REKLAMA

Polacy chcą powrotu klasycznego kanonu lektur

  • Autor: PAP/GP
  • 02 grudnia 2015 08:57
Polacy chcą powrotu klasycznego kanonu lektur Minister Anna Zalewska w czasie spotkania z przedstawicielami nauczycieli w ministerstwie (fot. men.gov.pl)

Resort edukacji przygotowuje się do wprowadzenia zmian w kanonie lektur. Powrócić mają klasyczne książki. Jak wynika z badania "Dziennika Gazety Prawnej" zwolennikami takiego ruchu jest większość Polaków.

Do podstawówek wróci kanon lektur. 72,6 proc. Polaków popiera ten pomysł rządu, przeciw jest 27,4 proc. Takie wyniki publikuje "Dziennik Gazeta Prawna". Badanie przeprowadzono na  próbie 1108 pełnoletnich polaków.

Resort edukacji przekonuje, że chodzi o promocję czytelnictwa i ustalenie wspólnego mianownika, do którego będą mogli się odwoływać uczniowie.

Lista lektur powinna być kompilacją literatury współczesnej i klasyki. Przygotowuje ją zespół, w którego skład wejdą teoretycy, nauczyciele i rodzice. Ma on pokazywać pewien kod tożsamości - mówi minister edukacji Anna Zalewska.

Książka kontaktem z kulturą

Jak dodaje, celem jest wprowadzenie uczniów od najmłodszych lat do uczestniczenia w kulturze. Zmiana będzie dotyczyć też najmłodszych. Wspólne lektury przygotują ich do trudniejszych tytułów - wskazuje minister.

Według badania największymi entuzjastami zmian są osoby w wieku 45-54 lata - 80 proc. za reformą, z wykształceniem zawodowym - 84,4 proc. i mieszkańcy małych miejscowości do 20 tys. osób - 81,9 proc.

Najmniejsze poparcie klasyczny kanon lektur ma wśród osób w wieku 18-24 lata - 62,4 proc. za, z wyższym wykształceniem - 67 proc. i mieszkańców miast pow. 100 tys. - 71 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA