REKLAMA

PO: Powołano Biuro Interwencji Obywatelskich. Będzie sprawdzać przypadki łamania praw obywatelskich

  • Autor: PAP/AT
  • 02 grudnia 2016 09:43
PO: Powołano Biuro Interwencji Obywatelskich. Będzie sprawdzać przypadki łamania praw obywatelskich Celem nowej instytucji jest ochrona praw obywatelskich - powiedział Grabiec (Jan Grabiec, fot.facebook.pl)

• Za rządów PiS mamy do czynienia z wieloma sytuacjami dotyczącymi łamania praw obywatelskich, dlatego PO powołała Biuro Interwencji Obywatelskich - poinformował rzecznik PO Jan Grabiec. 
• Biuro zajmie się m.in. monitorowaniem przypadków łamania praw obywatelskich i przeciwdziałania takim przypadkom
• Szefem Biura został poseł Platformy Andrzej Halicki.

Grabiec powiedział na konferencji prasowej, że za rządów PiS mamy do czynienia z wieloma sytuacjami dotyczącymi łamania praw obywatelskich, które budzą sprzeciw społeczny i wymagają reakcji. Dlatego - poinformował - zarząd Platformy zdecydował o powołaniu Biura Interwencji Obywatelskich.

"Celem nowej instytucji jest ochrona praw obywatelskich; jej szefem został Andrzej Halicki, który będzie koordynował prace Biura" - powiedział rzecznik Platformy. Jak ocenił, w Polsce mamy do czynienia z "wieloma przykładami ingerencji politycznych i wykorzystywania instytucji państwa do zastraszania obywateli, po to, aby nie brali udziału w życiu publicznym".

Halicki ocenił, że w Polsce - za rządów PiS - jest coraz więcej przykładów łamania podstawowych zasad demokratycznych i praw obywatelskich.

Czytaj też: Ile już zrobiło prezydenckie biuro pomocy prawnej?

Poseł PO poinformował, że przy biurach regionalnych PO i biurach poselskich powstanie sieć Biur Interwencji Obywatelskich. Zapowiedział, że Biuro będzie współpracowało z organizacjami pozarządowymi, które zajmują się ochroną praw człowieka.

"Będziemy interweniować, będziemy udzielać pomocy, będziemy zbierać wszystkie przypadki po to, aby nie zostały one w cichości realizowane przeciwko obywatelom (...) nie może być zgody na to, aby w taki sposób, jak dzieje się to dziś, niszczyć to, co było wielką zdobyczą polskiego społeczeństwa obywatelskiego, kochającego wolność. Nie będziemy bierni" - powiedział Halicki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA