REKLAMA

Podwyżki dla lekarzy uzależnione od restrykcji rezydentury

 • Autor: PAP/GP
 • 03 marca 2016 09:36
Podwyżki dla lekarzy uzależnione od restrykcji rezydentury Niskie wynagrodzenie lekarza rezydenta to jedna z największych przeszkód, która uniemożliwia wielu lekarzom w Polsce zdobycie specjalizacji. (fot.: Ruhrfisch/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

Środki zabezpieczone aktualnie w budżecie państwa na pokrycie kosztów szkolenia specjalizacyjnego lekarzy rezydentów nie pozwalają na podwyższenie ich wynagrodzenia, bez jednoczesnego ograniczenia liczby rezydentur - ocenia Ministerstwo Zdrowia.

Odnosząc się do postulatu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy ws. zwiększenia wynagrodzeń rezydentów, resort poinformował, że na początku lutego kierownictwo MZ spotkało się z Komisją Młodych Lekarzy NRL, a następnie z Porozumieniem Rezydentów OZZL.

- Podczas spotkań omawiany był m.in. temat wzrostu wynagrodzenia lekarzy rezydentów, a obecnie jest on przedmiotem analizy - przekazała rzeczniczka MZ Milena Kruszewska.

Przeczytaj: Polska będzie mieć problemy z zwodami, których wykonawcy uciekają z kraju

Kruszewska przypomniała, że wysokość zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego w pierwszych dwóch latach rezydentury wynosi 3170 zł, po dwóch latach rezydentury - 3458 zł, zaś w dziedzinach określonych jako priorytetowe wynosi odpowiednio - 3602 zł oraz 3890 zł.

- Aktualnie środki zabezpieczone w budżecie państwa na pokrycie kosztów szkolenia specjalizacyjnego lekarzy rezydentów - Fundusz Pracy oraz rezerwa celowa w ustawie budżetowej - nie pozwalają na podwyższenie wynagrodzenia, bez jednoczesnego ograniczenia przyznawanej przez Ministra Zdrowia liczby rezydentur - poinformował resort.

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy oraz Porozumienie Rezydentów OZZL wystosowały w ubiegłym tygodniu list do premier Beaty Szydło, apelując o wzrost wynagrodzeń lekarzy rezydentów.

Wskazywali w nim, że niskie wynagrodzenie lekarza rezydenta to jedna z największych przeszkód, która uniemożliwia wielu lekarzom w Polsce zdobycie specjalizacji. W ocenie OZZL jego wysokość jest nieadekwatna do wykształcenia lekarzy rezydentów, wykonywanej przez nich pracy, wielkiej odpowiedzialności, jaką ponoszą, a także do kosztów, które są zmuszeni ponieść w trakcie szkolenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • Et 2016-03-11 22:14:50
  To przykre że młody usiłujący zdobyć rzetelne kwalifikacje lekarz haruje jak niewolnik.Za minimum socjalne
 • qqq 2016-03-03 20:47:51
  Chyba nerwowo się robi w ministerstwie, że takie gnioty każą publikować :)
 • Alek 2016-03-03 19:45:16
  Czyżby Ministerstwo Zdrowia wypuszczając tego typu komentarze chciało skłócić środowisko młodych lekarzy? Nie podoba się Ministerstwu, że lekarze stają razem aby godnie zarabiać?
 • mmx 2016-03-03 15:48:33
  Szkoda, że w tym kraju zawsze operuje się kwotami brutto, które nijak się mają do tego, co człowiek widzi na koncie...
 • Lili 2016-03-03 14:34:28
  W artykule podano pensję brutto- młody lekarz zarabia na rękę 2200 zł miesięcznie. Kurs USG kosztuje 2000 zł, dwudniową konferencja dermatologiczna 1200zł. A za co utrzymać rodzinę?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA