REKLAMA

Polacy kochają wolność słowa i brak poprawności politycznej: Ten ranking nie zostawia złudzeń

 • Autor: bad
 • 14 października 2016 11:49
Polacy kochają wolność słowa i brak poprawności politycznej: Ten ranking nie zostawia złudzeń Także codzienna praktyka pokazuje, że wolność słowa w Polsce nie jest zagrożona. (fot.facebook.com/partiarazem)

Polska znalazła się na 2. miejscu na świecie w kategorii poparcia dla wolności słowa. Uplasowaliśmy się tuż za USA, a zdecydowanie przed Niemcami, Włochami czy Francją – wynika z raportu Global Attitudes Survey Pew Research Center.

Analitycy na potrzeby badania przyjęli skalę 0-8 (0 oznacza najmniejsze poparcie, 8 – największe). Polska dostała ocenę 5,66 i wśród badanych krajów (nie uwzględniono m.in. Skandynawii), większe poparcie dla wolności słowa uzyskano jedynie w Stanach Zjednoczonych (5,73). Na trzecim miejscu zameldowali się Hiszpanie z wynikiem 5,62.

Zdecydowanie gorzej od nas wypada większość badanych krajów „starej UE”. Niemcy uzyskały notę 4,34; Włochy 4,69; Francja 4,72; Wielka Brytania 4,78.      

Na Ukrainie zanotowano wynik 2,85, w Rosji 3,34. Najmniejsze poparcie dla wolności wypowiedzi jest Senegalu, Jordanii i Pakistanie.

Polacy opowiadają się także za prawem mediów do informowania o protestach politycznych. Stanowisko takie przyjmuje aż 90 proc. badanych Polaków. Tylko 8 proc. Polaków jest zdania, że rząd powinien móc blokować tego typu informacje. To drugi wynik w Europie, za Hiszpanią.

Polacy są ponadto zdecydowanie przeciwni temu, by rząd mógł blokować media przed publikacją informacji, które mogą destabilizować gospodarkę, a także takich, które zagrażają narodowemu bezpieczeństwu. Odsetek zwolenników takich rozwiązań jest u nas najniższy w Europie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Czarniecki 2016-10-21 15:07:36
  Poprawność polityczna to knebel na usta większości. Na przykład słowa, które są dobrze zakorzenione w języku polskim i nie są w żaden sposób obraźliwe nagle zostały przez kogoś uznane za niepoprawne politycznie. Jeśli ktoś np. nielegalnie przekracza granicę danego kraju to znaczy, że jest nielegalnym imigrantem, który łamie prawo (popełnia przestępstwo), ale poprawni politycznie uważają, że nie można o tym mówić głośno i trzeba używać słów "zastępczych". Krótko mówiąc śmiech na sali. Precz z poprawnością polityczną! Brawo Polscy!
 • Sk 2016-10-14 19:19:52
  Polacy mają szczególe wyczucie na manipulację i propagandę, bo przecież mamy doświadczenia wielu pokoleń ,,z tyłu głowy" i pomimo urabiania mózgów przez tak wiele lat łatwo wyczuwają ,kto głosi prawdę a kto g- prawdę;)
 • Kasie Mivra 2016-10-14 14:46:36
  No jak się czyta coś takiego, to jakaś nadzieja się jednak budzi,że może dany radę jednak żyć w wolności - słowa, działań gospodarczych, przekonań, poglądów -REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA