REKLAMA

PO zbuduje sieć regionalnych Biur Interwencji Obywatelskich

  • Autor: PAP/JS
  • 22 grudnia 2016 15:13
PO zbuduje sieć regionalnych Biur Interwencji Obywatelskich Arkadiusz Myrcha (PO) zaznaczył, że w Biurach Interwencji Obywatelskich będzie można uzyskać bezpłatną pomoc prawną (fot. Facebook)

• Stworzenie sieci regionalnych Biur Interwencji Obywatelskich - zapowiedzieli posłowie Platformy Obywatelskiej.
• Biura mają udzielać pomocy bezpłatnej prawnej obywatelom, którzy - jak mówili politycy PO - "odczuwają szykany i naciski ze strony władzy".

Andrzej Halicki (PO) mówił na briefingu prasowym w Sejmie - nawiązując do środowego wystąpienia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - że "strasząc obywateli prokuraturą i sądem władza kompromituje się".

"Biuro Interwencji Obywatelskich wobec szantażu, jaki słyszymy, wypowiadanego ustami prezesa Kaczyńskiego, apeluje o to, aby nie być bezbronnym. Oferujemy bezpłatną pomoc, także tym, którzy w Warszawie mogą napotkać szykany z tytułu udziału w demonstracji, która miała miejsce po skandalicznym naruszeniu prawa przez marszałka Kuchcińskiego" - powiedział Halicki.

Arkadiusz Myrcha (PO) zaznaczył, że w Biurach Interwencji Obywatelskich będzie można uzyskać bezpłatną pomoc prawną. "W tym celu jesteśmy w kontakcie z wieloma środowiskami prawniczymi. Jesteśmy bardzo mocno zbudowani pozytywnym odzewem, jaki do nas dociera. Mamy bardzo dużą liczbę zgłoszeń chęci udzielenia wsparcia nie tylko dla osób protestujących, ale dla tych wszystkich, którzy odczuwają szykany i naciski ze strony władzy" - powiedział poseł Platformy.

Czytaj też: PO: Marszałek Kuchciński powinien natychmiast podać się do dymisji

Myrcha poinformował, że PO przygotowuje ogólnokrajową strukturę biur, "która w planie minimum zakłada funkcjonowanie Biur Interwencji Obywatelskich przy biurach regionalnych PO, czyli w miastach wojewódzkich. "Oczywiście z czasem, z narastającą liczbą interwencji, postaramy się, żeby tych biur było więcej" - dodał. Jak podkreślił, biura będą zapewniały anonimowość osób zgłaszających się do nich, "tak, aby nikt nie czuł dyskomfortu w opowiadaniu o swoich sprawach".

Marcin Kierwiński (PO) mówił, że piątkowa (16 grudnia) interwencja policji w związku z demonstracją przed Sejmem "w wielu miejscach wzbudzała wątpliwości" Platformy. "Mamy wrażenie, że w przypadku kilku osób doszło do przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy. Te osoby zachęcamy do kontaktowania się z Biurem Interwencji Obywatelskich - Al. Jerozolimskie 30 - bądź mailowo: kontak@biurointerwencji.org." - powiedział. Podkreślił, że biura mają służyć obywatelom, "którzy bronią się przeciwko opresyjnej władzy".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA