REKLAMA

PO w obronie ulg dla studentów i osób niepełnosprawnych

  • Autor: PAP/JS
  • 28 kwietnia 2016 14:30
PO w obronie ulg dla studentów i osób niepełnosprawnych Lenartowicz przypomniała na konferencji prasowej, że zmiany w ustawie o publicznym transporcie zbiorowym miały służyć uporządkowaniu transportu zbiorowego (fot. facebook/Gabriela Lenartowicz)

• PO złożyła w Sejmie projekt ustawy, która wydłużyłaby o rok obowiązywania przepisów, na mocy których m.in. uczniom, studentom i osobom niepełnosprawnym przysługują ulgi na przewozy transportem publicznym.
• Nad odpowiednimi zmianami w prawie pracuje też MIB.

W ostatnich dniach media informowały, że od 1 stycznia 2017 roku wejdą w życie przepisy znowelizowanej ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, na mocy których zniżki na przejazdy liniami kolejowymi TLK, Intercity oraz komercyjnymi liniami autobusowymi mogą stracić m.in. uczniowie, studenci i osoby niepełnosprawne; w myśl nowych przepisów, ustawowe zniżki na przejazdy będą obowiązywać tylko w przewozach o charakterze użyteczności publicznej; o tym, które przewozy będą miały taki charakter, decydować mają samorządy.

Problem ewentualnej utraty ulg dostrzegło zarówno Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, jak i posłowie PO. Posłanki Aldona MłyńczakGabriela Lenartowicz poinformowały, że Platforma złożyła projekt nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, który przesuwa o rok wejście w życie przepisów, które grożą utratą ulg dla pasażerów.

Lenartowicz przypomniała na konferencji prasowej, że zmiany w ustawie o publicznym transporcie zbiorowym miały służyć uporządkowaniu transportu zbiorowego, tak by za organizację tego transportu odpowiadali nie przewoźnicy komercyjni, a organy władz publicznych. Zmiany zakładają tworzenie przez samorządy zintegrowanych planów transportowych, a odpowiedzialność za zapewnienie publicznego transportu publicznego dla społeczności lokalnych spoczywać będzie na wójtach, burmistrzach, prezydentach i marszałkach, a nie na prywatnych firmach.

Czytaj też: PSL, Nowoczesna, PO, lewica i KOD wzywają do udziału w marszu 7 maja

Opóźnienie o rok wejścia w życie przepisów nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym ma dać samorządom więcej czasu na opracowanie zintegrowanych planów transportowych.

"Na prośbę organizacji studenckich, osób niepełnosprawnych, PO składa nowelizację ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, tak aby przedłużyć vacatio legis ustawy o rok, czyli do 1 stycznia 2018 roku. Dzięki temu wszystkie ulgi zostaną zagwarantowane tej dużej rzeszy osób, a samorządy będą miały szansę na lepsze przygotowanie się do wykonania zadania, które opisane jest właśnie w tej ustawie, czyli o zintegrowanym transporcie zbiorowym" - powiedziała Młyńczak.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa poinformowało w poniedziałkowym (25 kwietnia) komunikacie, że prowadzi analizy dotyczące rozwiązania tej kwestii. "Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa rozpoczęło prace nad uporządkowaniem przepisów w tym zakresie. MIB pozostaje w stałym kontakcie z Senatem, gdzie równolegle przygotowywany jest projekt, przesuwający wejście w życie ustawy na 1 stycznia 2018 r. W tym czasie MIB przygotuje projekt ustawy, który wyeliminuje zagrożenia związane z wejściem w życie niekorzystnych dla pasażerów przepisów" - napisano w komunikacie resortu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • noja 2016-04-28 15:22:42
    Przesuną o rok, ale problem dalej zostanie. Ludzi interesuje jak go rozwiążą a nie o ile go przesuną.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA