REKLAMA

PO chce debaty w sprawie wolności mediów i jawności pracy Sejmu

  • Autor: PAP/MIW
  • 14 grudnia 2016 12:21
PO chce debaty w sprawie wolności mediów i jawności pracy Sejmu Platforma złożyła do marszałka projekt uchwały w sprawie "wolności mediów i jawności pracy Sejmu. (fot. twitter.com)

• PO domaga się od marszałka Marka Kuchcińskiego natychmiastowej debaty w Izbie nad projektem uchwały Platformy ws. "wolności mediów i jawności pracy Sejmu".
• Według posłów PO, Kuchciński, wstrzymując debatę w tej sprawie łamie regulamin Sejmu.

Poseł PO Sławomir Nitras powiedział w środę (14.12) na konferencji prasowej Sejmu, że 30 listopada Platforma złożyła do marszałka projekt uchwały w sprawie "wolności mediów i jawności pracy Sejmu". Projekt PO ma związek z planowanymi zmianami zasad pracy dziennikarzy w Sejmie. W projekcie podkreślono m.in., że "wolność działania mediów, jak i wolność słowa, to fundament demokracji i podstawowe prawo obywatelskie, a Sejm RP stoi na straży praw podstawowych, w tym również prawa obywateli do informacji".

"Żądamy od marszałka natychmiastowej debaty nad projektem uchwały ws. wolności mediów i jawności pracy Sejmu" - oświadczył Nitras. Jak podkreślił, "Sejm ma prawo debatować, ma prawo podejmować uchwały, marszałek Sejmu ma obowiązek przedstawić pod obrady Sejmu projekt uchwały, a Sejm ma prawo się wypowiedzieć".

Według Nitrasa, posłowie powinni zająć się kwestią obecności dziennikarzy w Sejmie.

"To jest na tyle istotna sprawa, że nie powinien takiej decyzji podejmować sam marszałek, ale powinna w tej sprawie odbyć się debata, posłowie powinni mieć prawo się wypowiedzieć" - mówił. Zdaniem posła, boi się tej debaty, dlatego ją wstrzymuje, łamiąc regulamin Sejmu.

Rafał Trzaskowski (PO) podkreślił, że dla Platformy ograniczenie praw mediów w Sejmie jest tożsame z ograniczaniem praw obywatelskich.

Jak dodał, zgodnie z regulaminem Sejmu, marszałek powinien skierować projekt uchwały albo do komisji, albo przedstawić ją na posiedzeniu plenarnym.

"Marszałek Kuchciński przede wszystkim specjalizuje się w łamaniu regulaminu, w ograniczaniu praw opozycji, w próbie kneblowania naszego głosu i dokładnie w taki sam sposób postąpił z tą uchwałą" - ocenił poseł PO. Zdaniem Trzaskowskiego, zachowanie marszałka Kuchcińskiego w sprawie projektu uchwały jest "skandaliczne".

W połowie listopada szefowie 28 redakcji ogólnopolskich mediów wystosowali własny list do marszałka Kuchcińskiego. Wyrazili w nim oczekiwanie, że ewentualne zmiany zasad pracy dziennikarzy w Sejmie "będą wprowadzane wyłącznie po poważnych konsultacjach z przedstawicielami mediów".

W odpowiedzi na list Kancelaria Sejmu poinformowała, że "zmiany w organizacji pracy dziennikarzy w Sejmie powinny być ukierunkowane na poprawę współpracy na linii posłowie - media".

"Nowe rozwiązania powinny wzmacniać prawo obywateli do otrzymywania wiarygodnych i kompletnych informacji dotyczących prac Sejmu, ale także mieć na uwadze polepszenie bezpieczeństwa i porządku w Izbie" - podkreślono w komunikacie.

Z pojawiających się od kilku tygodni nieoficjalnych informacji wynika m.in., że przedstawiciele mediów mieliby zostać przeniesieni z głównej części gmachu Sejmu do bocznego budynku na Wiejskiej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Demokrata 2016-12-14 12:39:52
    Następny knebel w ramach dobrej zmiany.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA