REKLAMA

Podwyżka dla prezesa TVP. Spory zastrzyk finansowy dla Jacka Kurskiego

 • Autor: GP/PAP
 • 30 stycznia 2017 10:16
Podwyżka dla prezesa TVP. Spory zastrzyk finansowy dla Jacka Kurskiego Jacek Kurski był zaangażowany w życie polityczne przez lata nim został prezesem TVP. Ostatnio był politykiem formacji Zbigniewa Ziobry. (fot.:Patryk Matyjaszczyk/wikimedia.org/CC BY-SA 3.0)

• Zmiany w regulacjach płacowych w TVP pozwoliły na podwyżkę dla prezesa (obecnie jest nim Jacek Kurski) i innych osób w stacji.
• Jak donoszą media Kurski ma dostać od 30 do 52 tys. zł pod nową regulacją.
• Pojawiają się pytania, jak podwyżka wygląda wobec trudnej sytuacji finansowej stacji.

Jak donosiła w poniedziałek (30 stycznia) "Gazeta Wyborcza", mimo trudnej sytuacji finansowej TVP, prezes stacji Jacek Kurski dał sobie podwyżkę.

W wyniku zmian w przedziałach kominowych (tj. regulacjach precyzujących wynagrodzenia w spółce) do tej pory pensja szefa TVP nie mogła przekraczać ok. 26 tys. zł. - Teraz ma mieścić się w granicach od ok. 30 do 52 tys. zł. - Plus premia, do 50 proc. pensji – informowała "Wyborcza".

Periodyk zaznacza, że w wyniku decyzji płacowych w TVP, pojawia się w temacie także osoba Joanny Klimek. Prywatnie to narzeczona prezesa Jacka Kurskiego. Klimek nie jest jedyną, która doczekała się podwyżki. - Według naszych informacji dostało ją także wielu dyrektorów – czytamy na łamach "Wyborczej".

Niepokojąca sytuacja TVP

W styczniu Jacek Kurski apelował, że TVP koniecznie potrzebuje starcia finansowego. TVP jest pod kierownictwem Kurskiego od niewiele ponad roku. Podczas konferencji prasowej w środę (18 stycznia) Kurski podsumował rok pracy zarządu TVP. Jak mówił TVP była w tym czasie "z Polakami w najważniejszych momentach".

- Byliśmy w tych wszystkich wielkich chwilach kiedy telewizja publiczna powinna być ze społeczeństwem. Udało się nawet odzyskać teren i poprawić oglądalność w niektórych formatach - powiedział Kurski wskazując na programy informacyjne oraz rozrywkowe.

Zaznaczył jednocześnie, że TVP stanęła pod ścianą.

Członkowie Rady Mediów Narodowych, która pod nową ustawą kontroluje działanie mediów, są podzieleni w ocenach.

Szef ciała, które obraduje w Sejmie, poseł PiS Krzysztof Czabański nie jest zadowolony, choć jasno cieszy go w jaką stronę poszły media publiczne.

Dla Juliusza Brauna, który w RMN jest przedstawicielem opozycji sytuacja jest zła.

- Jacek Kurski przyszedł do telewizji, jakby wszystko mu było wolno i wydawał pieniądze - mówił na antenie rozgłośni TOK FM Braun. To cytat z wywiadu z 20 stycznia. - Oczywiste jest na przykład, że w kasie TVP było 100 milionów zł. Po roku działalności prezesa Jacka Kurskiego jest 200 milionów na minusie.

Abonament

TVP i Polskie Radio są w większości finansowane z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Jest to opłata celowa, obowiązkowo płacona przez obywateli, którzy zarejestrowali odbiorniki telewizji i radia. Pod obecnymi przepisami zbiera ją Poczta Polska. Jarosław Kaczyński liczy, że w najniższym czasie powstaną nowe regulacje dotyczące abonamentu. Nie jest tajemnicą, że ściągalność omawianej opłaty jest niska i nie wystarcza na pokrycie wydatków TVP i Polskiego Radia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Xx 2017-01-31 09:23:21
  To się nazywa rozkradanie państwa. Miało być inaczej. Nie mówcie wiec ze PO robiło to samo. Czas cwaniaków i złodziei miał się skończyć. ..
 • tantus 2017-01-30 14:23:53
  A Kurski jak nie płacił alimentów, tak dalej nie płaci...
 • wszyscywszystkowiedzą 2017-01-30 13:51:57
  Już pisałem w kilku komentarzach, że "abonament" nie powinien wynosić więcej jak 5 maksymalnie 8 złotych miesięcznie. A wtedy będzie Polaków stać na to aby go zapłacić i tak zwana "ściągalność" (brzydkie słowo) zamieni się w dobrowolność, nawet do poziomu 99% a wtedy telewizja "publiczna", będzie nawet bogatsza od Kościoła, który nie narzeka na swój budżet. Nie wszyscy chodzą do Kościoła a telewizję oglądają prawie wszyscy. Ci co regularnie chodzą, dają na tacę co niedzielę złotówkę albo dwa złote, czyli średnio 4 do 8 złotych. Ale TVP S.A. jest pazerna i zmusza Polaków do płacenia już prawie 30 zł miesięcznie, co większości polskich rodzin pozwala na kupowanie chleba przez 2 tygodnie lub dłużej. Staropolskie przysłowie mówi: "Chytry dwa razy traci".REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA