REKLAMA

PO: Sposób przeprowadzenia aukcji koni w Janowie powinna zbadać prokuratura

  • Autor: PAP/JS
  • 16 sierpnia 2016 14:24
PO: Sposób przeprowadzenia aukcji koni w Janowie powinna zbadać prokuratura Zła organizacja aukcji koni podczas Święta Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim spowodowała mniejsze zainteresowanie inwestorów - ocenił rzecznik PO Jan Grabiec. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0 PL)

• Zła organizacja aukcji koni podczas Święta Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim spowodowała mniejsze zainteresowanie inwestorów - ocenił rzecznik PO Jan Grabiec.
• Jego zdaniem "wpadkę" polegającą na podwójnej licytacji klaczy Emira powinna zbadać prokuratura.

W niedzielę (14 sierpnia) na głównej aukcji Pride of Poland, na której oferowane są najcenniejsze okazy, sprzedano 16 koni za łączną kwotę 1 mln 271 tys. euro. Zdobywczyni wielu tytułów w kraju i za granicą, 16-letnia siwa klacz Emira była licytowana dwukrotnie. Najpierw została wylicytowana za 550 tys. euro, ale nabywca się nie zgłosił. Ostatecznie pochodząca ze stadniny w Michałowie klacz została sprzedana za 225 tys. euro, nabywcy z Francji.

Do dwukrotnej licytacji Emiry na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie nawiązał rzecznik PO. Jan Garbiec zaznaczył, że podczas aukcji doszło do wylicytowania ceny przez kupującego, który nie był znany organizatorom, przez co do transakcji nie doszło.

- To bardzo poważna wpadka, która może zaciążyć na wiarygodności tego całego przedsięwzięcia w najbliższych latach - podkreślił poseł.

Jak dodał, Platforma oczekuje od ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela wystąpienia do prokuratury o zbadanie prawidłowości przeprowadzenia tej aukcji. Dodał, że jeśli sprawą nie zajmie się Jurgiel, to klub PO sam wystąpi do prokuratury o jej zbadanie.

Czytaj też: Zainteresowanie partią Nowoczesna spadło najbardziej

Grabiec zaznaczył, że przed rokiem aukcja w Janowie Podlaskim przyniosła przychód 4 mln euro. Dodał, że zamierzenia resortu rolnictwa w tym roku były szacowane na 2-2,5 mln euro, tymczasem - podkreślił - ostatecznie realne przychody związane ze sprzedażą podczas aukcji Pride of Poland wyniosły "zaledwie 1 mln 260 tys. euro".

- Znacznie mniej niż nawet te pomniejszone oczekiwania ministerstwa rolnictwa. To jest najmniejsza kwota od kilkunastu lat, jaką udało się uzyskać w tego rodzaju aukcjach - zauważył Grabiec.

Jak podkreślił, polskie konie arabskie nie są gorsze, niż przed w rokiem, ale aukcja nie wzbudziła dużego zainteresowania zagranicznych inwestorów przez sposób jej organizacji.

Według polityka PO należy postawić pytanie, jakie były koszty przygotowania tegorocznej aukcji i czy "jest to jeszcze działalność dochodowa, czy już przynosząca straty polskiemu podatnikowi".

Wiceprezes Agencji Nieruchomości Rolnych Karol Tylenda powiedział, że bardzo dobrze ocenia organizację Święta Konia Arabskiego.

- Nie mieliśmy zbyt dużo czasu, przez 3,5 miesiąca została wykonana tytaniczna praca. Zwykle tydzień po zakończeniu Pride of Poland, Letniej Aukcji i czempionatu narodowego zabierano się już do pracy. W tym roku sytuacja była nieco odmienna, ale poradziliśmy sobie, myślę, że wyszliśmy z tarczą z tego zadania - ocenił Tylenda.

Na poniedziałkowej Letniej Aukcji sprzedano 18 koni za 409 tys. euro. W niedzielę na głównej aukcji Pride of Poland, na której oferowane są najcenniejsze okazy, sprzedano 16 koni za łączną kwotę 1 mln 271 tys. euro. W ubiegłym roku na aukcji Pride of Poland sprzedano 24 konie za niemal 4 mln euro. W 2014 r. roku także sprzedano 24 konie, ale za niższą kwotę - blisko 2,1 mln euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • koniecpolski 2016-08-17 12:56:40
    Wypisz, wymaluj, PiS idzie ścieżką prywatyzacji tejże stadniny w celu późniejszego przekazania komuś "zasłużonemu" dla PiS-u. Nie zarzyna się kury znoszącej złote jajka. Należało. na tę stadninę chuchać i dmuchać aby nadal przynosiła Polsce sławę i pieniądze. A PiS zrobiło, odwrotnie. Wstyd i hańba Panie Kaczyński.
  • polityk prawicowy 2016-08-16 18:34:16
    Prowadziłem wcześniej własną działalność gospodarczą również handlową, zaś aukcje ostatnie w Janowie Podlaskim określam z ubolewaniem jako wstyd, hańbę,brak profesjonalizmu,skandal !!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA