REKLAMA

Podatki. OECD: Polskę administracja podatkowa kosztuje... dużo

  • Autor: GP
  • 06 grudnia 2016 12:58
Podatki. OECD: Polskę administracja podatkowa kosztuje... dużo Polska administracja podatkowa kosztuje nas sporo. OECD zestawiła koszty pobierania podatków i nie wypadliśmy najlepiej. (fot.: pixabay.com/domena publiczna)

• Polska ma trzecią pod względem kosztów administrację podatkową na świecie.
• Wyprzedziły nas tylko Arabia Saudyjska i Japonia, płacimy więc za urzędników podatkowych najwięcej w Europie.
• Raport przygotowała OECD.

W zestawieniu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Polska nie wypada najlepiej na tle innych krajów świata. Międzynarodowa gospodarcza organizacja zdecydowała się sprawdzić ile kosztuje administracja podatkowa w różnych krajach.

Polska w tym zestawieniu Tax Administration 2015 niechlubnie prowadzi wśród państw Europy, a na świecie dała się wyprzedzić tylko dwóm innym podmiotom (Arabia Saudyjska i Japonia).

Działanie aparatu skarbowego w Polsce pochłania 1,6 proc. tego, co zbiera on z podatków na przełomie roku. Zgodnie z raportem, by przedstawić skalę tych wydatków, w Niemczech współczynnik ten wynosi 1,35 proc., w Czechach 1,13 proc., a Wielka Brytania wydaje na administrację podatkową  0,73 proc. kwot wpłacanych przez Brytyjczyków.

OECD za jedną z kluczowych przyczyn opisanego powyżej stanu rzeczy podaje poziom skomplikowania polskiego systemu podatkowego. Wymaga on od aparatu państwa dodatkowych nakładów i obowiązków nakładanych na urzędników.

Znaczną część tych nakładów pochłania podatek PIT.

OECD jest podmiotem międzynarodowym powołanym w roku 1961 w Paryżu. W swojej działalności bada i opiniuje różne działania gospodarcze i społeczne podejmowane przez państwa członkowskie. Organizacja jest złożona z 35 państw demokratycznych i wysokorozwiniętych, jedną z jej podagend jest Międzynarodowa Agencja Energetyczna.

Polska przystąpiła do OECD 20 lat temu, w 1996 roku.

Kraje członkowskie OECD, źródło: wikipedia.org/CC

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA