REKLAMA

Polacy mogą czuć się w kraju bezpiecznie

  • Autor: PAP/JS
  • 31 marca 2016 17:34
Polacy mogą czuć się w kraju bezpiecznie Marek Opioła zapewnia, że stan bezpieczeństwa w kraju jest zadowalający (facebook/Marek Opioła)

Służby specjalne zapewniają, że stan bezpieczeństwa w kraju jest zadowalający, po zamachach w Brukseli nie było powodu do podwyższania stopnia zagrożenia terrorystycznego - powiedział w szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Opioła (PiS).

Komisja na posiedzeniu spotkała się z ministrami obrony narodowej i spraw wewnętrznych, oraz szefami służb specjalnych i służb mundurowych podległych MSWiA oraz MON.

"Dostaliśmy informacje ze strony służb w kontekście tego, co się stało w Brukseli, z punktu widzenia obywateli poza granicami kraju od służb wywiadowczych, pod kątem obywateli w kraju od służb wewnętrznych. Z tych informacji wynika, że stan bezpieczeństwa jest zadowalający, nie ma przesłanek, żeby podwyższać stopień zagrożenia" - podkreślił Opioła. "Sytuacja jest monitorowana, można powiedzieć, że jest bezpiecznie" - dodał przewodniczący speckomisji.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak powiedział wychodząc z komisji, że stan zagrożenia terrorystycznego nie zmienił się w tym tygodniu, który upłynął od zamachów w Brukseli. Służby zapewniają, że Polska jest bezpieczna - podkreślił. Przypomniał, że mimo to polecił policji i straży granicznej wzmocnienie kontroli.

Zobacz: Minister Adamczyk nie godzi się na paraliż południa Polski

Podkreślił, że na nim i innych ministrach spoczywa przede wszystkim odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa w Polsce. Zachód Europy ma problem, który narastał od lat" - zauważył "Najbardziej rozczarowujące jest niewyciąganie wniosków z tego, bo twierdzenie np., że system relokacji (uchodźców) coś zmieni, jest nieprawdziwe" - uważa minister.

Według niego państwa zachodnie muszą doprowadzić do tego by w enklawach etnicznych dużych miast, w których prawo danego państwa nie obowiązuje przywrócić jego przestrzeganie.

Komisja pytała szefów wszystkich służb - również podległych MSWiA - o przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się pod koniec lipca i dowiedziała się, że są one na bieżąco przeprowadzane, w związku z tym komisja jest zadowolona.

Komisja chce zwizytować MSWiA w związku z przygotowaniami do ŚDM oraz MON przed szczytem NATO w Warszawie - zapowiedział Opioła.

Pytany, czy nie będzie zmiany miejsca spotkań podczas Światowych Dni Młodzieży Opioła powiedział, że zależy to od decyzji organizatorów, ale służby mają zastrzeżenia do wybranych miejsc. "Służby uważają, że to miejsce powinno się zmienić, ale tę decyzję podejmują organizatorzy, na dziś nie ma takiej decyzji" - podkreślił poseł.

Dopytywany czy chodzi o zagrożenia terrorystyczne, czy bezpieczeństwa imprez masowych, np. sprawy ewakuacji, Opioła powiedział, że wszystkie te kwestie były rozpatrywane i wszystkie są oceniane negatywnie. Są to rekomendacje ze strony służb MSWiA oraz służb specjalnych. Nie powiedział, o które miejsca spotkań ŚDM konkretnie chodzi. "W najbliższym czasie - jak rozumiem - zostanie podjęta ostateczna decyzja" - zaznaczył szef komisji.

Posłowie poinformowali po posiedzeniu, że szef MSWiA Mariusz Błaszczak zapowiedział, że spośród kilku kandydatów przedstawi premier Beacie Szydło jednego kandydata na komendanta głównego policji. Minister miał przypomnieć, że pełnić obowiązki można do trzech miesięcy.

Czytaj też: Nowy komendant główny policji w najbliższych dniach. Kto nim zostanie?

Opioła podkreślił również, że ze strony ministra koordynatora służb specjalnych dostał zapewnienie, że gdy projekt ustawy antyterrorystycznej będzie gotowy, komisja otrzyma go.

Mariusz Błaszczak poinformował, że nad projektem ustawy trwają prace legislacyjno-redakcyjne. "Chcielibyśmy, by na początku kwietnia sprawą zajął się rząd, a pod koniec kwietnia projekt przyjęty przez rząd trafił do parlamentu i by (ustawa) została przyjęta w maju" - dodał.

Marek Biernacki (PO) ocenił po posiedzeniu, że służby i wcześniej i teraz robią wszystko, by Polska była wolna od zagrożenia terrorystycznego. "Służby wskazywały głośno, ze ustawa antyterrorystyczna jest potrzebna, że tego typu rozwiązania są też znane w Europie" - podkreślił.

Oprócz informacji od ministra koordynatora służb specjalnych, szefów MSWiA oraz MON komisja wysłuchała szefów Agencji Wywiadu i Służby Wywiadu Wojskowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Relację o stanie ochrony antyterrorystycznej przekazali komendanci policji, Straży Granicznej, straży pożarnej i Żandarmerii Wojskowej oraz Biuro Ochrony Rządu.

Komisja już wcześniej w tym składzie zapoznawała się z przygotowaniami do zabezpieczenia dwóch lipcowych wydarzeń: szczytu NATO w Warszawie i Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

W samobójczych zamachach bombowych na lotnisku w Brukseli i w metrze, do których doszło w zeszły wtorek, zginęły 32 osoby, w tym jedna Polka; rannych zostało 340 osób - wśród nich troje Polaków - dwóch celników i kobieta. Do zamachów przyznała się dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA