REKLAMA

PO zawiadamia prokuraturę ws. koperty przekazanej przez ministra Jana Szyszko

  • Autor: PAP / MIW
  • 16 czerwca 2017 15:35
PO zawiadamia prokuraturę ws. koperty przekazanej przez ministra Jana Szyszko Minister środowiska Jan Szyszko. (fot. www.mos.gov.pl)

Politycy PO zapowiedzieli w piątek (16.06) złożenie zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa "pośrednictwa w załatwieniu sprawy w zamian za korzyść majątkową lub osobistą, albo jej obietnicę".

• PO domaga się uwzględnienia wniosków dowodowych w postaci koperty przekazanej przed posiedzeniem Rady Ministrów oraz nagrania telewizji, która zarejestrowała przekazanie koperty. Oczekują także przesłuchania w tej sprawie ministra SWiA Mariusza Błaszczaka oraz ministra środowiska Jana Szyszki.

• Mamy do czynienia najprawdopodobniej z próbą załatwienia jakiejś sprawy. Tylko naiwne osoby mogą sądzić, że w środku znajdywała się laurka dla pana ministra Błaszczaka" - podkreślił poseł PO Krzysztof Brejza na konferencji prasowej w Sejmie.

• Posłowie powołują się na art. 230 kodeksu karnego, który zakłada sankcje dla tego, "kto, powołując się na wpływy w instytucji państwowej (...) podejmuje się pośrednictwa w załatwieniu sprawy w zamian za korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę".

Chodzi o nagranie przed wtorkowym (13.06) posiedzeniem rządu zarejestrowane przez operatora Polsatu, gdy minister środowiska Jan Szyszko podszedł do szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka i wręczył mu kopertę.

- To jest taka... córka leśniczego - powiedział Szyszko.

- A to jest kamera Polsatu - odparł Mariusz Błaszczak, machając w stronę obiektywu - opisał zdarzenie portal PolsatNews.

- Tak, że tutaj, mówię, niech Pan to przeczyta, dobrze? - dodał na odchodne szef resortu środowiska.

- Dobrze - zapewnił Błaszczak" - przytacza portal dalszą wymianę zdań przed posiedzeniem rządu.

Tego samego dnia, w czterech tweetach MSWiA napisało, że minister zwrócił korespondencję otrzymaną od Szyszki i poinformował go, że nie zwykł zapoznawać się z korespondencją przekazywaną z pominięciem drogi służbowej.

Resort zaznaczył, że jeżeli sprawa, którą we wtorek w ten sposób przekazywał minister środowiska leży w kompetencjach szefa MSWiA, to chętnie się z nią zapozna, gdy zostanie mu ona przekazana formalną drogą służbową.

Koperta przekazana szefowi MSWiA jest "symbolem polityki kadrowej w PiS - uważa opozycja

W reakcji na tę sytuację posłowie PO zapowiedzieli w piątek, że złożą zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa pośrednictwa w załatwieniu sprawy w zamian za korzyść majątkową lub osobistą, albo jej obietnicę.

Posłowie powołują się na art. 230 kodeksu karnego, który zakłada, że ten, "kto, powołując się na wpływy w instytucji państwowej (...) podejmuje się pośrednictwa w załatwieniu sprawy w zamian za korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8".

PO domaga się uwzględnienia wniosków dowodowych w postaci koperty przekazanej przed posiedzeniem Rady Ministrów oraz nagrania telewizji, która zarejestrowała przekazanie koperty. Oczekują także przesłuchania w tej sprawie ministra SWiA Mariusza Błaszczaka oraz ministra środowiska Jana Szyszki.

- Mamy do czynienia najprawdopodobniej z próbą załatwienia jakiejś sprawy. Tylko naiwne osoby mogą sądzić, że w środku znajdywała się laurka dla pana ministra Błaszczaka - podkreślił poseł PO Krzysztof Brejza na konferencji prasowej w Sejmie.

- Nie przesądzamy, czy doszło do wypełnienia wszystkich znamion tego czynu. Pytamy o to, ponieważ chodzi też o korzyść majątkową lub osobistą. Zwracamy uwagę, że niekoniecznie korzyść osobistą musiał otrzymać akurat pan minister Szyszko. Hipotetycznie rzecz ujmując korzyścią jest awans jakiejś młodej osoby - zaznaczył Brejza.

- Pytamy o to. To może ustalić tylko i wyłącznie prokuratura - dodał poseł.

Zdaniem rzecznika PO Jana Grabca, koperta przekazana szefowi MSWiA jest "symbolem polityki kadrowej w PiS". Według niego, w tej sytuacji mogło chodzić o awans "pewnej młodej policjantki".

- Żądamy publicznych informacji i śledztwa prokuratury w sprawie systemu powołań, mianowań, awansów poprzez koperty podawane przed polityków PiS innym politykom PiS-u z pominięciem normalnej drogi służbowej - podkreślił Grabiec.

Poseł PO Cezary Tomczyk poinformował w środę na Twitterze, że zwrócił się do szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego z wnioskiem o "bliższe zbadanie sprawy i ustalenie, jaki charakter miała przedmiotowa korespondencja".

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

  • martin 2017-06-17 20:04:50
    Szyszko zachował się jak szyszka , (...) , stary i głupi czyżby nie wiedział ze opozycja zrobi z koperty aferę ??? wiedział i byc moze to specjalnie zrobił , ja bym go wywali na mordę z rząduREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA