REKLAMA

Pod względem bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów oraz infrastruktury jesteśmy daleko za krajami UE

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl
  • 15 lipca 2016 14:24
Pod względem bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów oraz infrastruktury jesteśmy daleko za krajami UE Liczba wypadków z udziałem rowerzystów w porównaniu do 2010 r. zwiększyła się bowiem w 2015 r. o 18,3 proc. (fot. pixabay)

• Obecny system zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego nie umożliwia skutecznej ochrony pieszych i rowerzystów – wskazuje Najwyższa Izba Kontroli.
• Statystyki wskazują, że w Polsce co trzeci zabity na drodze to pieszy, podczas gdy w UE – co piąty.
• Na kwestię bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów wpływ ma również niedostosowanie infrastruktury drogowej do ich potrzeb.
• NIK zwraca uwagę, że długość tras dla rowerzystów przyrastała w ostatnich latach wolniej niż popularność ruchu rowerowego.

Piesi i rowerzyści nie są bezpieczni, a pomimo dużego przyrostu infrastruktury w ostatnim czasie, wciąż budujemy za mało dróg i ścieżek, wpływających na bezpieczeństwo – takie wnioski płyną z nowego raportu NIK.

Izba jednak przyznaje, że ogólny stan bezpieczeństwa na polskich drogach w ostatnich pięciu latach wyraźnie się poprawił. W porównaniu z 2010 r. liczba wypadków drogowych w 2015 r. zmalała o 15 proc. (o 5 865), liczba poszkodowanych zmniejszyła się o 19 proc. (o 10 116 osób), w tym liczba ofiar śmiertelnych aż o 25 proc. (o 969 osób). W 2015 roku odnotowano 32 967 wypadków drogowych, w których poszkodowanych zostało 42 716 osób, z czego śmierć poniosło 2 938 osób.

Czytaj cały artykuł tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zeghar 2016-07-15 15:53:40
    Raport ciekawy, ale brakuje w nim najważniejszego elementu - analizy zachowań pieszych i rowerzystów. Infrastruktura ważna rzecz, ale co z tego jak na rowerach będzie pełno osób bez podstaw zasad ruchu drogowego czy wręcz samobójców?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA