REKLAMA

PO: Minister Błaszczak absolutnym rekordzistą

  • Autor: PAP/JS
  • 12 kwietnia 2016 13:57
PO: Minister Błaszczak absolutnym rekordzistą PO: Szef MSWiA Mariusz Błaszczak jest "absolutnym rekordzistą - od miesięcy nie potrafi znaleźć kandydata na Komendanta Głównego Policji (fot. mswia.gov.pl)

• Politycy PO po raz kolejny skrytykowali rząd za przedłużający się wakat na stanowisku szefa KGP, zwłaszcza przed lipcowym szczytem NATO i ŚDM.
• To już 60 dni bez Komendanta Głównego Policji, absolutny rekord szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka - ironizowali.

Wiceszef sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych Marek Wójcik (PO) ocenił na konferencji prasowej, że szef MSWiA Mariusz Błaszczak jest "absolutnym rekordzistą - od miesięcy nie potrafi znaleźć kandydata na Komendanta Głównego Policji". "Jeszcze nigdy w historii polskiej Policji nie trwał tak długo" - zaznaczył polityk.

Jak dodał, wcześniej tego typu sytuacja zdarzyła się w 1992 roku, kiedy ministrem spraw wewnętrznych był obecny szef MON Antoni Macierewicz. Wówczas wakat na stanowisku szefa KGP trwał 40 dni.

Wójcik zwrócił uwagę, że Komendant Główny Policji jest centralnym organem administracji rządowej odpowiedzialnym za bezpieczeństwo Polaków i przestrzeganie porządku publicznego. "Dalsze utrzymywanie sytuacji, w której tak zhierarchizowana formacja jak Policja, nie ma Komendanta Głównego zagraża bezpieczeństwu Polaków, uniemożliwia planowanie działań Policji, zwłaszcza w roku, w którym w Polsce odbędą się Światowe Dni Młodzieży i szczyt NATO" - uważa poseł PO.

Czytaj też: Szymański: Projekt rezolucji PE o Polsce niekompletny i wybiórczy

Wiceszef komisji administracji i spraw wewnętrznych powiedział również, że mł. inspektor Andrzej Szymczyk pełni obecnie obowiązki nie tylko Komendanta Głównego Policji, ale również I zastępcy szefa KGP, nadzorując m.in. Biuro Służby Kryminalnej i współpracę międzynarodową Policji. "Na dłuższą metę przez dwa miesiące nie da się efektywnie wykonywać swoich obowiązków de facto pracując na dwóch etatach" - ocenił Wójcik.

Krzysztof Brezja (PO) zarzucił PiS, że odwołał lub doprowadził do odejścia z KGP niemalże wszystkich najbardziej doświadczonych policjantów, którzy wcześniej pracowali przy zabezpieczaniu dużych imprez, takich jak Euro 2012 czy szczyty klimatyczne. "To jest sytuacja niebywała - sytuacja kadrowa w Policji przypomina sceny z jakiegoś filmu katastroficznego. Lawiny odejść funkcjonariuszy, trzęsienia ziemi o charakterze kadrowym, to sytuacja, która wprawia całą Policję w drgawki, w dygotanie" - mówił poseł PO.

Według niego, brakuje również kilku komendantów wojewódzkich Policji - w niektórych regionach są jedynie osoby pełniące obowiązki. "Dochodzą do nas głosy, że osoby decyzyjne w Policji boją się podejmować jakiekolwiek decyzje. Najgorsza chyba sytuacja jest w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie, gdzie także odszedł komendant małopolski Policji, odeszło dwóch jego zastępców, czyli osoby najbardziej doświadczone, a za dwa - trzy miesiące będzie tam organizowana ogromna impreza międzynarodowa" - zaznaczył Brejza.

Dodał, że dyrektora nie ma również Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji, jednostki - jak mówił - strategicznej ze względu na lipcowy szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży.

Zobacz: PO chce kompromisu ws. aborcji

Zdaniem polityków PO, zwłoka przy powołaniu nowego szefa KGP wynika ze sporów wewnątrz PiS między szefem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem, jego zastępcą w resorcie Jarosławem Zielińskim, a rządowym koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim.

"W ciągu tych 60 dni byliśmy zasypywani równego rodzaju plotkami na temat tego kto ma być Komendantem Głównym Policji. Słyszeliśmy o kandydatach ze strony różnych polityków PiS, którzy w rządzie zajmują się bezpieczeństwem - z jednej strony o kandydatach ministra Błaszczaka, z drugiej - o kandydatach forsowanych przez pana ministra Zielińskiego, ale także o kandydatach Mariusza Kamińskiego. Na dziś żaden z tych kandydatów nie został wybrany" - powiedział Wójcik.

Wójcik i Brejza zaapelowali do premier Beaty Szydło, by doprowadziła do powołania wreszcie Komendanta Głównego Policji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA