REKLAMA

PO zbiera podpisy pod wnioskiem o referendum ws. reformy edukacji

 • Autor: pt/pap
 • 11 marca 2017 14:50
PO zbiera podpisy pod wnioskiem o referendum ws. reformy edukacji Parlamentarzyści Platformy w całej Polsce zbierają podpisy pod wnioskiem o referendum zatrzymującym reformę edukacji (fot.platforma.org)

Mamy nadzieję, że obywatelski głos i nacisk opinii publicznej sprawi, że obóz rządzący wycofa się z reformy edukacji wprowadzanej pospiesznie, bez konsultacji z różnymi środowiskami - podkreślali w sobotę w Warszawie politycy PO.

W weekend w całym kraju trwa akcja referendalna PO. Parlamentarzyści Platformy w całej Polsce zbierają podpisy pod wnioskiem o referendum zatrzymującym reformę edukacji. W sobotę rano we Wrocławiu rozpoczął tę akcję przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. "Przez cały weekend i przez następne dni będziemy zbierać podpisy" - mówili posłowie PO na konferencji w Warszawie.

"Mamy nadzieję, że ten obywatelski głos, nacisk opinii publicznej sprawi, że obóz rządzący wycofa się z tej reformy wprowadzanej "na wariata", wprowadzanej pospiesznie, bez konsultacji z różnymi środowiskami" - mówił b. szef MON i poseł PO Tomasz Siemoniak.

Wiceszef klubu PO Andrzej Halicki uzasadnił, że PO rządziła i wie, że nie można wszystkiego przygotowywać na kolanie, dlatego zbiera podpisy pod referendum. "Obywatele mają prawo głosu i są w stanie zastopować ten chaos. Referendum jest do tego dobrą drogą. Wyciągnęliśmy wnioski, że słuchać należy obywateli" - mówił poseł.

Posłanka PO Kinga Gajewska-Płochocka oświadczyła, że PO jest partią, która popiera edukację otwartą, która uczy kreatywnego myślenia, dlatego posłowie PO sprzeciwiają się likwidacji gimnazjów. "Wszystkie badania wskazują na to, że gimnazja się sprawdziły" - poinformowała. "Dzisiaj dzięki gimnazjom jesteśmy w czołówce Europy jeśli chodzi o umiejętności 15-latków" - dodała i zachęcała do złożenia podpisu pod wnioskiem ws. referendum zatrzymującego reformę edukacji.

Gajewska poinformowała, że podpisy pod wnioskiem o referendum zbierane będą do końca marca, a samo referendum powinno odbyć się przed 1. września, bo wtedy w życie wchodzą ustawy Prawo oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo oświatowe, wprowadzające reformę edukacji, która zakłada m.in. likwidację gimnazjów.

Na pytanie dziennikarzy, czy akcja referendalna nie odbywa się za późno, poseł PO Marcin Kierwiński odpowiedział, że to pytanie powinno zostać skierowane do minister Zalewskiej, która "przygotowywała tę reformę na kolanie, na chybcika. My chcemy zablokować to, co jest nieprzygotowane" - mówił. "Jesteśmy zmuszeni do takiego szybkiego działania, ale i tak zablokujemy tę reformę" - oświadczył.

Pomysłodawcą referendum jest ZNP, a w skład komitetu wspierającego inicjatywę wchodzą przedstawiciele partii politycznych, stowarzyszeń, organizacji i ruchów społecznych m.in. "Rodzice przeciwko reformie edukacji", koalicja "Nie dla chaosu w szkole", Krajowe Porozumienie Rodziców i Rad Rodziców, Społeczne Towarzystwo Oświatowe, Krajowe Forum Oświaty Niepublicznej, OPZZ, PO, Nowoczesna, Razem i Inicjatywa Polska.

Reforma edukacji, w ramach której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół, rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja mają zostać zlikwidowane.

O tym, czy referendum edukacyjne się odbędzie, zdecyduje Sejm. Pytanie, jakie komitet referendalny chce zadać Polakom brzmi: "Czy jest pan/pani przeciwko reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku".

Na konferencji prasowej poseł PO Marcin Kierwiński zaznaczył, że w Warszawie oprócz zbierania podpisów ws. referendum zatrzymującego reformę edukacji, posłowie PO informują także o tym, że wojewoda mazowiecki stwierdził w czwartek nieważność uchwał Rady Warszawy i Rady Podkowy Leśnej w sprawie referendów dotyczących zmiany granic Warszawy.

"Takie jest właśnie PiS, nie chce słuchać Polaków, nie chce słuchać warszawiaków" - ocenił Kierwiński. "My doprowadzimy do referendum warszawskiego. Nie będzie tak, że pan poseł Sasin, pan poseł Kaczyński i pan wojewoda mazowiecki na siłę narzucą warszawiakom, w jakim mieście mają żyć" - mówił.

"Nie ma zgody na to, żeby +PiS-owski aparatczyk+ kneblował warszawiaków. Panowie z PiS-u, nie dacie rady w Warszawie" - mówił Kierwiński.

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera stwierdził w czwartek nieważność uchwał Rady Warszawy i Rady Podkowy Leśnej ws. referendów dot. zmian granic Warszawy. Natomiast uchwała Rady Legionowa w ocenie wojewody jest zgodna z prawem. Referendum w Warszawie było planowane na 26 marca.

Uchwały samorządów były reakcją na projekt ustawy PiS przewidujący m.in., że miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA