REKLAMA

PO o propozycji PiS w sprawie Trybunału: to żaden kompromis

 • Autor: PAP
 • 09 czerwca 2016 17:06
PO o propozycji PiS w sprawie Trybunału: to żaden kompromis Nieprawdą jest, że ustawa o TK z czerwca ubiegłego roku potrzebuje naprawy - uważa Borys Budka. (Fot. : www.youtube.pl)

• Was nie interesuje żaden inny projekt niż własny; to wszystko jest udawane – powiedział do polityków PiS Grzegorz Schetyna, lider PO.
• Zdaniem Borysa Budki projekt PiS to "żaden kompromis, a celem PiS jest pozbycie się z TK Andrzeja Rzeplińskiego.
• Ta ustawa nie rozwiązuje żadnego istotnego problemu, który powstał przez was – stwierdził Budka.

- Nie damy się ograć w sprawie Trybunału Konstytucyjnego - powiedział Grzegorz Schetyna, lider Platformy Obywatelskiej, podczas sejmowej debaty nad trzema projektami w sprawie TK. W ocenie PO, gdyby PiS chciało kompromisu, to prezydent zaprzysiągłby trzech sędziów TK z października ubiegłego roku, a premier opublikowałaby wyroki Trybunału.

- Nie damy się ograć w sprawie TK - powiedział Schetyna, nawiązując - jak mówił - do słów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że "trzeba grać ostro".

- To wszystko, co się dzieje wokół TK, jest jednym wielkim faulem ze strony PiS - dodał.

- Faulujecie nie tylko sędziów, prezesa, prawo, ale i Polaków, i to Polacy widzą - podkreślił.

- Przestańcie faulować. Sport, tak jak polityka, powinny być fair. Nie faulujcie; grajcie fair - powiedział.

- Was nie interesuje żaden inny projekt niż własny; to wszystko jest udawane - mówił Schetyna o czwartkowej debacie. Dodał, że projekt PiS odbiera niezależność TK.

- I o to wam tylko w tym wszystkim chodzi - oświadczył lider PO.

Występujący także w imieniu klubu PO Borys Budka podkreślał, że projekt PiS to "żaden kompromis, bo tylko i wyłącznie ma odwlekać w czasie to, o czym marzy prezes Jarosław Kaczyński: żeby się pozbyć prezesa (TK, Andrzeja) Rzeplińskiego, który wielokrotnie stał na straży niezależności polskich sądów".

Budka oświadczył, że gdyby PiS chciało kompromisu ws. TK, to prezydent zaprzysiągłby trzech sędziów TK wybranych w październiku ubiegłym roku, a premier wydrukowałaby wyroki TK.

- Ta ustawa nie rozwiązuje żadnego istotnego problemu, który powstał przez was - mówił Budka o projekcie PiS. Według niego, zawiera on szereg rozwiązań, które TK już uznał za niezgodne z konstytucją. Zarzucił też PiS, że chce zablokować TK "kolejkowaniem spraw tylko po to, by te wszystkie niekonstytucyjne akty prawne, które państwo przeprowadzacie przez parlament, nie mogły być przez TK skontrolowane".

- Robicie wszystko, by wprowadzić państwo totalne - dodał.

- Nieprawdą jest, że ustawa o TK z czerwca ubiegłego roku potrzebuje naprawy; naprawy potrzebuje PiS; naprawy potrzebuje Jarosław Kaczyński - powiedział Budka.

- Jeśli ktoś na własną ojczyznę patrzy jak na pole bitwy, nie zasługuje, by udawać, że jest patriotą - dodał, nawiązując - jak mówił - do słów prezesa PiS, że "gdybyśmy się cofnęli, to byłaby kapitulacja".

Trzeci przedstawiciel klubu PO Krzysztof Brejza mówił, że projekt PiS to kolejna "porcja jadu, trucizny, która ma sparaliżować TK".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • oeptyk 2016-06-12 20:26:30
  Namysłów to miasto w województwie opolskim w powiecie namysłowskim w regionie Namysłowsczyzna
 • Aga 2016-06-10 18:11:46
  OT SABAKI!!!! SCHETRU,KODjowski i BUDKA do BUDY no PASZOŁ WON !!! MÓWIŁEM WA UJADAĆ NA ZŁYCH LUDZI:- PO-PSL-SLD-KOD i PO w Nowoczesnym WYDANIU,a nie NA PORZĄDNYCH DOBRYCH LUDZI!!! .. KUNDLE JEDNE... PÓJDZIECIE NA ŁAŃCUCH ...
 • Polska się przebudziła! 2016-06-10 08:48:12
  Wyroki w sprawie TK należy wykonać, trzech sędziów TK PiS zgodnie z przepisami prawa można zakwalifikować do zorganizowanej grupy przestawczej, gdzie jest CBŚ?ABW?TERRORYSTÓW ZGODNIE Z USTAWĄ PIS NALEŻY ZNEUTRALIZOWAĆ! GDZIE JEST PRAWO, KTO DO (...) RZĄDZI TYM BAJZLEM, PAŃSTWEM POLSKIM!
 • Ereal 2016-06-09 18:08:51
  Opozycja nie jest w stanie wykonać kroku w tył, nie jest zdolna do kompromisu, nie uczyniła tego ani razu. Jej specjalność to puste hasła i kurs na osłabienie państwa. Jedyny motyw - dojście do władzy w jakikolwiek sposób. Nie spodziewajmy się konstruktywnego działania po opozycji.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA