REKLAMA

PO proponuje ponadpartyjny "Pakt dla zdrowia"

  • Autor: PAP/MIW
  • 24 października 2017 14:50
PO proponuje ponadpartyjny "Pakt dla zdrowia" Politycy PO zaproponowali we wtorek (24.10) ponadpartyjny "Pakt dla zdrowia". (fot. twitter.com)

Politycy PO zaproponowali we wtorek (24.10) ponadpartyjny "Pakt dla zdrowia", którego celem byłoby zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do 6 proc. PKB w ciągu 4 najbliższych lat. Zaprosili premier Beatę Szydło oraz szefów klubów parlamentarnych do debaty nad "Paktem".

• Dodatkowe nakłady na służbę zdrowia miałyby pochodzić wprost z budżetu, bez podnoszenia jednak podatków i składki na Narodowy Fundusz Zdrowia.

• Pieniądze te można pozyskać m.in. z akcyzy na towary, które szkodzą zdrowiu, np. wyrobów alkoholowych i tytoniowych.

 

• - To jest propozycja odpowiedzialna i możliwa do zrealizowania w krótkim terminie - twierdzi szef klubu PO Sławomir Neumann.

Rząd - jak zapowiedziała premier Beata Szydło w TVN24 - zajmie się we wtorek projektem, który przewiduje systematyczny wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r.

Szef klubu PO Sławomir Neumann przypomniał, że od 22 dni trwa protest głodowy lekarzy rezydentów, do którego przyłączają się kolejne grupy zawodowe i pacjenci.

- Jedyną osoba, która nie dołącza się do rozmowy o problemach w ochronie zdrowia jest premier Szydło i jej rząd. Dzisiaj wiemy, że minister (zdrowia, Konstanty) Radziwiłł nie dał rady, że swoją arogancją, pychą i zachowaniem, powoduje eskalację tego konfliktu a działanie premier Szydło, czyli ucieczka od problemu, dało tylko efekt zaogniania sporu - podkreślił polityk PO.

Zwrócił też uwagę, że dwa główne problemy służby zdrowia, to kolejki do lekarzy i niskie płace.

- Nie chcemy słuchać opowieści ministra Radziwiłła, czy premier Szydło, że (sytuacja) poprawi się w 2025 roku, bo to jest aroganckie i bezczelne mówienie w oczy głodującym ludziom takich tekstów - ocenił Neumann.

Dlatego też - poinformował Neumann - Platforma proponuje ponadpartyjny "Pakt dla zdrowia".

- Ponadpartyjne porozumienie, które będzie honorowane przez partie polityczne, obecne w parlamencie, ale będzie zawierane przy współudziale przedstawicieli zawodów medycznych, którzy dzisiaj protestują i przy współudziale organizacji pacjentów, bo to dla nich na końcu te zmiany muszą być korzystne - podkreślił Neumann.

- Chcemy zaproponować taki pakt, chcemy pokazać swoją gotowość do rozmów - dodał polityk Platformy.

Celem "Paktu dla zdrowia" miałoby być zwiększenie finansowania służby zdrowia do 6 proc. PKB.

- To jest propozycja odpowiedzialna i możliwa do zrealizowania w krótkim terminie. Te cztery lata dochodzenia (do) zwiększenia wydatków o 26,7 mld złotych oznaczają skokowy wzrost wydatków średnio o 6,7 mld (rocznie) - tłumaczył Neumann.

Przekonywał, że środki te pozwoliłyby w ciągu czterech lat zlikwidować kolejki do lekarzy, a każdemu pracownikowi służby zdrowia dać podwyżkę rzędu ok. tysiąca złotych.

Dodatkowe nakłady na służbę zdrowia miałyby pochodzić wprost z budżetu, bez podnoszenia jednak podatków i składki na Narodowy Fundusz Zdrowia. Według "ministra zdrowia" w Gabinecie Cieni PO, senatora Tomasza Grodzkiego, pieniądze te można pozyskać m.in. z akcyzy na towary, które szkodzą zdrowiu, np. wyrobów alkoholowych i tytoniowych. Jak mówił, wpływy z tego źródła, to rocznie około 30 mld złotych.

Neumann zapowiedział ponadto, że propozycja "Paktu dla zdrowia" zostanie skierowana w formie zaproszenia do debaty dla premier Beaty Szydło, przewodniczącego klubu PiS Ryszarda Terleckiego oraz szefów pozostałych klubów parlamentarnych.

- Także dla rezydentów i organizacji pacjentów, które wsparły protest. Będziemy oczekiwać na decyzję największej partii politycznej, dzisiaj rządzącej, bo to od nich wszystko zależy - zaznaczył szef klubu Platformy.

- Jesteśmy gotowi odłożyć wszystkie waśnie i spory polityczne (dotyczące) zdrowia i usiąść do poważnej rozmowy, żeby ustalić wspólnie jak zmieniać system, jak czynić go lepszym, jak skrócić, czy zlikwidować kolejki - zadeklarował Neumann.

Zgodnie z rządowym projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, w 2018 r. na ochronę zdrowia będzie przeznaczone 4,67 proc. PKB; a rok później 4,84 proc. Nakłady na ten cel będą wzrastać także w kolejnych latach: w 2020 r. - 5,03 proc, w 2021 r. - 5,22 proc., w 2022 r. 5,41 proc., w 2023 r. - 5,6 proc., a w 2024 - 5,8 proc. Docelowy poziom finansowania, czyli 6 proc. PKB, miałby zostać osiągnięty w 2025 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA