REKLAMA

Podwyżki dla nauczycieli z opóźnieniem? MEN wyjaśnia

  • Autor: PAP/AT
  • 05 kwietnia 2018 11:29
Podwyżki dla nauczycieli z opóźnieniem? MEN wyjaśnia Nauczyciele otrzymają wyrównanie pensji (fot. men.gov.pl)

W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi doniesieniami medialnymi na temat rzekomych opóźnień w wypłacaniu zapowiadanych zwiększonych wynagrodzeń dla nauczycieli informuję, że nie ma mowy o jakichkolwiek opóźnieniach – informuje rzeczniczka prasowa MEN Anna Ostrowska.

  • Nauczyciele otrzymają wyrównanie pensji najpóźniej do końca miesiąca - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej.
  • Nie ma mowy o jakichkolwiek opóźnieniach – uspokaja resort.
  • Apelujemy, by nie wprowadzać niepokoju wśród nauczycieli – informuje MEN.

"W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi doniesieniami medialnymi na temat rzekomych opóźnień w wypłacaniu zapowiadanych zwiększonych wynagrodzeń dla nauczycieli informuję, że nie ma mowy o jakichkolwiek opóźnieniach" - zapewniła rzeczniczka prasowa MEN Anna Ostrowska.

Podkreśliła, że nauczyciele otrzymają wyrównanie pensji, uwzględniające podwyżki od pierwszego kwietnia, najpóźniej do końca miesiąca. "Samorządy są do tego zobowiązane ustawą okołobudżetową. Mówiliśmy o tym od początku. Apelujemy o to, aby nie wprowadzać niepokoju wśród nauczycieli"- wskazała.

Czytaj też: Tyle będą kosztować podwyżki dla nauczycieli

MEN przypomina, że począwszy od kwietnia 2018 roku rozpoczęło się wprowadzanie planu podwyższenia wynagrodzeń nauczycieli o ok. 15,8 proc. w ciągu trzech lat. Ministerstwo wskazuje, że jest to porównywalne z przewidywanym w tym okresie wzrostem przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej - 15,9 proc. Kolejne etapy podwyższania płac nauczycielskich mają zostać wprowadzone od stycznia 2019 r. oraz od stycznia 2020 r.

Resort wskazuje, że ostatnia podwyżka płac nauczycieli miała miejsce w 2012 r., a w 2017 r. po raz pierwszy od 5 lat nauczyciele otrzymali waloryzację wynagrodzeń w wysokości 1,3 proc.

Zgodnie z rozporządzeniem, od 1 kwietnia płace zasadnicze nauczycieli wzrastają w zależności od stopnia awansu zawodowego od 123 do 168 zł brutto. Zgodnie z deklaracją złożoną 4 września ub.r. na rozpoczęcie roku szkolnego przez minister edukacji narodowej Annę Zalewską i ówczesną premier Beatę Szydło, kwietniowa podwyżka ma być pierwszą z trzech zaplanowanych. Następną nauczyciele mają dostać od 1 stycznia 2019 r., a kolejną - od 1 stycznia 2020 r.

Nauczyciele należą do jednej z nielicznych grup zawodowych, które otrzymują pensję "z góry", czyli na początku miesiąca, a nie "z dołu", czyli pod koniec. Zgodnie z ustawą Karta Nauczyciela wynagrodzenie wypłacane jest nauczycielowi miesięcznie z góry w pierwszym dniu miesiąca, a jeżeli pierwszy dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym od pracy. to w dniu następnym. Zasada ta dotyczy wynagrodzenia zasadniczego i stałych składników wynagrodzenia. W tym roku 1 kwietnia wypada w Wielkanoc, dlatego nauczyciele powinni otrzymać podwyżkę po świętach. Składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanej pracy, wypłaca się nauczycielom miesięcznie lub jednorazowo z dołu w ostatnim dniu miesiąca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Joanna Krupa 2018-04-06 20:12:16
    Jak można tak kłamać? Nauczyciele w Szczecinie nie dostali podwyżek i proszę mnie pozwać, jeśli mówię nieprawdę.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA