REKLAMA

Podatek od wody uchroni nas przed suszą?

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl
  • 11 lipca 2016 15:01
Podatek od wody uchroni nas przed suszą? Zasoby wodne w Polsce są na bardzo niskim poziomie, porównywalnym do Egiptu – mówi minister Mariusz Gajda (fot. pixabay)

• Ministerstwo Środowiska zwraca uwagę, że poziom zasobów wodnych w Polsce jest bardzo niski.
• Jesteśmy też krajem o małym potencjale rzek do produkcji energii elektrycznej.
• Nowe prawo wodne, które wprowadzi opłaty za pobór wody do celów przemysłowych, ma zapewnić środki na niezbędne inwestycje.

Ministerstwo Środowiska alarmuje - Polska ma o wiele niższe niż średnia w Europie zasoby wody przypadające na jednego mieszkańca. Przykładem jest susza z ubiegłego roku, która pokazała, że bez poważnych zmian w gospodarowaniu najważniejszym zasobem dla kraju, nie mamy szans na zaspokojenie wszystkich potrzeb gospodarki.

– Zasoby wodne w Polsce są na bardzo niskim poziomie, porównywalnym do Egiptu – mówi Mariusz Gajda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. Jak dodaje, aktualny stan gospodarki wodnej to efekt wieloletnich zaniedbań, sięgających nawet lat 80. ubiegłego wieku.

Opłata za wodę poprawi sytuację?

Czy nowe prawo wodne ma szansę poprawić sytuację? Zdaniem Ministerstwa Środowiska, które ten dokument przygotowuje – tak. W założeniu ustawa wprowadza opłaty za pobór wody do celów przemysłowych. Obowiązek ten nakładają na Polskę przepisy unijne, tj. Ramowa dyrektywa wodna.

– Opłaty pomogą nam zmotywować użytkowników do jej oszczędzania. Natomiast środki pozyskane z opłat pozwolą na wprowadzanie działań, które poprawią stan wód, zmniejszą ryzyko powodziowe i poprawią retencję w skali krajowej – mówi minister Gajda.

Ministerstwo zwraca też uwagę, że obecnie retencja wodna w Polsce wynosi zaledwie 6,5 proc. odpływu rocznego. Reszta wody odpływa bezużytecznie do morza, co nie daje pełnej możliwości ochrony przed powodzią i suszą, a także nie gwarantuje odpowiedniego zaopatrzenia w wodę.

Czytaj cały tekst tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA