REKLAMA

PO złożyła projekt uchwały Sejmu z podziękowaniami dla nauczycieli polonijnych

  • Autor: PAP/JS
  • 05 października 2016 17:36
PO złożyła projekt uchwały Sejmu z podziękowaniami dla nauczycieli polonijnych Projekt ma związek z przypadającym 14 października Dniem Edukacji Narodowej. (fot.fotolia)

Podziękowania dla nauczycieli polonijnych "za ofiarne wypełnianie misji, jaką jest nauczanie poza krajem języka polskiego i przedmiotów związanych z historią i współczesnością Rzeczypospolitej Polskiej" znalazły się w projekcie uchwały, którą złożyli w Sejmie posłowie PO.

Projekt ma związek z przypadającym 14 października Dniem Edukacji Narodowej.

"Z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa podziękowanie za pełną zaangażowania i wytrwałości pracę nauczycielom wszystkich szkół polskich, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami" - napisali w projekcie uchwały posłowie Platformy.

"Wyrazy najwyższego uznania kierujemy do wielotysięcznej rzeszy nauczycieli polonijnych pracujących na wszystkich kontynentach. Dziękujemy za ofiarne wypełnianie misji, jaką jest nauczanie poza krajem języka polskiego i przedmiotów związanych z historią i współczesnością Rzeczypospolitej Polskiej, a także utrzymywanie więzi emocjonalnych, językowych i kulturalnych z krajem" - głosi projekt uchwały.

Czytaj też: PO zmienia zdanie i popiera debatę o prawach kobiet w PE

Zgodnie z propozycją PO, Sejm miałby wyrazić "głęboką wdzięczność za tę pracę wykonywaną w niełatwych nieraz warunkach, a tak ważną dla rozbudzania i utrwalania tożsamości narodowej dzieci i młodzieży żyjących poza Polską". "Pamiętamy, że podejmując to zadanie, decydują się na pracę społeczną lub, co najwyżej, na symboliczne honoraria" - napisano w projekcie.

Zwrócono w nim uwagę, że nauczyciele polonijni, pracujący zarówno na wschodzie jak i zachodzie Europy, czy na innych kontynentach "muszą sprostać wielu problemom, aby zapewnić swym uczniom możliwość poznawania ojczystego języka i kultury w szkołach polskich, wśród rówieśników i w środowisku rodzimym.

"W wielu przypadkach muszą pokonywać wiele przeciwności np. w pozyskaniu dla szkoły pomieszczenia lub opłacenia jego podnajęcia. Nauczyciele na wschodzie nierzadko bywają także szykanowani z powodu wykonywanej pracy. Pomimo tych trudności i braku należytego wynagrodzenia konsekwentnie doskonalą swe umiejętności pedagogiczne, unowocześniają warsztat pracy, poszerzają wiedzę, a także coraz skuteczniej przekonują polskie rodziny, że dwujęzyczność sprzyja rozwojowi ich dzieci i wzbogaca je intelektualnie" - czytamy w projekcie PO.

Według propozycji Platformy - Sejm miałby również złożyć "podziękowanie instytucjom i organizacjom, które wspierają rodziców i nauczycieli polonijnych, a także podziękować "za inicjatywę ustanowienia Polonijnego Dnia Dwujęzyczności, obchodzonego najpierw w szkołach w Stanach Zjednoczonych, a obecnie również w Europie, jako święto nauczycieli polonijnych i języka polskiego".

"Sejm RP podejmuje niniejszą uchwałę w przekonaniu o szczególnych zasługach nauczycieli polonijnych jako Ambasadorów polskości w świecie" - napisano w projekcie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA