolnikami b. wiceminister rolnictwa oraz poseł PO Kazimierz Plocke ocenił, że proponowana przez rząd ustawa "nas cofa".

- To jest ustawa, która nie rozwiązuje podstawowych problemów polskiego rolnictwa, które jest istotną częścią gospodarki unijnej. Cementuje dawne przyzwyczajenia, działania, jeśli chodzi o Agencję Nieruchomości Rolnych - mówił.

Dodał, że po wejściu w życie zmian ANR będzie miała jeszcze większe kompetencje niż obecnie.

- Myślę, że nie jest dobrym rozstrzygnięciem, kiedy olbrzymią władzę dajemy w ręce urzędników - ocenił Plocke.

Eksperci biorący udział w piątkowej konferencji wskazywali, że większość proponowanych zmian w przepisach o sprzedaży ziemi rolnej budzi wątpliwości konstytucyjne, m.in. jeśli chodzi o naruszenie prawa własności oraz że zbyt ingeruje w prywatny obrót ziemią. Ponadto może doprowadzić do istotnego spadku cen gruntów rolnych.

Poseł PO Ryszard Wilczyński poinformował, że posłowie Platformy zamierzają najzwyczajniej w świecie iść do ludzi z informacją, jakie negatywne konsekwencje niesie za sobą przyjęcie nowych regulacji.

- Zaczynając od kwietnia posłowie PO planują spotkania w każdym z powiatów z maksymalną ilością osób, dla których problemy rolnictwa i wsi są ważne. Przede wszystkim chcemy dotrzeć do rolników - mówił.

W czwartek późnym wieczorem sejmowa komisja rolnictwa pozytywnie oceniła projekt ustawy ws. obrotu ziemią. Wstrzymuje ona sprzedaż państwowej ziemi przez 5 lat, ale nie będzie to dotyczyło m.in. działek o powierzchni do 2 ha. Nabywca gruntów od Skarbu Państwa nie będzie mógł ich zbyć przez 15 lat.

Podczas posiedzenia sejmowej komisji posłowie klubów: PO, Kukiz'15 i Nowoczesnej zaproponowali kilkadziesiąt zmian, z których prawie żadna nie zyskała akceptacji. Część poprawek ma być przedstawiana podczas drugiego czytania projektu jako wnioski mniejszości. Wówczas swoje poprawki przedstawić ma też klub PSL.

W środę w Warszawie przeciwko projektowi ustawy protestowało kilkuset rolników z całej Polski, którzy zarzucali PiS, że dokonuje zamachu na prywatną własność ziemi. Organizatorem protestu było PSL. Uczestniczyli w nim też przedstawiciele PO, partii Razem oraz KOD.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • rolnik na zagrodzie równy 2016-03-23 21:56:21
  Precz z Nowoczesnością Platformy "obywatelskiej" w polu i w zagrodzie!
 • noma03 2016-03-21 13:13:29
  Jestem właścicielem lasów-15ha, ciężko i własnymi rekami je sadziliśmy a teraz PiS zabiera mi moje święte prawo własności i decyduje za mnie komu i za ile mogę i nie mogę je sprzedać. Won od mojej własności, komunizm już upadł. To ustawa pogrzebie wieś, chcieliśmy się bronić przed obcokrajowcami a nie przed Polakami
 • Robert Żarski 2016-03-21 00:24:21
  A teraz panowie to jest OK??? Jestem ze wsi i od 35 lat nie widziałem na żadnym spotkaniu przedstawiciela PSL chociażby lub PO. A teraz wyrosną nam jak grzyby - tylko nieco stare. Nie widzialem tez na swoich polach ani jednego melioranta (od czyszczenia rowów - a składka była płacona). A jak w nocy 18 grudnia 2014 roku sejm cichcem chciał przegłosować zmianę w konstytucji umożliwiającą sprzedaż polskich lasów (1/3 obszaru kraju) to wszyscy siedzieli na sali i o kilka im głosów zabrakło a byłby dopiero horror. A gdzie są PO i PSL jak rolnicy sprzedają i odrolniają ziemię na działki ( bez planów zagospodarowania przestrzennego) według własnych pomysłów tylko przy "udziale" geodetów - bez wiedzy koniecznej. W ARR, zeby złozyć coroczny wniosek stoimy nieraz z dziećmi w korytarzu godziny. ARR przypominają A towarzyskie - wszyscy się już znają i sobie załatwiają Sami Swoi. Współczuję kolegom rolnikom - bo czeka ich inwazja "mącicieli" którzy z nudów i w obronie usuwających się stołków będą robić sobie wycieczki tym razem na wieś (bo parlament eur. już na nich patrzeć nie może) i będą mącić w głowach rolników i siać nowy ferment w narodzie - jak stonka.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA