REKLAMA

PO: To, co mówi Antoni Macierewicz jest nieodpowiedzialne i szkodliwe

  • Autor: GP
  • 20 lutego 2017 14:12
PO: To, co mówi Antoni Macierewicz jest nieodpowiedzialne i szkodliwe Słowa o Smoleńsku z Monachium odbijają się w krajowej polityce. (fot.: twitter.com/MON_GOV_PL)

• Według posłów PO Antoni Macierewicz osłabił pozycje Polski w czasie Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, kiedy porównał tragedię w Smoleńsku do wojny w Gruzji i na Ukrainie.
• - Nawet Rosjanie tego nie potraktowali poważnie - stwierdził Czesław Mroczek (PO) w poniedziałek (20 lutego).
• Dla polityków PO, w relacjach ze stroną amerykańską, którą w Monachium reprezentował wiceprezydent USA, więcej dla Polski zrobił Donald Tusk niż polscy politycy rządowi.
• PO krytykuje również MON za przetarg na śmigłowce. - Wojsko Polskie nie otrzyma wymaganej liczby śmigłowców na czas - powiedział w Sejmie Cezary Tomczyk (PO).

Dla polityków PO słowa Antoniego Macierewicza, które padły w Monachium podczas Konferencji Bezpieczeństwa (ta odbyła się w piątek i sobotę - 17-18 lutego) są bardzo złym prognostykiem na przyszłość. Przypomnijmy, szef MON miał powiedzieć dziennikarzom, że: - NATO jest jedynym sposobem powstrzymania agresji rosyjskiej, której kolejne etapy od 2008 roku były symbolizowane takimi dramatycznymi wydarzeniami jak agresja na Gruzję w 2008 r., jak tragedia smoleńska w 2010 r., w której poległo dwóch prezydentów i całe dowództwo wojskowe, jak wreszcie agresja na Ukrainę.

W poniedziałek (20 lutego) politycy formacji opozycyjnej komentowali te słowa następująco:

- Monachijskie wypowiedzi ministra Macierewicza osłabiły naszą pozycję - zaznaczał Czesław Mroczek. - Kiedy świat się zastanawia nad relacjami USA - UE, Polska sformułowała tezę o agresji rosyjskiej, porównywalnej z agresją na Gruzję ,czy na Ukrainę. To nie spotkało się z żadnym odzewem ze strony naszych sojuszników.

Polityk PO odnosił się do słów Antoniego Macierewicza, w których minister porównał wspomniane konflikty Rosji z sąsiadami do katastrofy smoleńskiej. Co prawda, w słowach ministra Macierewicza nie padły oskarżenia o spowodowanie śmierci polskiej delegacji katyńskiej, dla polityków PO właśnie tak miały zostać odebrane.

Czytaj też: Neumann widzi w słowach Macierewicza o Smoleńsku obłęd

- Nikt poważnie nie potraktował stanowiska o katastrofie smoleńskiej, które polski minister wygłosił poważnie - kontynuował Mroczek. - Nawet Rosjanie tego tak nie potraktowali. Nawet oni to uznali za niepoważne - szydził polityk. Co nie znaczy, że nie widzi negatywnych konsekwencji dla Polski. Słowa Antoniego Macierewicza będą odczytane jako "słabość, którą kiedyś ktoś wykorzysta".

- Nie będziemy mogli liczyć na zrozumienie, gdy podniesiemy ważne sprawy, bo będzie obawa, że nasze tezy to znowu jakiś wyskok - stwierdził Mroczek.

Tusk podnosił kwestie w rozmowie z Mikem Pencem

W Monachium (na Konferencji Bezpieczeństwa) był też nowy wiceprezydent USA. Była to jego pierwsza wizyta na starym kontynencie w nowej roli. W jej ramach Mike Pence odbył także spotkania z liderami Unii Europejskiej, w tym z Donaldem Tuskiem.

- Na szczęście Polak rozmawiał z wiceprezydentem Pensem - dopowiedział po krytyce ministra Antoniego Macierewicza Mroczek. - Podnosił też sprawy polskie. To był ratunek w stosunku do działania delegacji polskiej - to o wypowiedzi szefa Ministerstwa Obrony.

Czy NATO może coś zrobić?

Kolejne gorzkie słowa pod adresem Macierewicza wypowiadał poseł Marcin Kierwiński.

- (Macierewicz - przyp.red.) wypowiedział stek paranoi i kłamstw. Porównał katastrofę smoleńską do wojny w Gruzji (2008 rok) i wojny z Ukrainą (2014). To słowa nieodpowiedzialne i szkodliwe - mówił Krewiński.

Według posła, wypowiedź Antoniego Macierewicza szkodzi polskiej racji stanu. - Jeśli doszło do zamachu, za którym stali Rosjanie, to jaka powinna być reakcja NATO? - pytał retorycznie poseł opozycji. NATO w wypadku ataku na członka sojuszu ma obowiązek zaangażować się w obronę - to element słynnego art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego, który powołał do istnienia NATO.

Czytaj też: Jest dementi wiceministra sprawiedliwości po rzekomych słowach Jarosława Kaczyńśkiego

- Albo trzeba (Macierewicza - przyp.red.) traktować jak człowieka niezrównoważonego albo podjąć kroki opisane w traktatach? - pytał jeszcze Kierwiński. - Nawet NATO nie obroni nas przed takimi nieodpowiedzialnymi wypowiedziami.

Dla polityków PO ważne było, że Macierewicz mówił do (względnie) pustej sali, na której nie było wielu dziennikarzy. - W polityce zagranicznej odpowiedzialność jest kluczem - powiedział konkludując Kierwiński.

Helikoptery dla Wojska Polskiego

Ponieważ przytaczani powyżej posłowie to eksperci PO od spraw wojska w armii, pozwolili sobie też na krótki komentarz o nowym przetargu, który MON rozpisał na śmigłowce dla armii. Jest on częścią konsekwencji, które wniknęły po zerwaniu negocjacji o zakupie śmigłowców Caracal.

- Z całą pewnością wiemy, że Wojsko Polskie nie otrzyma wymaganej liczby śmigłowców na czas - mówił towarzyszący Mroczkowi i Kierwińskiemu w Sejmie Cezary Tomczyk. - Nie będzie czym zastąpić wychodzących z użytku śmigłowców.

Poseł przypomniał, że wspomniany wcześniej przetarg jest oparty o awaryjną procedurę zakupu sprzętu dla wojska. - To przetarg na śmigłowce, które już dawno miały latać - dodawał. - Złożyliśmy wniosek o informacje i spotkanie komisji obrony narodowej w tym temacie.

Posiedzenia Komisji jeszcze nie wyznaczono, ale informację o przetargu MON ma zreferować Wysokiej Izbie w czwartek (23 lutego) o godzinie 9.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA