REKLAMA

Podsumowanie programu 500 plus: Jak działa 500 plus? Będą zmiany przepisów

  • Autor: PAP/AT
  • 28 marca 2017 07:05
Podsumowanie programu 500 plus: Jak działa 500 plus? Będą zmiany przepisów W dokumencie dot. 500 plus nie ma nic, czego beneficjenci programu 500 plus mogliby się obawiać - zaznacza minister Elżbieta Rafalska (fot.KPRM/flickr.com/domena publiczna)

W najbliższych dniach na Komitet Stały Rady Ministrów, a następnie do rządu i Sejmu trafi  dokument podsumowujący program 500 plus - zapowiedziała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

• Zgodnie z wymaganiami dokument podsumowujący program 500 plus będzie złożony w najbliższych dniach na Komitet Stały Rady Ministrów.

• W połowie kwietnia dokument powinien być przedmiotem debaty parlamentarzystów.

• Minister Elżbieta Rafalska zapewniła, że w dokumencie nie ma nic, czego beneficjenci programu 500 plus mogliby się obawiać.

• Fundamenty się nie zmienią. To, co proponujemy, to doprecyzowanie wielu przepisów, które nastręczają trudności interpretacyjne - wyjaśniła.

Do przedstawienia Radzie Ministrów dokumentu będącego przeglądem systemu wsparcia rodzin zobowiązała MRPiPS ustawa wprowadzająca program "Rodzina 500 plus". Dokument ten miał zostać opracowany przed upływem roku od wprowadzenia programu, czyli do końca marca. W lutym i w marcu członkowie kierownictwa resortu spotykali się z samorządowcami z całego kraju, by podsumować pierwszy rok obowiązywania programu 500 plus i dyskutować o innych rozwiązaniach wspierających rodziny.

Pytana, czy dokument jest już gotowy, Rafalska powiedziała, że "zgodnie z wymaganiami będzie złożony w najbliższych dniach na Komitet Stały Rady Ministrów". "Ze Stałego Komitetu zostanie skierowany na Radę Ministrów, stamtąd do parlamentu i tam będzie dyskutowany" - poinformowała. Jak dodała, spodziewa się, że stanie się to w połowie kwietnia.

Program "Rodzina 500 plus" wystartował 1 kwietnia 2016 r. (fot.mpips.gov.pl)

Zapewniła, że w dokumencie nie ma nic, "czego beneficjenci programu 500 plus mogliby się obawiać". "Fundamenty się nie zmienią. To, co proponujemy, to doprecyzowanie wielu przepisów, które nastręczają trudności interpretacyjne" - powiedziała. Zapowiedziała m.in. ujednolicenie terminów składania wniosków o świadczenie rodzinne i wychowawcze (obecnie w pierwszym przypadku okres zasiłkowy trwa od 1 listopada do 31 października, w drugim - od 1 października do 30 września), doprecyzowanie przepisów dotyczących opieki naprzemiennej, związanych z utratą i uzyskaniem dochodu, a także próbę doprecyzowania zapisów dotyczących działalności gospodarczej w oparciu o ryczałt.

Jak mówiła, jest pewien problem z deklarowaniem dochodu przez osoby prowadzące działalność gospodarczą w oparciu o ryczałt, które wykazują, że nie mają dochodu albo ten dochód jest znikomy.

Rafalska zaznaczyła, że dokument dotyczy nie tylko programu 500 plus, ale także m.in. świadczeń z funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych. "Jednak nie proponujemy żadnych rewolucyjnych zmian" - zapewniła.

Program "Rodzina 500 plus" wystartował 1 kwietnia zeszłego roku. Dzięki niemu wypłacane jest świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko do 18 lat. W mniej zamożnych rodzinach (po spełnieniu kryterium dochodowego w wysokości 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi), świadczenie przysługuje również na pierwsze dziecko.

Według danych na koniec lutego 2017 r. wsparciem z programu objęto ponad 3,82 mln dzieci do lat 18; do ponad 2,57 mln rodzin trafiło 21 mld zł.

W pierwszym roku obowiązywania programu przeznaczono na niego ponad 17 mld zł, a w tym roku - ponad 23 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

  • $ 2017-03-28 07:27:38
    Teraz wiadomo,dlaczego nie ma Helikopterow.Zostaly zjedzone i przepite.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA