REKLAMA

Polacy i Węgrzy to najwięksi euroentuzjaści

  • Autor: GP
  • 10 czerwca 2016 07:39
Polacy i Węgrzy to najwięksi euroentuzjaści Nie tylko młodzi, ale i najstarsi Polacy są wyraźnie euroentuzjastyczni. (fot.:publicdomainpictures.net/domena publiczna)

• Amerykańskie badanie opinii publicznej w Europie pokazuje, że Polacy i Węgrzy to najbardziej euroentuzjastyczne narody starego kontynentu.
• Co ważne, w tych krajach poziom zaufania do UE jest raczej ujednolicony, bez względu na wiek, czy płeć respondentów.

W badaniu przeprowadzonym na początku czerwca przez PEW Research Center okazuje się, że to Polacy i Węgrzy są wśród najbardziej euroentuzjastycznych narodów Europy. Powodem badania jest zbliżające się referendum w Wielkiej Brytanii, które zdecyduje, czy Zjednoczone Królestwo nadal pozostanie członkiem Unii. Premier Wielkiej Brytanii, David Cameron walczy o poparcie rodaków dla pozostania w strukturach brukselskich.

Z przeprowadzonych analiz wynika, że zdecydowanie to Polacy nadal mają największe nadzieje związane z UE. Jest to dość uniwersalne podejście mieszkańców kraju nad Wisłą, bo jest raczej takie samo niezależnie od poglądów, płci, czy wieku.

Narodem o podobnej percepcji UE, i procesu integracji, są Węgrzy.

Czytaj: Wywiad z minister edukacji narodowej o przyszłości polskiej szkoły

Tylko 23 proc. Polaków ma złe zdanie o Unii. Węgrzy, mimo, że dużo mniej eurocesptyczni niż reszta obywateli Wspólnoty liczniej wyrażają krytycyzm wobec UE. To 37 proc. pytanych tej narodowości. Najbardziej eurocesptyczni są Grecy (71 proc.) i Francuzi (61 proc.), dalej Brytyjczycy (48 proc), którzy balansują na krawędzi, blisko 50 proc.

Od ostatniego badania w 2014 roku poziom w jakim Polacy są za i przeciw UE nie uległ zmianie.

Analitycy PEW zauważyli, że nie tylko młodzi, ale i najstarsi Polacy są wyraźnie euroentuzjastyczni. Co może dziwić, bo to właśnie ludzie w podeszłym wieku w innych krajach najszybciej zasilają grupę przeciwników Unii.

PEW Research Center to amerykańskie centrum analityczne zajmujące się badaniem demokracji, demografii i opinii publicznej. Założone zostało w 2004 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA