REKLAMA

"PO uratowała się przed upadkiem, ale wygrana mało prawdopodobna"

  • Autor: PAP
  • 18 sierpnia 2015 10:07
"PO uratowała się przed upadkiem, ale wygrana mało prawdopodobna" Wydaje się, że im po prostu brakuje energii - poza rządem, poza Ewą Kopacz, tam nie widać, żeby im się chciało - ocenia Leszek Jażdżewski. Fot. Platforma Obywatelska RP _ wikimedia, licencja Creative Commons

Podróże rządu Ewy Kopacz po kraju przyniosły efekty, bo PO nie traci już w sondażach - mówi PAP Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny czasopisma Liberte. Upadek, który wydawał się nieuchronny, został zatrzymany, ale wygrana PO nie wydaje się prawdopodobna; partii brakuje energii- dodaje.

We wtorek rząd zbiera się na wyjazdowym posiedzeniu w Krakowie, ministrowie od poniedziałku przebywają w Małopolsce.

- Każdy racjonalnie myślący człowiek zdaje sobie sprawę, że rolą rząd nie jest jeżdżenie po kraju pociągiem - mówi PAP Jażdżewski. Podkreśla jednocześnie, że Platforma stara się w ten sposób przekonać wyborców, że władza jest blisko ludzi. Brak tego poczucia leżał u podstaw przegranej PO w wyborach prezydenckich - zauważa.

- Ta strategia się sprawdziła - PO już nie traci w sondażach, a przynajmniej nie drastycznie. Ten upadek, który po kolejnych taśmach wydawał się być niemalże nieuchronny - został zatrzymamy - ocenia Jażdżewski.

- Natomiast po pierwsze nie wiadomo jeszcze, jakie trupy są w szafie partii rządzącej. Na pewno jest ich więcej niż u opozycji, to naturalne po ośmiu latach rządów. Mogą być jeszcze nieprzewidziane elementy kampanii wyborczej, które Platformie bardzo zaszkodzą - mówi.

- Natomiast wygrana (PO-PAP) nie wydaje się prawdopodobna. To znaczy nie wiadomo, gdzie są rezerwy. Rezerwą może być kompromitujący się Paweł Kukiz, natomiast ci wyborcy będą raczej przepływać do PiS niż do PO, albo w ogóle nie będą głosować - uważa.

W ocenie Jażdżewskiego Platforma będzie jednak prawdopodobnie - tak jak PiS - "zyskiwać na ostatnim odcinku".

- PO zatrzymała upadek, teraz czekamy, co mają w rękawie. Pytanie, do jakiego rodzaju elektoratu, do jakiej retoryki odwołają się partie na ostatniej prostej - mówi.

- Moim zdaniem jest teraz moment oddechu, odbicia dla PO, ale jeśli zabraknie im energii, a wydaje się, że im po prostu brakuje energii - poza rządem, poza Ewą Kopacz, tam nie widać, żeby im się chciało. Jeśli tak to będzie wyglądać, to moim zdaniem porażkę mają gwarantowaną - konkluduje Jażdżewski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA