REKLAMA

PO: nie ma rozmowy o zmianie konstytucji z tymi, którzy ją łamią

 • Autor: bad/PAP
 • 03 maja 2017 23:05
PO: nie ma rozmowy o zmianie konstytucji z tymi, którzy ją łamią Nie ma rozmowy o zmianie konstytucji w sytuacji (fot.:facebook.com)

Andrzej Duda zapowiedział, że chce, aby w sprawie Konstytucji Rzeczypospolitej odbyło się w przyszłym roku referendum.

• Nie ma rozmowy o zmianie konstytucji w sytuacji, w której większość parlamentarna łamie ją na co dzień w Sejmie,

• Łamie ją premier i prezydent; dlatego nie wolno rozmawiać z tymi, którzy gwałcą zasady konstytucyjne - podkreślali w środę politycy PO: Andrzej Halicki i Jan Grabiec.

W środę podczas uroczystości 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że chce, aby w sprawie Konstytucji Rzeczypospolitej odbyło się w przyszłym roku referendum. Prezydent podkreślił, że wierzy, iż to przedsięwzięcie uda się przeprowadzić ponad podziałami.

Do postulatów prezydenta odnieśli się w środę na konferencji prasowej: rzecznik PO Jan Grabiec i wiceszef klubu PO Andrzej Halicki. Grabiec za "absurdalną i niedopuszczalną" uznał sytuację w której o zmianie konstytucji w dniu święta konstytucji nie wahają się mówić osoby, "które są odpowiedzialne za łamanie konstytucji i naruszanie wolności Polaków. "Nie wolno z tymi, którzy łamią konstytucję, którzy gwałcą zasady konstytucyjne, naruszają wolności konstytucyjne rozmawiać o zmianie konstytucji. To jest po prostu niepoważne" - podkreślił rzecznik PO.

Platforma oczekuje m.in. że prezydent Andrzej Duda przyjmie ślubowanie od trzech legalnie wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu sędziów Trybunału Konstytucyjnego, premier Beata Szydło opublikuje wyroki TK, a większość parlamentarna będzie słuchała opinii organów konstytucyjnych, które mówią o łamaniu prawa. "Wtedy dopiero można po partnersku rozmawiać o ustroju polskiego państwa. Dzisiaj warunków do żadnej rozmowy na temat zmiany konstytucji nie ma" - uważa Grabiec.

Jego zdaniem, powstaje również poważne pytanie o to jaka jest dzisiaj pozycja polityczna prezydenta Andrzeja Dudy i czy jego inicjatywa w sprawie referendum była z kimkolwiek uzgodniona w PiS. "Jeśli nie, to może ośmieszać autorytet prezydenta RP proponując rozwiązania dotyczące tak ważnych kwestii jak konstytucja bez zaplecza politycznego" - dodał Grabiec. Zapowiedział, że jeśli celem debaty na temat zmiany konstytucji miałoby być "sankcjonowanie łamania prawa", to Platforma w tym "łamaniu prawa" uczestniczyć nie będzie.

"Będziemy żądać rozliczenia tych, którzy konstytucję łamią. I to jest nasze jednoznaczne stanowisko. Nie ulega wątpliwości, że jeśli ktoś chce dostosować prawo do siebie, jeśli łamał je wcześniej, to jest to działanie niegodne i z całą pewnością nie powinno uzyskać poparcia" - ocenił Grabiec.

Przypomniał też o "Marszu Wolności", który PO organizuje 6 maja w Warszawie, na którym - jak mówił - spotkają się wszyscy ci, którym bliskie są wartości konstytucyjne, wolności obywatelskie, niezależność władzy sądowniczej i Trybunału Konstytucyjnego. "Niewątpliwie będzie to marsz protestu przeciwko działaniom obecnie rządzącej ekipy, zarówno rządu premier Beaty Szydło, prezydenta Andrzeja Dudy i większości parlamentarnej Prawa i Sprawiedliwości" - zaznaczył rzecznik PO.

Według niego, obecnie naruszana jest nie tylko niezależność sądów i TK, ale też prawa kobiet, niezależność samorządu terytorialnego, w tym gmin podwarszawskich. "Widzimy w jak wielu dziedzinach życia wolność jest zagrożona i ten marsz - naturalna konsekwencja 1,2 i 3 maja - 6 maja będzie marszem protestu" - mówił Grabiec.

Halicki przekonywał kolei, że nie ma możliwości, by tego rodzaju zachowanie i działalność, jak obecnie rządzących, pozostały bez kary. "Właśnie dlatego, że prawo musi działać" - dodał Halicki. Wyraził przy tym pogląd, że taki prezydent, jak Andrzej Duda, jest zbędny: "prezydent, który nie jest strażnikiem konstytucji, który jest podporządkowany politycznie jednemu ośrodkowi partyjnemu, bo możemy mówić o tym, że to raczej Nowogrodzka jest centrum władzy dzisiaj, nieopisana przecież w konstytucji".

"Chyba że zmierzamy do PRL i mamy w niej mieć również zapisany taki porządek, że tylko jedna partia jest siłą wiodącą, a swoje decyzje wypracowuje na podstawie zaleceń biura politycznego" - mówił wiceszef klubu PO.

Polityk przypomniał, że do Sejmu trafiło niedawno blisko milion podpisów pod inicjatywą w sprawie przeprowadzenia referendum oświatowego (chodzi o uchwalone kilka tygodni temu zmiany w edukacji, m.in. likwidację gimnazjów). "Niech to będzie dobrym testem, bo przecież PiS mówił, że obligatoryjne referenda powinny być wówczas, kiedy się zbierze nawet mniej niż pół miliona podpisów" - podkreślił poseł PO.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • Mamy dużo do zrobienia... 2017-05-05 09:56:28
  PREZES PiS jest bardzo ok!- no, kończmy z przepychanką "nienawiści"!-k i żałosnymi argumentami nienawistników!- obrzucanie błotem to wstyd, że mamy takich "współziomków"...
 • antoni antczak 2017-05-04 13:50:52
  Odezwały się autorytety - twórcy 200 afer . Już zapomnieli jak zmielili wnioski o jednomandatowe.
 • chory z nienawiści :-) 2017-05-04 09:15:52
  Do do chorych z nienawiści,: Chory z nienawiści jest prezes PIS. Nienawidzi każdego kto myśli i działa inaczej niż to sobie wykoncypował ten oderwany od rzeczywistości i żądny władzy polityk. Temida ma rację, PIS jest partią dla ludzi którym nie chce się myśleć albo można ich przekupić za 500zł miesięcznie. Nikt komu zależy nie na kasie i wcześniejszej emeryturze ale na Polsce, nie powinien się godzić na ich rządy.
 • do chorych z nienawiści, 2017-05-04 01:31:27
  Do Temida: temidka, ty chyba Boga i ludzi się nie boisz! Idź lepiej się załatw ze swoimi poronionymi myślami w jakieś ustronne miejsce... e, szkoda słów ...
 • Temida 2017-05-04 00:36:36
  Pod publike, pasztet wyborczy pisuarów by ''prostacki hamom'' zaimponowac, heehee, nikt normalny juz tego nie kupuje #nopis. Dobra. Zmiana !REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA