REKLAMA

PO: Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla likwidacji głosowania korespondencyjnego

  • Autor: PAP/JS
  • 15 grudnia 2017 19:01
PO: Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla likwidacji głosowania korespondencyjnego Piechota podkreślił, że każdy kto chce wziąć udział w wyborach, powinien mieć taką możliwość (fot. pixabay.com)

Likwidacja głosowania korespondencyjnego wyklucza osoby niepełnosprawne z podstawowego prawa obywatelskiego, czyli udziału w wyborach - przekonywał poseł PO Sławomir Piechota. Według niego nie ma żadnego usprawiedliwienia dla takiej decyzji PiS.

Sejm uchwalił w czwartek (14 grudnia) zmiany w ordynacji wyborczej autorstwa PiS wraz z licznymi poprawkami tego klubu. Nowe rozwiązania to m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast liczona od wyborów samorządowych w 2018 r., JOW-y w gminach do 20 tys. Nie będzie głosowania korespondencyjnego.

Piechota  na konferencji prasowej w Sejmie powiedział, że likwidacja głosowania korespondencyjnego wyklucza osoby niepełnosprawne z podstawowego prawa obywatelskiego, czyli udziału w wyborach. "Nie ma tu żadnego usprawiedliwienia dla takiej decyzji" - podkreślił.

Poseł PO zauważył też, że mamy problem z niską frekwencją wyborczą. "Wielokrotnie szukaliśmy sposobu przełamania tego impasu" - dodał.

Piechota podkreślił, że każdy kto chce wziąć udział w wyborach, powinien mieć taką możliwość. "Dla wielu osób nie jest żadnym zastępczym, żadnym alternatywnym rozwiązaniem, możliwość głosowania przez pełnomocnika, czy możliwość dowiezienia do lokalu wyborczego" - mówił poseł PO.

Jego zdaniem, należy wprowadzić wszelkie możliwe zabezpieczenia, żeby nie dochodziło do nadużyć w trakcie wyborów, ale - przekonywał - "nikt nie powinien podejmować decyzji o wykluczeniu osób niepełnosprawnych z podstawowego prawa wyborczego".

Podczas czwartkowej debaty w Sejmie nad ustawą dotyczącą zmian w Kodeksie wyborczym, poseł Szymon Szynkowski vel Sęk (PiS) powiedział, że "granie uczuciami osób niepełnosprawnych to hańba".

Z kolei poseł wnioskodawca Łukasz Schreiber (PiS) uznał reakcję posłów opozycji za "popis cynizmu". Mówił, że głosowanie korespondencyjne to nie jedyna możliwość głosowania dla osób niepełnosprawnych, ponieważ są jeszcze nakładki w alfabecie Braille'a na karty do głosowania i głosowanie przez pełnomocnika oraz urny i lokale wyborcze dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA